Skocz do zawartości

Ozorków i okolice


skyluke

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Poszukuję informacji na temat systemu transzei w lasku miejskim kolo Ozorkowa. Dokladnie znajdują się one między Ozorkowem a Sokolnikami. Widoczne tylko w terenie zalesionym. Od północy potrójna linia transzei strzeleckich z wysuniętymi stanowiskami. Całość tworzy rozbudowany system, czyli nie kopano na prędce. Przez ten rejon przechodziła linia kolejki wąskotorowej zbudowanej przez Niemców w 1914. Przypuszczam że są to fortyfikacje I wojenne ale może ktoś wie więcej na ten temat?Kto i co tak pieczołowicie, zabezpieczał? Niestety znalezisk brak,czysto, walk chyba nie było...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam
rejon Ozorków, Skotniki, Modlna to z całą pewnością rejon w którym miały miejsce walki elementów armii prusy we wrześniu 1939 roku, jak znajde skan jakiej książki to o ludzkiej porze puszcze Ci coś na ten temat.

natomiast w ramach operacji łódzkiej 1914 roku, to w okolicy Zgierza od 17 listopada ( rejon Sokołów Zabieniec Radogoszcz i południowy skraj lasu Łagiewnickiego)- ale to daleko od Ozorkowa.

pzdr fafik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! O wrześniu 1939 w tej okolicy wiem trochę więcej. Okopy raczej nie z tego okresu, zbyt szybko to się działo aby się Niemcy aż tak okopywali (bo zwrócone na północ na Czerchów). Więc pozostaje I wś. Wiem tylko o walkach koło Białej na północ od Zgierza, bo tam są dwa zanikające cmentarze wojskowe. Ale o Ozorkowie nie wiem, więc zachęcam nadal do pisania wszystkich. Jeśli potrzebujesz inf. wrześniu w tej okolicy to może mogę pomóc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mnie pamięć nie myli, to w 39 chyba zdobyliśmy Czerchów. Do Ozorkowa nasi nie weszli, zatrzymali się mniej więcej w rejonie stacji kolejowej (po bitwie pod Solcą), Cedrowicach. Te okopy mogą być niemieckie. Modlna była zdobyta, lecz potem przyszedł rozkaz odwrotu, no i dalej nie poszli.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem gdzieś, ze to są pozostałości po I WŚ. Nie pamiętam czy wybuwoawli je Rosjanie, a po zajęciu Zgierza wykorzystali je Niemcy, czy na odwrót. Z całą pewnością to jest pozostałość operacji łódzkiej.
Pozdr. MJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie, byłbym wdzięczny. Słyszałem od pewnego miejscowego z Leśmierza o takich miejscach ale nie barduo wierzę w to rozbrajanie gdyż Armia Poznań z lini Czerchów-Modlna -Celestynów wycofała się nie za Bzurę pozostawiając chyba sprzętu? A Parzęczewa nie zdobyto chyba, najdalej Folwark Wróblew. Chyba, że zrobiła to GO gen. Skotnickiego ale nie wiem dużo o ich dokonaniach oprócz rejonu Wartkowic i Białej Góry.
A tak z innej beczki , czy wie ktoś też o Armii Łódź w tym regionie? podobno były potyczki w czasie odwrotu. Wiem tylko o Białej(kwatery na cmentarzu). Chętnie usłyszę więcej. Pozdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie i tu się z Tobą zgadzam, był to nie wielki oddział ukrywajęcy się w lesie ludność zniosła ubrania cywilne a mundury i osprzęt został zakopany. I tu jast dziwne bo jako mały gżdyl znalazłem w chacie granat, krutką broń, szable, oraz długi karabin, jak wujostwo to zobaczyli to zabrali i zajżeli do tyłka tak że na długi długi czas wybili mi z głowy takie zabawy, choć tylko do wielkanocy.

Miejscowi chyba wiedzą o co chodzi, jak nie to czekam na pytanie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Ja w tamtych okolicach nie byłem ze 30 lat, i to co widzę na interku to zupełnie inny Parzęczew. Ja nie mogę się skontaktować z moim rocznikiem w Parzęczewie bo jakoś się do interka nie garną a małolaci nie wiedzą o co chodzi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a propo białej to trafiłem na opuszczonych domach w szczawinie przed budową autostrady na dwie manierki wz 31 i buty saperskie wh wiec raczej na bank cos z 39 powinno sie poniewierac w lesie kolo białej raz chodziłem tam z wykrywką ale nic zero nawet łuski mzoe złe miejsce? mzoe ktos z was wie wiecej???aha a co do cmentarzy to jeden z tych zarastajacych zaraz obok bailej to zwykly cywilny ewangelicki , drugiego nie namierzyłem jak cos wiecie o 39 w tym rejonie to dajcie znac ;]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie