Skocz do zawartości

Proporczyki w piechocie


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Trafiłem na pomysł wprowadzenia proporczyków dla oznaczenia stanowisk dowództw pułku i pododdziałów w piechocie. Pomysł pochodzi z końca 1931 roku. Czy stosowano je w piechocie w sposób oficjalny?
Napisano
Zapewne testowano takie proporczyki w oddziałach, bo ostatecznie zamierzano wprowadzić je z końcem 1939. Ponoć cały nakład opracowanej w tym celu Instrukcji o Znakowaniu (O.37/1939) spłonął jednak w zbombardowanej we wrześniu Warszawie, a ocalało tylko kilka egzemplarzy Albumu do tej instrukcji (O.37a/1939).

Znaki dowództw pododdziałów piechoty tam też się znajdują, do pułkowego plutonu artylerii włącznie. Temat zaczęliśmy omawiać w wątku poniżej, ale skończylismy na wyższych dowództwach:

http://www.odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=114429#114429

Jak się przesiądę do drugiego komputera, to mogę tu wrzucić znaki oddziałów piechoty - ciekawe, czy będą takie same, jak te, które widziałeś.
Napisano
jak dalece oficjalnie" nigdy mi sie nie udalo znalezc, ale proporczyki dla znakowania m.p. stosowano od zawsze". Jak sie jednak wydaje sprawa nie byla usystematyzowana w skali całego WP i dopiero Instrukcja.." miala wprowadzic jakis ład.
Napisano
nie pamietam juz skad mialem do repro egzemplarz, ale trzeba by sprawdzic CBW, bo ktos mi mowil ze maja. Ja mam ksero, nawet nie najgorsze, choc sprzed 20-laty (ale opisane kolorki, z proba przyporzadkowania do konkretnych formacji, bo podpisy w oryginale to tylko symbole odnoszace sie do czesci opisowej albumu - a tej , jak sie wydaje, nie ma fizycznie na tym swiecie)
Napisano
Tak, w CBW mają jeden egzemplarz albumu (stamtąd ja mam kopię), ale inny jest też w bibliotece MWP. A skany proporczyków piechoty wrzucę dziś wieczorkiem - wczoraj je jeszcze podkolorowywałem trochę :-)
Napisano

No to start :-) Według mnie, na obrazku widać:

28 - dca PD w DP
29 - dca pierwszego pp w DP
30 - dca drugiego pp w DP
31 - dca trzeciego pp w DP

Napisano

32 - dca I baonu pierwszego pp
33 - dca II baonu drugiego pp
34 - dca III baonu trzeciego pp
35 - dca 2. kstrz drugiego pp
36 - dca 1. kckm trzeciego pp
37 - dca 4. kstrz - szkoły podoficerskiej pierwszego pp
38 - dca kckm - szkoły podoficerskiej drugiego pp
39 - dca plutonu łączności pierwszego pp
40 - dca plutonu pionierów trzeciego pp
41 - dca kompanii p-panc pierwszego pp
42 - dca plutonu artylerii drugiego pp
43 - dca kompanii zwiadu trzeciego pp

Napisano

Tu właściwie analogicznie jak poprzednio, tylko dla baonu strzelców. Różnice - osobna kompania cyklistów i osobna kompania (czy pluton?) zwiadu konnego. Poza tym kompania szkoły podoficerskiej bez numeru.

Aha, i nie chciało mi się dalej nakładać granatowego koloru, więc wszędzie tam, gdzi jest szaro, to naprawdę powinno być granatowo.

Napisano

Tu znowuż to samo dla baonu morskiego i stołecznego. Natomiast na dole - obstawiam tak:

64 - dca Oddziału Zamkowego
65 - dca kompanii zamkowej

Napisano

A tutaj zaś zaczyna się pole do popisu dla znawców szkół wojskowych :-)

66 - może kdt Wyższej Szkoły Wojennej?
67 - kdt CWPiech
68 - kdt SPchorPiech
69 - dca I baonu podchorążych
70 - dca 1 kompanii podchorążych
71 - na pewno coś z ckm, ale co - bo gdyby była to jednostka szkolna, to powinna mieć inicjał szkoły raczej

Napisano

72-79 - zasadniczo Ośrodek Wyszkolenia Rezerw Piechoty w Różanie - ale nie znam dokładnie jego struktury - z proporców wynikałoby, że miał tylko jeden baon?

80 - dca baonu podchorążych rezerwy?

Napisano

85-88 - kdt Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich nr 2 i dowódcy (komendanci?) kompanii szkolnych

Z pozostałych dwóch zestawów obstawiam, że jeden dotyczy Korpusu Kadetów, a drugi - Szkoły Podchorążych dla Podoficerów.

To zasadniczo tyle, jeśli chodzi o piechotę - czekam na Wasze uwagi.

