Skocz do zawartości

Grupa Łódź


Mlody Mauser

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 280
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
do IRONRAT.
Za Pałacem Poznańskiego jesli mnie pamieć nie myli nadal znajduja sie dwa budynki...(no chyba, że uległem omamom)obecnie jest tam Urząd Skarbowy i ta instytucja od rejestrowania pojazdów :-). W czasie wojny była to granica Getta (część po prawej stronie zdjecia - której nie widać)
I jesli dobrze kojarzę to od przedwojny aż do teraz nic się tam nie zmieniło jeśli chodzi o budynki. Niestety nie wiem co mieściło się w budynkach widocznych na fotce.

Pozdrawiam
Vaderian (Łódź)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Za Pałacem Poznańskiego jesli mnie pamieć nie myli nadal znajduja sie dwa budynki...(no chyba, że uległem omamom)obecnie jest tam Urząd Skarbowy i ta instytucja od rejestrowania pojazdów :-)"

Chodziło ci zapewne o Wydział Komunikacji Urzędu Miasta oraz Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty. O ile się nie mylę, to obydwie w/w instytucje mieszczą się w Pałacu, a za nim jest pusta przestrzeń, zamiast widocznych na zdjęciu budynków.

Ironrat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Przepraszam za moją nie obecność w sobotę ale tak jak mówiłem w domu byłem o 18 zanim się rozpakowałem posiliłem i ogrząłem była 20+ dojaz to byłbym w tawernie około 21.

A ta fotografia zaprezentowana przez IRONRATa to oczywiście pałac Poznańskiego ale fotografia przedstawia południową fasadę obiektu tj te od obecnej ulicy ogrodowej w związku z czym budynki widoczne w głębi stały na miejscu obecnego parku Śledzia. CO się w nich mieściło tego nie wiem. Pewnie ameryki nie odkryłem

Mam pytanie jak podczas okupacji nazywała się obecna ul. Widzewska? Ponieważ jestem w posiadaniu tabliczki z nazwą tej ulicy własnie z tego okresu lecz jakiś wandal potraktował ją kamieniem i nieco farby odprysło, przez co mam kłopoty z jej odczytaniem. Może później uda mi się zamieścić fotkę.
Tymczasem pozdrawiam MJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróć uwagę, że ta kopuła trapezowata o wklęsłych połaciach dachu jest nad częścią pałacu położoną bliżej skrzyzowania Ogrodowej z Zachodnią. Jeżeli miałaby być to wschodnia ściana pałacu to tylko widziana od strony ul ogrodowej w kierunku drewnowskiej ale wtedy nie pasuje ani kopuła ani obniżenie na rogu budynku.
Pozdr MJ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obecnie znajduje sie tam park tzw staromiejski (śledzia) ktory zostal wytyczony w latach 50tych na terenie zniszczonego getta. tak więc prawdopodobnie te domy byly na terenie getta i wraz z likwidacja getta zostaly przez niemcow zniszczone
pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proteus niestety jesteś w błędzie. południowa granica łodzkiego getta przebiegawał nieco dalej tzn ul.Drewnowską do Stodolnianej (obecnie Zachodnia)Stodolniana do Podrzecznej, Podrzeczną prez Stary Rynek do Wolborskiej, Wolborską do Franciszkańskiej i dalej Smugową Żródłowa do Brzaezińskiej (obecnie Wojska Polskiego), a więc widoczne budynki stału już po aryjskiej stronie. Poza tym owe budynki zbyt dobrze wyglądają jak na kamienice getta. Aha no i brakuje muru-płotu czt innego rodzaju ogrodzenia odgradzającego getto od reszty miasta.
Co do parku masz rację wytyczono go juz po wojnie na terenie dawnego starego miasta zniszczonego przez hitlerowców w styczniu 1945 r.(podpalili je wycfując się z miasta).
Pozdr. MJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu fotka mapy z przebiegiem granicy getta w tym rejonie. Faktycznie miałem omamy bo źle rozpoznałem usytuowanie pałacu:-). Budynki na fotce stały na działkach budowlanych które ciagneły się wzdłuż ul. Północnej Te najlepiej widoczne to działki 181 i 182 jesli mnie pamieć nie myli. Budynki na pewno nie należały do terenów getta łódzkiego. Najwyraźniej musiały ulec zniszczeniu w efekcie działań wojennych.

Pozdrawiam
Vaderian (Łódź)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ale w czym problem chcecie rozpoznac co znajduje sie na zdjeciu

http://www.odkrywca.pl/forum_pics/picsforum15/ogrodowa.jpg

na pierwszym planie Pałac Poznanskiego
dokładnie od drugiej strony niż na tej fotce

http://www.odkrywca.pl/forum_pics/picsforum16/palac2.jpg

w tle pierwszego zdjecia są kamienice zniszczone w czasie wojny a obecnie to Park Śledzia

proponuje wizje lokalną
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mial przeczytaj uważnie pierwszy post Ironrata, on nie pyta się o Pałac Poznańskiego ale o budynki które widać w głębi fotografii oraz o to co mogło się w nich znajdować. Podejrzewam, że były to zwyczajne kamienice i nic szczególnego się w nich nie mieściło. Ale to jeszcze sprawdzam.
Pozdr. MJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek chyba masz rację z tym browarem, chociaż od browaru do pałacu powiny być jeszcze dwie parcele tj. Ogrodowa 11 i 13 bo Pałac ma nr 15. Z drugiej strony ul. Ogrodowa zaczynała i zaczyna się od Nowomiejskiej, powstaje pytanie czy na tym krótkim odcinku zmieściłoby się 7 parceli-budynków. No chyba, że wybudowaniu Parku Satomiejskiego przenumerowano na nowo Ogrodową, w co wątpię. Czyli wg mnie browar też widać ale jest on na najdalszym planie fotografii. Pozostaje pytanie co było na Ogrodwej 11 i 13.
Pozdr. MJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie