Skocz do zawartości

Znaleziska monet rzymskich w Polsce


Rekomendowane odpowiedzi

Zamieściłem już ten wątek na innym forum, ale jako że znaczna część namierzonych przeze mnie informacji nt. znalezisk monet rzymskich w Polsce pochodzi z forum Odkrywcy, więc powieszę moją mapkę równiez tutaj.

Od wiosny 2004 r. przekazaliscie mi informacje dotyczące 120 znalezisk, w których skład wchodziły 283 monety rzymskie znalezione w Polsce przy użyciu wykrywaczy metali + kolejne 162 monety rzymskie nie do końca określone znalezione w tych samych miejscach (np. przekazano mi zdjęcia 10 monet ze skarbu z informacją, że skarb liczył łącznie 30 monet). Razem wychodzi 445 monet.
Z tych 283 określonych sztuk 5 to złoto, 211 srebro, a 67 to brązy.
W ramach 120 znalezisk można wyróżnyć 3 skarby z prawdziwego zdarzenia i 5 miejscówek", z których podniesiono min. 5 monet.

Sporządziłem mapkę poglądową, gdzie mniej więcej znaleziono te monety. Jedna plama" to informacje od co najmniej 3 znalazców. Nie pytajcie o bardziej szczegółowe namiary, bo nawet jak coś wiem, to i tak nie powiem ;-)

Jakby się komuś przypomniało, że coś jeszcze znalazł, to proszę o informacje tutaj albo na priva.

Pozdrawiam
Arek
elnio@wp.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak napisałem wyżej jedna plama" to informacje od co najmniej 3 znalazców. Jedna moneta to więc trochę mało, żeby coś zaznaczyć coś na Podkarpaciu.

Nie znaczy to, że na podkarpaciu nie znajduje się monet rzymskich. Na podstawie inwentarza sporządzonego przez prof. Kunisza znaleziska monet rzymskich w tym rejonie koncentrują się wzdłuż rzek (głównie San + dopływy).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years later...
Cezar ta mapka (poglądowa) jest sprzed pięciu lat- to po pierwsze. Po drugie:

Jedna "plama to informacje od co najmniej 3 znalazców. Nie pytajcie o bardziej szczegółowe namiary, bo nawet jak coś wiem, to i tak nie powiem ;-)"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie