Skocz do zawartości

Ozorków i okolice


skyluke

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Witam! Poszukuję informacji na temat systemu transzei w lasku miejskim kolo Ozorkowa. Dokladnie znajdują się one między Ozorkowem a Sokolnikami. Widoczne tylko w terenie zalesionym. Od północy potrójna linia transzei strzeleckich z wysuniętymi stanowiskami. Całość tworzy rozbudowany system, czyli nie kopano na prędce. Przez ten rejon przechodziła linia kolejki wąskotorowej zbudowanej przez Niemców w 1914. Przypuszczam że są to fortyfikacje I wojenne ale może ktoś wie więcej na ten temat?Kto i co tak pieczołowicie, zabezpieczał? Niestety znalezisk brak,czysto, walk chyba nie było...
Napisano
witam
rejon Ozorków, Skotniki, Modlna to z całą pewnością rejon w którym miały miejsce walki elementów armii prusy we wrześniu 1939 roku, jak znajde skan jakiej książki to o ludzkiej porze puszcze Ci coś na ten temat.

natomiast w ramach operacji łódzkiej 1914 roku, to w okolicy Zgierza od 17 listopada ( rejon Sokołów Zabieniec Radogoszcz i południowy skraj lasu Łagiewnickiego)- ale to daleko od Ozorkowa.

pzdr fafik
Napisano
Dzięki! O wrześniu 1939 w tej okolicy wiem trochę więcej. Okopy raczej nie z tego okresu, zbyt szybko to się działo aby się Niemcy aż tak okopywali (bo zwrócone na północ na Czerchów). Więc pozostaje I wś. Wiem tylko o walkach koło Białej na północ od Zgierza, bo tam są dwa zanikające cmentarze wojskowe. Ale o Ozorkowie nie wiem, więc zachęcam nadal do pisania wszystkich. Jeśli potrzebujesz inf. wrześniu w tej okolicy to może mogę pomóc.
Napisano
Jak mnie pamięć nie myli, to w 39 chyba zdobyliśmy Czerchów. Do Ozorkowa nasi nie weszli, zatrzymali się mniej więcej w rejonie stacji kolejowej (po bitwie pod Solcą), Cedrowicach. Te okopy mogą być niemieckie. Modlna była zdobyta, lecz potem przyszedł rozkaz odwrotu, no i dalej nie poszli.
Pozdrawiam
Napisano
Czytałem gdzieś, ze to są pozostałości po I WŚ. Nie pamiętam czy wybuwoawli je Rosjanie, a po zajęciu Zgierza wykorzystali je Niemcy, czy na odwrót. Z całą pewnością to jest pozostałość operacji łódzkiej.
Pozdr. MJ
Napisano
Witam
Mam nadzieję że znasz Parzęczew tam za Stawiskami jest las w tym lesie rozbrajali się nasi po bitwie nad Bzurą. Chcesz więcej???
Napisano
Chętnie, byłbym wdzięczny. Słyszałem od pewnego miejscowego z Leśmierza o takich miejscach ale nie barduo wierzę w to rozbrajanie gdyż Armia Poznań z lini Czerchów-Modlna -Celestynów wycofała się nie za Bzurę pozostawiając chyba sprzętu? A Parzęczewa nie zdobyto chyba, najdalej Folwark Wróblew. Chyba, że zrobiła to GO gen. Skotnickiego ale nie wiem dużo o ich dokonaniach oprócz rejonu Wartkowic i Białej Góry.
A tak z innej beczki , czy wie ktoś też o Armii Łódź w tym regionie? podobno były potyczki w czasie odwrotu. Wiem tylko o Białej(kwatery na cmentarzu). Chętnie usłyszę więcej. Pozdr.
Napisano
Mogli się rozbrajać ale nie koniecznie po Bzurze" może wcześniej albo póżniej,np. może jakiś batalion ON albo inny mniejszy pododdział odcięty od reszty swoich.
Pozdr. MJ
Napisano
Właśnie i tu się z Tobą zgadzam, był to nie wielki oddział ukrywajęcy się w lesie ludność zniosła ubrania cywilne a mundury i osprzęt został zakopany. I tu jast dziwne bo jako mały gżdyl znalazłem w chacie granat, krutką broń, szable, oraz długi karabin, jak wujostwo to zobaczyli to zabrali i zajżeli do tyłka tak że na długi długi czas wybili mi z głowy takie zabawy, choć tylko do wielkanocy.

Miejscowi chyba wiedzą o co chodzi, jak nie to czekam na pytanie?
Napisano
To trzeba sprzęt wykopać po co ma się w glebie marnować, jestem chętny do pomocy, jak by co pisz na prv.
Pozdr. MJ
Napisano
Witam
Ja w tamtych okolicach nie byłem ze 30 lat, i to co widzę na interku to zupełnie inny Parzęczew. Ja nie mogę się skontaktować z moim rocznikiem w Parzęczewie bo jakoś się do interka nie garną a małolaci nie wiedzą o co chodzi.
Napisano
a propo białej to trafiłem na opuszczonych domach w szczawinie przed budową autostrady na dwie manierki wz 31 i buty saperskie wh wiec raczej na bank cos z 39 powinno sie poniewierac w lesie kolo białej raz chodziłem tam z wykrywką ale nic zero nawet łuski mzoe złe miejsce? mzoe ktos z was wie wiecej???aha a co do cmentarzy to jeden z tych zarastajacych zaraz obok bailej to zwykly cywilny ewangelicki , drugiego nie namierzyłem jak cos wiecie o 39 w tym rejonie to dajcie znac ;]

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie