Jump to content
  • 0

Ersatz do Manlichera???


artur23_2005

Question

Witam.Oto bagnet,który wpadł mi w ręce.Bagnet od Grasa model 1874 z jelcem zastępczym od Manlichera 1895.Głownia ma napis Usine de Stayer 1876,austryjackie bicia,austryjacka żabkę i polską farbę khaki na pochwie!!!Nie znalazłem go w żadnej literaturze.Czy ktoś może widział gdzieś coś podobnego???

Link to comment
Share on other sites

22 answers to this question

Recommended Posts

wz.1878 przeznaczony do karabinu Kropatschek wz.1878 produkowany w Austrii dla Francji, gdzie był używany w marynarce wojennej. róznił sie od wzoru 1874 srednicą pierśienia jelca (18mm) i kształtem rekojeści (prosta linia grzbietowa). niezły bagnecik. gratulacje!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Witam . Jest to przeróbka grasa 1874 , do mannlichera 1895 . Górna częsć rękojeśći jest w nim sfrezowana , jelec jest wykonany z płaskownika - moim zdaniem jest to przeróbka warsztatów pułkowych- też takiego nigdzie nie widziałem . Jak masz możliwośc spróbuj założyć ten bagnet na karabin ( bagnet będzie trochę latał - prowadnica w mannlicherze jest trochę mniejsza niż w grasie.Farba jest O.K ale niekoniecznie polska - austryjacy też stosowali podobną farbę ( czesi po I wojnie też) khaki . Pozdrawiam .
Link to comment
Share on other sites

Witam.Serdecznie dziekuje.Wreszcie konkretna odpowiedż.Miałem podobne przypuszczenia.Co do farby to nie mam 100 procent pewnosci czy to polska czy też austryjacka,ale wiem ,że był po I WŚ w armii polskiej.Bagnet pochodzi z pewnego żródła.Jeszcze raz dziekuję i pozdrawiam...
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information