Skocz do zawartości

woj. kurlandzkie


Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś słyszał coś na ten temat? Czy taki twór był utworzony krótko po II WŚ (tzn na zachodzie walki jeszcze trwały) a jeszcze przed nadaniem nam ziem zachodnich.
Rozmawiałem kiedyś ze starszą osobą która twierdziła, że coś takiego istniało ale krótko.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miasto Goerlitz leży w landzie niederschlesien - co nie zmienia faktu że mieszkańcy Zgorzelca mieszkaja w województwie dolnośląskim
Byc moze istniało takie województwo a byc moze to kolejna głupota wymyslona przez jakiegos nawiedzonego oszołoma któremu marzy się znów Polska od morza do morza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie spotkałem się z tego typu materiałami
Jeszcze jeden pomysł: Federacyjna koncepcja Piłudskiego - wydaje mi się - na pewnym etapie rozwoju zakładała Dużą" federację z krajami nadbałtyckimi.
Ale trzeba by było skontaktować się ze specjalistami od dwudziestolecia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nic takiego nie istniało.
Owszem, mogła być próba utworzenia województwa królewieckiego – w końcu początkowo nie było jasne, że Królewiec nie wejdzie w skład Polski. Nawet ówczesne komunistyczne władze o to zabiegały, jednak po stanowczym stwierdzeniu Stalina, że Związkowi Sowieckiemu należy się, jako rekompensata strat wojennych „kusok giermanskoj ziemli”, sprawa upadła.

Kurlandia to jednak nie Królewiec, na północ trochę bardziej, a i Litwa po drodze… I to ta część Litwy, która odrębnym państwem i przed wojną była.

Może komuś Królewiec z Kurlandią się pomylił?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie