Skocz do zawartości
  • 0

Pieczęć I.B.


HU13ERT

Pytanie

19 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Z tą wzajemną zamiennością to trochę nazbyt, po mojemu, śmiała teza. A tarcza - jak tarcza, nic z tego nie wynika, a już z pewnością nie datowanie, bo pełno jest XIX-wiecznej ikonografii w tej manierze. No i jeszcze raz zapytam - a co z herbem Przegonia lub też Przeginia?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj mozna znaleźć herby z którymi mamy dylemat:)

http://www.cyf-kr.edu.pl/%7Emxtopor/herbarz/herbarz/stronagl/hp/hp.html
Jesli podajac link Łamie regulamin to przepraszam ale mamy do rozwiazania maly dylemat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja wcale nie chcę twierdzić, że to nie jest Ostoja, tyle że nie lubię pryncypialnie przesądzać. A faktem jest to, ze średniowieczne wyobrażenia zawierają krzyż ćwiekowy (stąd ta łatwość przejścia w miecz), a prof. Szymański wykrył krzyz łaciński dopiero w XVI wieku (fragment z kartuszem w murze zamkowym w Zatorze, monstrancja z 2-giej polowy XVI z Małogoszczy k. Jędrzejowa). A Ostoja od Przegini różni się tylko kolorem tarczy (choć jest też odmiana Przegoni z tarczą czerwoną), a klejnotu na tej pieczęci nie ma...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym się jeszcze kszynkę pozastanawiał - miecza tu nijakiego nie widać, a krzyż jest niewątpliwy. A Ostoja z krzyżem zamiast miecza owszem bywa, ale dość rzadko, a i wtedy krzyż najczęściej zakończony jest dołem w klin, jak do zaćwieczenia.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...herb znany od średniowiecza, a coś co się nie da jednoznacznie ocenić czy to krzyż czy miecz lub ewidentnie krzyż na paru zaledwie przykładach (obok wg stanu na wiek XVI). Więc jeśli nawet nazwać toto Ostoją odmienioną, to ciekawe by było się dowiedzieć czyja ona i od kiedy..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Herb Przegonia pochodzi z okresu Dynastii Piastów (data powstania w latach 1058-1072)i wywodzi się z herbu Ostoja.
Na temat powstania tego herbu jest następująca legenda:
Rycerz herbu Ostoja dowodził strażą przednią wojsk polskich na wyprawie przeciw Morawianom, którzy wtargneli w granice Polski . Kiedy Ostoja starł się z przeciwnikem, zauważył, że przeciwnik ma dużą przewagę. Wysłał zatem swych ludzi po posiłki i samotnie walczył, aż do nadejscia pomocy. W nagrodę do herbu dodano mu miecz nieotłuczony, a w klejnocie smoka. to tyle legenda.
Najstarsza znana zapiska sądowa pochodzi z 1398 r.
Herbem pieczętowało się 30 rodów, natomiast Ostoja bodajże przeszło 400.
Reasumując: ważny jest teren znalezienia i ustalenie po właścicielach terenu, kto nimi zarządzał. wtedy być może rozwikłamy tą zagadkę.
pozdrawiam. krzysiek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja się upieram przy Ostoja:)
bardziej wiarygodnym herbarzem panie AMIGO będzie herbarz Niesieckiego. oto link do niego:
http://www.wawrzak.org/herbarz_niesiecki/herbarzspistresci.htm
pozdrawiam. krzysiek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Krzysztofie. To OSTOJA na beton btacie. A na pieczeci odmiana z krzyżem. W heroldii czsami opisy starsze podają krzyż a w opisie późniejszym to już miecz. Tak jest z OSTOJĄ. Pozdrawiam Hakas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie