Skocz do zawartości

partyzantka powojenna na wileńszczyznie


Rekomendowane odpowiedzi

poszukuję informacji,materiałów na temat walk po wojnie pomiedzy partyzantami poAKowskimi a NKWD i innymi sowieckimi oddziałami w rejonie na wschód od Wilna.Chodzi mi o rejon między Wilnem a Mołodecznem,Sołami.
Inne miejscowości to Oszmiana,Dajlidki,Trokiele k/Oszmiany,Żuprany.
Według mojej wiedzy walki toczyły się tam min.aż do 1950r.
A może ktoś ma wiedzę,która moze podzielić się na forum.
Szczególnie interesuje mnie oddział braci Karweckich {było ich tam 3 } któremu przewodził Wincuk"bądż Wincul"Karwecki.Został on rozbity przez NKWD ok.1950r.
Będę wdzięczny,dla zainteresowanych służę również moimi informacjami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko na stronie IPN, w publikacjach.

Ostatnie polskie zdaję się oddziały partyzanckie i oddziały lokalnej samoobrony, pojedynczy partyzanci przetrwali chyba do połowy lat 50.

Dłużej tylko walkę prowadziły oddziały partyzantów litewskich z tego co pamiętam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeden z numerów Kwartalnika Karta" poświecony partyzantce litewskiej po wojnie której pojedyncze oddzialy walczyły do lat 60 - tych m.in na wilenszczyżnie. Na strnoach ośrodka karta chyba jest info o numerach archiwalnych i ich zawartosci.Tam znajdziesz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wulfgar:dzięki jak nie wiem co,właśnie odkrywam rodzinną historię.
najlepszy numer to odnalezienie sczegółow pewnej potyczki w tamtych stronach w 1949 na białoruskiej stronie internetowej.NKWD-zista we wspomnieniach bitwy podaje imiona i nazwiska ofiar po sowieckiej stronie i nazwiska członków oddziału partyzanckiego polskiego.
Natomiast w polskiej wersji tych szczegółów nie ma.
Tak więc informacji trzeba szukać po obu stronacharykady".Byłem tez tam osobiscie ale świadkowie boja się jeszcze o tym mówić.Cóż,Białoruś..
Jeszcze raz dzięki za informacje...i proszę ewentualnie o jescze.
p.s.Laluśia"zgarnęli w 1963r,a gdzieś czytałem,że na Ukrainie kilku członków UPA ukrywało się w ziemiankach aż do 1991r kiedy Ukraina odzyskała niepodległość.
Dzisiaj jadę do Szczecina gdzie odnalazłem gościa,który walczył w takim oddziale aż do 1949 na Wileńszczyznie razem z członkami mojej rodziny.Po schwytaniu przez NKWD dostał 15 lat łagru.W 1960 go zwolnili i odesłali do owej"Polski.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie