Jump to content
  • 0

Krążki


Mathew

Question

6 answers to this question

Recommended Posts

Witam

A – 1 szt. krążek płaski 60 mm
B – 1 szt. krążek wypukły 60 mm
C - 4 szt. krążek wypukły 64 mm

Znalazłem je na w lesie na zachód od Złotego Potoku, na pozycjach z I WŚ. W tym samym lesie została okrążona 7 dywizja w 1939 roku.

Pozdrawiam
Mathew

Link to comment
Share on other sites

Znajduję takie krążki i skorupy na pozycjach z 1915r. Nie wiem czy rosyjskie i niemieckie były takie same ale te chyba są rosyjskie. Może ktoś wytłumaczy dlaczego w częściowo rozerwanych skorupach tych szrapneli krążki nadal się znajdują a w całych krążki zostały wyrzucone razem kulkami. Mają one jednakowy kaliber 76 mm.

Link to comment
Share on other sites

Czyli co do pochodzenia krążków to jesteśmy zgodni. Zmierzyłem swoje skorupy od szrapneli (chyba rosyjska i austryjacka) i wyszły mi te wielkości (63-67mm), jednak głębiej przy dnie mogą być grubsze ścianki, więc Mathew zmierzył nieco mniej (60-64mm). Zadaniem tych krążków miało być wypychanie" kulek ze szrapnela - czyli działy jak tłok strzykawki (przy dnie szrapnela była komora z prochem czarnym, który zapalał się od rurki-opóźniacza przechodzącej przez dziurę w krążku, krążek zamykał tę komorę). Przy spalaniu prochu cała energia szła do przodu. Dlatego jeśli krążek siedział zbyt mocno, to energia gazów prochowych wydostawała się przez dziure w krążku i rozchodziła się w samym szrapnelu oddziaływując na ścianki i rozrywajac go, zamiast poprostu wywalić zapalnik, kulki i krążek do przodu. Część krążków jest wypukła od gazów prochowych. Jednak nie wiem jaką techniką były osadzane te krązki w szrapnelu aby dobrać odpowiednią siłę ich rozscalenia, na pewno nie ma śladów gwintu. Przy okazji dlaczego w szrapnelach austryjackich (chyba), są 2 pierścienie prowadzące z miedzi, główny (jak na fotce powyżej) i drugi węższy, bez śladów gwintu w górnej części?
PS Polecem zastosowanie kielichów szrapnelowych jako podtrzymywanie książek w pionie na półce, ładnie wyglada i sprawdza się:))
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information