Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
wz1977

Łuski arabskie - irańskie Mauser.

Question

• 0

Witam. Mam prośbę do wszystkich którzy znaleźli w trakcie poszukiwań łuski Arabskie - Irańskie. Proszę o podanie przybliżonej lokalizacji oraz ilości oraz w miarę możliwości przedstawić bicia tych łusek. Chciałbym chociaż orientacyjnie poznać miejsca ich występowania oraz ilość. Zacznę od swoich znalezisk. Góra od lewej rzędami: 19 ( 1319 czyli 1941); 17 ( 1317 - 1939); 1311 - 1933; 1? - 193?; 1391 - 1931; 18 - 1940; 13 ( 1313 - 1935 ). Wiem o: 5 łuskach znalezionych w okolicach Świebodzina, 1 łusce znalezionej w okolicach Modlina. Moje w ilości ponad 30 szt. zostały znalezione w okolicach Piły.

21 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Datowanie łusek. Do roku produkcji dodajemy 622 lata. Arabski kalendarz zaczyna się w aszym" roku 622. W tym to roku miało miejsce wyjście Mahometa z Mekki. Rok ten jest rokiem o dla Mahometan.

• 0
Jeszcze chyba jest tu jeden błąd. Dodajemy 621 lat. Więc wszystkie łuski będą o rok starsze. Przecież nie może być roku 0 ( zero ). Zaczynamy każdą erę od pierwszego roku danej ery a nie od roku zerowego. Przepraszam za pomyłki w poprzednich postach i proszę o korekty błędów. Może ktoś z bywalców Forum jest bardziej biegły w sprawach Islamu. Pozdr wz1977

• 0
Witam. Dziękuję za odzew.
do Jaro5 - wiedziałem, że masz łuski z takimi biciami dzięki Twojej kapitalnej stronie. Nie miałem pewności czy sam je znalazłeś.
do danieloff - pozwoliłem sobie wspomnieć o Tobie w pierwszym moim poście. Spotkałem informację o Twoim odkryciu kilka dni temu na tym forum. Było to dla mnie inspiracją do założenia tego wątku i zebrania informacji o łuskach tego typu biciami. pozdr wz1977

• 0

Witam. Kolejne 3 sztuki wyszły w okolicy Rudna - Lubin. Dziękuję koledze mieszko_1vp za informację. Czy są jeszcze jakieś nowe trafienia? pozdr wz1977

• 0

a tu trafienie jednego z kolegów z forum ( Black Rider1 ) z jednego z poprzednich sezonów.

• 0
W poprzednich sezonach trafiłem kilka sztuk w okolicach Piły i jedną w okolicy Poznania.
Pozdr.

• 0

Również się dołączam. Moja też z okolicy Piły (północny zachód od miasta)

• 0
Widoczna z prawej strony liczba 18 oznacza rok 1318 Hidżry, na górze sygnatura artesz" oznaczająca, że ta amunicja była przeznaczona dla armii. Na dole nazwa miasta produkcji- Teheran.

• 0
Kolega wz1977 absolutnie błędnie datuje swoje łuski- nie wystarczy dodać 621 lat do roku Hidżry, bo muzułmanie liczą lata podle miesięcy księżycowych, a nie słonecznych. Istnieją dwa wzory na przeliczanie lat Hidżry na kalendarz chrześcijański, na przykład: AD= AH - AH/33 + 621. Tak więc ostatnia z zamieszczonych tutaj łusek została wyprodukowana w 1318 roku Hidżry, a więc w 1899 A.D.

• 0
Zaczynam podejrzewać, że na łuskach wybito daty nie według kalendarza muzułmańskiego, a według kalendarza Dżalali (گاهشماری ایرانی‌).