Skocz do zawartości
  • 0

Co to za bagnet?


Kiler

Pytanie

Witam!
Co to za bagnet?
- dlugosc calkowita 495 mm
- dlugosc glowni 380 mm
- grubosc glowni 6,8 mm
- szerokosc glowni 23,7 mm
Wszystkie podane wymiary sa pomierzone przeze mnie. Z tego co wiem brakuje kawalka jelca. Byl od strony ostrza i wywiniety w kierunku glowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Drążyłem nieco dalej ten temat, przetłumaczono mi częściowo info ze strony: http://rain.prohosting.com/~shunpart/bayonet/bayonet.html
jest po japońsku, ale fotki warto obejrzeć.

Czyli tak: znak zbrojowni (kółka) ma odzwierciedlać widok lufy gdy sie w nią patrzy od wylotu (widok gwintu).
Jeśli był tylko jeden wytwórca, to jest jeden znak, zaś jeśli uczestniczyły 2 fabryki to 2 znaki (choć nie jest dla mnie jasne na czym polegał podział prac)
Jeśli chodzi o jelec - najpierw robiono prosty, potem w wyniku tego że walczono z przeciwnikiem uzbrojonym w szable wprowadzono zagięty - aby przechwycić cios ostrzem szabli. W czasie 2 wojny znowu prosty - uproszczenie produkcji, oszczędnośc materiału, do tego zakrzywiony przeszkadzał w czasie walk w dżungli - haczył o ubranie, gałęzie itp. To tyle na razie na ten temat.

Może makij będzie chciał coś poprawić, lub uzupełnić??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.
Poprawiać nie ma co, bo to prawda, ale co do tych znalezionych bagnetów to mój informator radziecki żołnierz z tamtych czasów twierdzi , że oddziały syberyjskie szkolone były jakiś czas przez japońców i z tąd w ich rękach te bagnety, kóre były specjalnie dla nich zamówione.
Musiały czymś się wyróżniać więc bili tylko jeden znak.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,posiadam rowniez taki bagnet z fabryki Kokura i zastanawia mnie jedno,bagnety te wykonane sa solidnie a oksyda najlepsza jaka widzialem,natomiast jelec wykonany jest z takiego dziadostwa ze rdzewieje i rozpada sie. W moim zachowal sie pierscien na lufe ale cieniutki jak polsilver,natomiast nigdy nie dowiem sie czy mial prosty czy zagiety ku ostrzu bo zardzewial i zniknal.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Co to za bagnet?
- dlugosc calkowita 495 mm
- dlugosc glowni 380 mm
- grubosc glowni 6,8 mm
- szerokosc glowni 23,7 mm
Wszystkie podane wymiary sa pomierzone przeze mnie. Z tego co wiem brakuje kawalka jelca. Byl od strony ostrza i wywiniety w kierunku glowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja z prostym jelcem, oznaczenie arsenału Kokura. Tak na marginesie, są dostepne jedynie poza granicami Japonii, w której są traktowane jako broń i nielegalne. W militarnym sklepie pod Tokyo widziałem ich całe wiadro, elegancko w pochwach ale,........ułamane zaraz za rękojeścią. Bolało jak się widziało coś takiego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezaprzeczalnie jest to bagnet ARISAKA. Świadczy o tym pieczęć wytwórcy.
Mam taki sam i też dał mi wiele do myślenia , bo powinien mieć obok tego znaku zbrojowni KOKURA jeszcze jeden znak.
Dokładnie jaki to model można rozpoznać po okładzinach, suwaku zatrzasku i przycisku.
Brak jelca i pierścienia może świadczyć o tym, że ktoś kiedyś przy nim kombinował. Mój ma.
Długość bagnetu 510 mm
długość głowni 398 mm
szerokość głowni u nasady 23,6 mm
grubość głowni u nasady 7 mm
długość rękojeści 106 mm
Coś Cię dręczy pisz na maila.
Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie znalazłeś swój bagnet ?
Mnie w rozwiązaniu zagadki pomógł przypadek.
Wiem dlaczego ma jeden znak .
Krótko powiem, że bagnety te były na uzbrojeniu w Brygadzie ( później Dywizji) Syberyjskiej. Co za ludzie tam byli to wszyscy wiemy.
Bagnety zostały wycofane do Straży Celnej i Przysposobienia Wojskowego.
Pozdrawiam
makij
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie