Jump to content

hełm m45?


maxikasek

Recommended Posts

1) m45 to poprzednik NRD-owskiego, zrobiono iles tam i wydano jakiejs szkole wojskowe w Berlinie, wiec uzyty ino raz bojowo w czazie ww2. Ponoc Hitler nie zaaceptowal projeku.
2) Niemieckie bez wywietrznikow to prod powojenna dla BGS (Strazy Granicznej)
Link to comment
Share on other sites

Apropo hełmy NRD uwazane sa za jedne z najlepszych z epoki przedkewlarowej" . To ze ich protoplasta pochodzi z czasów wojennych tez mi obilo sie o uszy jednak w polskojezycznych i dostepnych publikacjach niemozna dowiedziec sie o nich nic. Co do M42 bez wywietrznikow to tylko wojenne uproszczenie sam posiadam gar bez sygnatur wykonany z dziwnie cienkiej blachy ( kolor nieprzypomina zbyt wermachtowskiego a jest to jedyna farba jaka był kiedykolwiek malowany )a wywietrzniki nie sa tłoczone tylko ograniczaja sie do małych dziurek tasma na frasunku wykonana z blachy i sygnowana na 44 rok. O lie sie orientuje takie wynalazki wcale nie sa rzadkie.
Link to comment
Share on other sites

Skoro heły NRD uważane są za jedne z najlepszych z tamtych lat to czemu tylko jeden kraj ich używał? Z tego co mio wiadomo pewną niewielką partie zakupił w latach 90 Chorwacja dla swej gwardii (słynne zdjęcie chorwackiego gwardzisty i amerykańskiego GI), w latach 60 troszke tego trafiło do Północnego Wietnamu, oraz kilku krajów afryki ale to symboliczne ilości. Sam miałem ten NRD-owski garczek i kto go miał na głowie ten wie, że to wielka porażka. A za najlepszy to uważam amerykański M1 (świadczy o tym choćby ilość krajów je użytkująca)
Link to comment
Share on other sites

ale własciwie równoczesnie w obiegu było wiele rodzajów i wzorów hełmów. rozumiem że powinny się one różnic tak jak mundury ale Hełm DDR i US M1 to 2 zupełnie różne podejścia, tak jak klasyczny brytyjski i niemiecki. Czy jest jakieś wytłumaczenie takiej odmienności? Bo chyba jednak wzór niemiecki 2 wojenny okazał sie optymalny.
Link to comment
Share on other sites

NRD wprowadzilo helmy nowego wzoru aby:
-odroznic sie od ZSRR i nie nosic modelu wzorowanego na ZSRR jak wiekszosc innych komunistycznych
- wprowadzic cos rozniacego sie od ww2.

Duza partie tych helmow kupila i ma nadal Turcja, nieco podobne miala Jugoslawia.

widzialem testy przestrzeliwan helmu NRD, robia wrazenie.
Zas co do uzywania helmow USA, to amerykanie chetnie sprzedawali licencje na ich produkcje. Kazdy chce zarobic.
Link to comment
Share on other sites

Widziałem kiedyś w czasopiśmie modelarskim figurkę 1:16 nazwaną Nightjager 1945". Miał właśnie ten hełm i MP44 z noktowizją. Nie wiem, czy był wykonany na podstawie foto, czy było to modelarskie SF. Na temat tego hełmu czytałem kiedyś opowiadanie Guntera Grassa (tak !)w zbiorze który nazywał się opowiadania na koniec stulecia, czy coś podobnego. Wynikało z niego, że badania nad nim istotnie prowadzono pod koniec II WŚ.
Link to comment
Share on other sites

Hełm m45 produkowane były na poczatku 1945 były to poprostu pół produkty m42... troszke ich wyprodukowano sa tak żadkie jak Falschimy tylko ze nikt nie zwraca na nie uwagi... Niestety ale ci co wiedza to maja dobrze ten ma obrecz z 1944 roku... podpis własciciela i gape za skórze

Link to comment
Share on other sites

tak rzeczywiscie masz racje nie przeczytalem ale to ze w m42 nie ma wywietrznika to juz klasyfikuje helm jako m45 dziwne widzialem wiele helmow niemieckich i wiele z nich odbiega od standardow sa m35 z otworami wentylacyjnymi typowymi wyposazonymi w pierscien jako osobny element i widzialem tez m35 bez otworow wentylacyjnych i nie jako polprodukt ale wykozystany bojowo czyzby m36 ))))))) pzdr
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information