Napisano

Jeszcze małe uzupełnienie: 25 - dowództwo dywizji (sądzę, że raczej ogólnie, tj. nie tylko piechoty; gdyby sformowano kiedyś dywizję kawalerii, to by miała taki sam proporzec)

Napisano

275 - dowództwo dywizji, któremu przysługuje emblemat, na przykładzie 16. Pomorskiej DP

276 - dowództwo PD w dywizji, której wszystkim pułkom przysługują identyczne emblematy, na przykładzie PD 21 i 22. DP Górskiej

Napisano

277 - dowództwo drugiego pp w DP, w przypadku, gdy przysługuje mu inicjał, na przykładzie 5. pp Legionów
278 - dowództwo pierwszego pp w DP, w przypadku, gdy przysługuje mu emblemat, na przykładzie 64. pomorskiego pstrz murmańskich

No, teraz to już chyba naprawdę wszystko, co Album" mówi o piechocie :-)

Napisano
Przepraszam że tak na forum, ale coś nie gra z Twoim mailem Szymonie. Od wczoraj wszystkie wracają. Czy mógłbyś mi podesłać skany tych tablic w lepszej rozdzielczości. Nie zaskoczę Cię jeśli powiem, że szczególnie chodzi mi o tablice ze szkołami.
Na marginesie - wydaje mi się, że to co opisałeś jako W.S.Woj. będzie raczej dowództwem Centrum Wyszkolenia. Następny proporczyk to pewnie dowództwo szkoły, kursu w ramach centrum. Nie upierał bym się też przy tym że to koniecznie ma być CWP. Raczej widział bym tu zastosowanie dla pozostałych centrów.
Napisano
Przy WSWoj się nie upieram - niemniej jednak, wszystkie pozostałe Centra Wyszkolenia (Kawalerii, Artylerii, Łączności, itd.) mają proporczyki analogiczne do nr 67, a nie 66, czyli bez godła państwowego. Zatem wydawało mi się, że to z godłem musiało być jakąś szkołą wyższą od Centrów Wyszkolenia. Czyli na przykład WSWoj właśnie.

A ja się odezwę do Ciebie mailem i podam alternatywne adresy - choć nie mam pojęcia, co mi się może dziać z pocztą, bo generalnie maile dochodzą.
Napisano
Skąd pewność, że Centra Wyszkolenia mają proporczyki nr67, a nie nr66?

Może źle opisałem jak to widzę:
Nr 66 - proporczyk dowództwa Centrum Wyszkolenia ...
Nr 67 - proporczyk dowództwa Szkoły/Kursu ... wchodzącej/go w skład Centrum Wyszkolenia ...
Napisano

Zamieszczam obok montaż wszystkich innych prostokątnych proporców z monogramem CW", jakie pokazane są w Albumie. Każdy z nich oryginalnie siedzi w dziale swojej broni lub służby.

Daję sobie uciąć trzecią rękę, że są to proporce komendantów CWKaw, CWArt, CWLot, CWAP-lot, CWBPanc, CWSap, CWŁącz, CWŻand, CWSan i CWWet. Jak widać, wszystkie są bez godła państwowego. I dlatego, przez analogię, proporzec nr 67 ja przypisałbym komendantowi CWPiech, a nr 66 - jakiejś szkole wyższej.

Napisano
Sgh - zwroc uwage, ze w instrukcji występuja dwa rodzaje orła: państwowy (dla toru, jak się wydaje, pokojowego - i są to wówczas proporce struktur cywilnych" WP tzn. MSwojsk., departamentów i dowodztw wojsk i służb),i, nazwijmy go wojskowy", z wydłużonymi w gorę skrzydłami(NW,chyba szef sztabu glownego,....). I dlatego myślę, ze nr.25 to proporzec Okręgu, zas 275 to proporzec DOK VIII (Toruń), choć rzeczywiscie, mozna podejrzewac, ze to 16 Pomorska Dywizja Piechoty. Nie mam pod reką schematu organizacyjnego MSWojsk., ale nr 66 widzial bym bardziej jako np. departament wyszkolenia, jesli taki istnial (ale chyba nie) lub jakas strukture wyszkoleniowa wewnatrz departamentu piechoty. Czy wchodzi w gre Wyzsza Szkola Wojenna (dokladnie nic nie pamietam, jak to z nia bylo, pewnie kolekcj bedzie wiedzial lepiej)- tez chyba nie, ale....
Napisano
Jak na mój gust W.S.Woj. nie pasuje ze względu na skrót CW". Wyższa Szkoła Wojenna miała swój bardzo popularny skrót. I poprostu wątpię by pragmatycznie było uzasadnione zastępowanie go skrótem CW", króry zresztą nijak ma się do nazwy Wyższej Szkoły Wojennej. Ewentualnie można by myśleć o Centrum Wyższych Studiów Wojskowych. Ostatni kurs w Centrum zakończono w 1933 roku, ale w 1939 zakończył się rozpoczęty 25 lutego 1938 pierwszy Kurs Doskonalący dla Oficerów Dyplomowanych. Być może zastanawiano się nad wskrzeszeniem CWSW. A przypomnę, że wcześniej w 1927 raz już taką sztuczkę przerobiono. Być może więc pod planowaną instytucję, a może nawet reaktywowaną zrobiono proporczyk?
Drugi rozsądny trop zaproponował JoncaA. Być może faktycznie chodziło o Oddział III Sztabu Generalnego. (faktycznie nie było Departamentu wyszkolenia w M.S.Wojsk.)
Napisano
Adamie - w naszym poprzednim wątku o znakowaniu, w poście z 2004-09-24 00:23:00 cytuję odnaleziony rozkaz jawny Dowódcy OK VII, przy którym w rysunkowym załączniku figuruje znak dowódcy OK" i jest to bez żadnych wątpliwości nr 24 z Albumu. Więc skoro 24 to DOK, to 25 pasuje mi na dywizję, a 26 na brygadę, mimo cywilnego" orła. Dwa ich rodzaje oczywiście zauważyłem, tylko że tych generalskich" jest bardzo mało - zdaje się, że w sumie na 3 proporcach się pojawiają. I ja bym się w swoim gdybaniu skłaniał tu w stronę Sztabu Głównego - nr 4 - Szef SG, nr 7 - szefowie oddziałów może?

Kolekcj - a jakiś etat Inspektora Wyszkolenia (albo Szkół) istniał może w 1939?

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie