Skocz do zawartości
  • 0

Czy jest to stara wojskowa klamerka ?


hawk21

Pytanie


Prosze o pomoc osób, które znają sie troche w teym temacie. Czy znaleziona przeze mnie
klamerka jest pochodzenia wojskowego czy też zykła ozdobna ?. Wykonana jest chyba z mosiądzu.
Znaleziona na miejscu bitwy z 1760 roku. Pozniej odnotowano na tym miejscu obecność wojsk
napoleońskich w 1813 roku. Dodam też że wraz z tym fantem znalazlem klika innych rzeczy,
co do których mam pewość ze pochodza z tamtego okresu, m. in. kulki ołowiane, inne elementy
wyposażenia. Proszę o opinie.
Pozdrawiam
Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Jest to z pewnością klamerka wojskowa, noszona przy ładownicach bądź przy jakis drobnych paseczkach podtrzymujących. Mam taką i kilkanaście innnych podobnych. Znajduję je wszędzie tam gdzie stacjonowały wojska napoleońskie (obozowiska, bitwy). Jednak nie mam pewności czy są to klamry napoleońskie czy pruskie. W miejscach tych gdzie szukałem zawsze trafiały sie również fanty pruskie. Ale napewno znajdywane tam gdzie było wojsko. Sa one dość częstym znaleziskiem, przynajmniej w naszych stronach.Raczej jest to wzór XIX wieczny, niz pochodzący z bitwy o której piszesz. Za jakiś czas wybieram się na małą mało-komu znana bitewkę napoleońska i tam nie brały udziału wojska pruskie tylko rosyjskie. Jeśli tam będą się trafiać te klamerki w większej ilości znaczyc będzie że są one napoleońskie!
Pozdrawiam Nanook1978
Ps : jak masz coś ciekawego z tego okresu do identyfikacji to chętnie pomogę. Mój brat akurat zajmuje się epoka napoleońską!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie