Skocz do zawartości

Znalazłem Sołtysa


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Znalazłem taki oto medal, który jak się dowiedziałem z Internetu, był nadawany sołtysom w Zaborze Rosyjskim w latach 1904 – 1917. Niestety jest niekompletny (brak mu łańcuszka i zawieszki, dzięki której mocowany był do ubrania).
Wykonany z brązu, średnica 50 mm, grubość 4mm. Awers przedstawia herb miejscowości Kleck (obecnie na Białorusi), nad nim korona Imperium Rosyjskiego, na dole napis cyrylicą SOŁTYS. Rewers przedstawia monogram Alexandra II w środku, na górze korona, dookoła napis cyrylicą 19 luty 1864 rok (data wprowadzenia aktu prawnego pozwalającego na wybór sołtysów na terenie Królestwa Polskiego).
Czy udało się komuś wyjąć z ziemi taki medal?
A moż ktoś ma więcej informacji na temat tego odznaczenia. Mnie nurtuje pytanie dlaczego akurat herb małego miasteczka z kresów Zaborca umieścił na tym medalu. W okresie międzywojennym herb Klecka był zupełnie inny. Sama miejscowość i tereny wokół były świadkiem kilku poważnych bitew i wydarzeń historycznych.
Pozdr. Andy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na dodatek to piekne świadectwo czasu - dekret uwłaszczeniowy ogłosił Car Aleksander II na terenie Królestwa Polskiego podczas trwania powstania styczniowego, co w znacznym stopniu odciągnąło chłopów od udziału w powstaniu. A tak swoją drogą, to byliśmy jednym z ostatnich krajów w Europie, w którym zniesiono, tylko formalnie zresztą, pańszczyznę.
Daniel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dla dopełnienia tematu, zdjęcie obok prezentuje jak powinno wyglądać kompletne odznaczenie.
Dodam jeszcze, że bardzo podobnym odznaczeniem urzędniczym ustanowionym dla Zaboru Rosyjskiego było odznaczenie Ławnika.
Pozdr. Andy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 years later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie