Skocz do zawartości

Mrzeżyno


MariO66

Rekomendowane odpowiedzi

MariO66 bardzo mi przykro ale na tych zdjęciach nie ma koszar w Mrzeżynie. Koszary co widać na poprzednich widokówkach wkomponowane były w młody las, budynki były jednopiętrowe z poddaszem. Obok zdjęcie stołówki ( wejście od strony koszar)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki sam widok budynku jest z drugiej strony (bliźniaczy), więc nie ma pewności, czy to jest od strony koszar, tych opisanych przeze mnie, czyli od strony dywizjonu, czy z drugiej strony. Jeśli z drugiej strony, to schodki prowadziły poprzez alejkę do budynku sztabu (foto ze swastyką). W budynku na zdjęciu WDW latem prowadziło własną stołówkę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Wracałem przed chwilą ze spotkania z przyjaciółką. ;)
I wyobraźcie sobie, że spotkałem starszego pana, który jak się okazało służył w jednostce zmechanizowanej w Mrzeżynie! Koniec lat 40. i początek 50. Rewelacja! Gadaliśmy i gadaliśmy... :]
Gość dosłużył się stopnia płk.!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WARS może się podzielisz wiadomościami uzyskanymi od tego pana...?A ta widokówka wklejona przezemnie to jeśli nie Mrzeżyno to może Rogowo?Chociaż za bardzo ,,łysa,,ta okolica
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wielkim telegraficznym skrócie. Pan ten pochodzi z Mysłowic. Służył w jednostce zmechanizowanej (bardziej otrzaskani z tym tematem będą wiedzieli której) w Rogowie (1949 rok), później przeniesionej do Kołobrzegu (1951). Wysyłano ich m.in. na poligon w Drawsku Pomorskim.
Człowiek wspominał, że było tam zatrzęsienie łabędzi i mnóstwo ryb w jeziorze. A on był związany z obiektem sztabowym.
Kiedy powiedziałem mu, że teraz powstaje tam Muzeum, dodał wzmiankę o hangarach i innych obiektach bazy wodnosamolotów.
Stwierdziliśmy, że wtedy to był taki Dziki Zachód".
Pozdrawiam
wars98
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wars98 trzeba sprecyzowac gdzie służył ten pan. W pierwszym poście piszesz że w Mrzeżynie a w drugim że w Rogowie. Komplesy koszarowe są tu i tu dzieli je odległość ok. 8km. Wodnosamoloty stacjonowały w Rogowie (rogow na forum głównym).MariO66 twoja widokówka to też nie Rogowo, inny układ budynków.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gapa25. Człowiek ten wspomniał o hangarach dla wodnopłatowców, w kontekście, że zbudowano je za Niemca. To jedno.
Musimy też pamiętać, że wtedy cały ten teren był zmilitaryzowany. Wioski dookoła były wyludnione. A on jako wojskowy (podoficer lub młodszy oficer) przemieszczał się po podległym mu terenie.
Trzeba pamiętać, że w rozmowach często spotyka się skróty myślowe, jak np. Mrzeżyno-Rogowo.
Pozdrawiam
wars98
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 3 months later...

Ja coś jeszcze w temacie zdjęć dorzucę. Mimo, że mam wielu znajomych w Mrzeżynie to nikt nie mógł rozpoznać tego miejsca. Może ktoś z Was poznaje? W pierwszym budynku po lewej są charakterystyczne barierki przy schodach, podobne były w komendzie WDW, ale reszta zdjęcia się nie zgadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W uzupełnieniu. Komenda WDW jest niewidoczna.Znajduje się za widocznym na zdjęciu budynkiem po prawej stronie ( kolonijny Bałtyk").Przed skrzyżowaniem po prawej stronie Budynek dawnego WOP-u obecnie ośrodek wczasowy ALGA". Zdjęcie Mari066 przedstawia dawny ośrodek MZK obecnie SUS. Podobna widokówka była na allegro datowana na rok 1965.
Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Witam,
To co oznacza ten napis jest związane z tym zbiornikiem i tym co w nim przechowywano. Oto moja wersja tłumaczenia...

PASSAVANT-WERKE ---- Nazwa firmy; nadal istnieje w Niemczech
BENZIN-ABSCHEIDER ---- Dosłownie separator benzyny
CURATOR 37GR.1,5 ---- tego nie wiem ale chyba chodzi o ten separator > chyba coś odn. składników
D.R.P.a. ---- jw
FEUERGEFÄHRICH! ---- łatwo palny !
150qm 1,5 l/s ---- to chyba pojemność i wydajność 1,5 litra na sekunde
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...
Jeśli można to powrócę jeszcze do 2 zdjęcia Lobo26
Na pierwszym planie widać kawałek dachu stołówki.
vis a vis stołówki za rondem znajduje się sztab JW-4086 (41 Dywizjon Rakietowy)Na prawo od sztabu (patrząc od stołówki) znajduje się kompania" ww. jednostki tzw. Niemców"( od nazwiska jej pierwszego dowódcy) po lewej, naprzeciwko iemieckiej" znajduje się kompania przeniesiona z Pobierowa tzw. Betonów" kolejny budynek po lewej mieści klub żołnierski i bibliotekę.
Pierwszy w tym rzędzie od stołówki jest budynek Remontówki"
Nie mogę sobie przypomnieć jedynie co się mieściło w tych dwóch po prawej ( w pierwszym przez jakiś czas stacjonowali role" czyli rezerwa na szkoleniu)
W Głębi po prawej widać kawałek drogi na PKT ( Za drogą tam gdzie na zdjęciu jest las, obecnie znajduje się OSF)
KORDELEK: ten budynek w głębi (ten z zadaszeniem z przodu) to nie żadne magazyny tylko warsztaty remontowe na PKT
Pod filarami zadaszenia warsztatów można zauważyć kawałek płaskiego dachu - to sala gimnastyczna a dalej w tle garaże pułkowego parku maszyn
41-Rakietowy ma oddzielny park na strefie" parę km. poza terenem jednostki w liżej nieznanym kierunku" ;)
Pozdr!
Jaroslav
Mrzeżyno Zima'05
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie