Jump to content
  • 0

Stara pieczęć - proszę o identyfikację


Monsun

Question

Witam,
proszę o identyfikację tej oto starej pieczęci lakowej. Wiem tylko tyle, iż jest to pieczęć herbowa. Widnieje na niej jakiś rycerz z krzyżem jadący na koniu, nad nim litery: M,I,B. Z góry dziękuję za wszelkie informacje.

Pozdrawiam
Monsun

Link to comment
Share on other sites

11 answers to this question

Recommended Posts

W herbach szlachty rzeczpospolitej nie ma nic podobnego , pewnie coś obcego . Zastanawia ta korona bardzo podobna do koron markizów belgijskich , holenderskich jak i książąt francuskich, portugalskich , hiszpańskich.Jeśli to jeżdziec to tylko Pogoni Ruskiej [ ŚW Jerzy przebijający smoka ].Ale bardziej mi to przypomina baranka z krzyżem i sztandarem [ taki jak na wielkanoc].W heraldyce to Agnus Dei - dla swej niewinności i łagodności jest wobrażeniem Zbawiciela ofiarowującego się za ludzi . w heraldyce kościelnej baranek ze sztandarem symbolizuje Chrystusa zmartwychwstałego, sztandar jest tu symbolem zwycięstwa nad szatanem .Te liście palmowe po bokach to też heraldyka kościelna , czyli pieczęć kogoś duchownego ,zapewne .Pozdro...
Link to comment
Share on other sites

Mi także, jak kokeshowi, wydaje się ze to baranek.

Dość podobny herb ma gmina Mielnik (wieś gimma Mielnik w powiecie siemiatyckim w województwie podlaskim).
Dołączam rysunek tego herbu, a można jego opis i wyglad znaleźć w statucie gminy Mielnik, w załączniku nr 2 na dole strony, pod tym adresem:
http://www.umwp-podlasie.pl/bip/gmina/mielnik/index.asp?pid=statut_gm

Oprócz podobieństw (o ile na pieczęci to rzeczywiście baranek)są oczywiste podobieństwa, ale i różnice: głowa baranka zwrócona dotyłu, inne literki.

Swoją drogą ciekawe czy ten herb dla gminy wymyślili współcześnie, czy też ma to jakiś związek z dawna przeszłością tego miejsca, lub jakimś zamieszkującym tam kiedyś rodem.

No ale nie wiązałbym pieczęci z Mielnikiem, chciałem tylko pokazać że istnieje bardzo podobny herb.

Sam motyw Baranka Bożego był obecny w herbie wiecej niż jednego miasta. Czy używały go rody tego nie wiem.

Kluczem do odgadnięcia czyja to pieczęć są zapewne litery widoczne na pieczęci, ale czy ktoś dojdzie ich znaczenia?

Link to comment
Share on other sites

Witam,
podobne może i jest ale mój jeździeć za cholerę nie trzyma miecza tylko krzyż! Nie mam dzieci, w związku z czym plasteliny w domu brak, ale postaram się załatwić od sąsiadów. Dzięki za pomoc. Czekam oczywiście na dalsze informacje.

Pozdrawiam
Monsun
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information