Skocz do zawartości

Bystre koło Oleśnicy


marecki.

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

witam !!!!
czy ktos moglby skrutowo opisac dzieje tej dolnoslaskiej wioski
wiem ze byla to bogata wies lub majatek , posiadala wlasny mlyn , rzeznie , palac , kaplice , cmentarz
pzdr !!

Napisano
Pierwsza historyczna wzmianka o wsi pochodzi z 1288 roku. Wtedy to w grupie wielu wsi podoleśnickich, świadczących dziesięcinę z dochodów na rzecz świeżo ufundowanej przez księcia wrocławskiego Henryka IV Prawego (Probusa) - wrocławskiej kolegiaty Świętego Krzyża, wymieniono również ”in villa Lodoyci. Ta zlatynizowana postać nazwy wsi świadczy z dużym prawdopodobieństwem o tym, że organizatorem wsi na prawie niemieckim, a więc jego zasadźcą był jakiś Ludwik. Sądząc z imienia, był to najprawdopodobniej Niemiec, ale trzeba mocno podkreślić, że jest to tylko przypuszczenie. Jeśli wieś istniała wcześniej, a domniemanie takie jest całkowicie uprawnione, musiała posiadać polską nazwę, która przepadła bez śladu. O tym, że mieszkano tutaj znacznie wcześniej, świadczy datowane na XI-XI1 wiek grodzisko, które znajduje się mniej więcej na południe od wsi. Kolejne informacje o wsi pochodzą z 1313 roku, kiedy to wzmiankowa ją jako Lodovici Villa, oraz z 1414 roku, kiedy to używano nazwy Lodwigisdorf. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że w takiej postaci nazwa wsi była stosowana w dokumentach. Brak niestety informacji o tym, jak swoją wieś nazywała miejscowa ludność. Można przypuszczać, że mieszkańcy określali ją po prostu Ludwikowem, a z całą pewnością nie Ludwigsdorfem, bowiem byli Polakami. Nie ma jakiejkolwiek wiadomości o tym, aby wieś zamieszkiwał ktokolwiek inny niż Polacy, których potomkowie gdzieś dopiero w XVIII wieku stopniowo zaczęli stawać się Niemcami.

Przez kilkaset lat (co najmniej do XVIII wieku) było Bystre - obok wielu innych wsi - własnością, jak też równocześnie gniazdem rodzinnym, niemieckiej z pochodzenia rodziny szlacheckiej von Franckenbergów. Już w 1323 roku w otoczeniu księcia oleśnickiego Konrada I znajdował się Dittrich von Franckenberg, z tym jednak, że nic nie wiadomo o tym, aby był on w posiadaniu Bystrego. Początek rodzinie von Franckenbergów osadzonych w Bystrem dał najprawdopodobniej Johannces (Jan) von Franckenberg. który żył na początku XVI -wieku. Z całego szeregu książęcych urzędników wyłamał się śląski mistyk Abraham von Franckenberg marzący o pojednaniu różnych wyznań chrześcijańskich. W swoim życiu osobistym propagował on oraz stosował w praktyce idee chrześcijańskie. Abraham von Franckcnberg żył w latach 1593-1652.

Podczas wojny trzydziestoletniej (która zakończyła się w 1648 roku) na fali powszechnego dyletantyzmu oraz w obliczu szerzących się zabobonów doszło do tragicznych wydarzeń. Mianowicie kobietom z sąsiadujących ze sobą wsi Bystre i Krzeczyn wytoczono osławione procesy czarownic. W krótkim okresie cztery kobiety, którym zarzucono stosowanie czarów ze szkodą dla bliźnich, zostały poddane okrutnym torturom, a następnie zawleczone na stos i uśmiercone. Być może w jakimś związku z tymi wydarzeniami pozostaje nazwa „Hexeheide", czyli pustkowie czarownic. Stosowano ją jako nazwę lasu znajdującego się po prawej stronie drogi z Bystrego do Krzeczyna.

Co najmniej od 1726 roku Bystre dzieliło się na dwie wyodrębnione części: Ober Ludwigsdorff oraz Nieder Ludwigsdorff. Położone były wtedy w okręgu oleśnickim tegoż właśnie księstwa. Cały czas należała wieś do oleśnickiej parafii, bez względu na to, czy była katolicką, czy też ewangelicką. Około 1825 roku wieś, dzieląca się w dalszym ciągu na dwie części, należała do generałowej von Prittwitz i była własnością szlachecką w składzie księstwa oleśnickiego. W tym czasie wieś liczyła 418 mieszkańców, prawie wyłącznie luteran (było jedynie 7 katolików). Miała 62 domy, pałac właścicielki wsi oraz, w obrębie wsi dwa majątki (folwarki). Ponadto we wsi była ewangelicka szkoła z jednym nauczycielem (opiekunem szkoły był właściciel ziemski), następnie sierociniec, browar, olejarnia i wiatrak. Poza wsią w odległości około 1750 metrów w kierunku południowo-zachodnim znajdowala się kolonia Riembergsthal.


W 1895 roku Bystre miało 388 mieszkańców, z tego 25 katolików, podczas gdy pozostali byli luteranami. 434 mieszkańców, w tym 18 katolików, liczyła wieś w 1912 roku. W 1919 było ich 469, z tego 259 we właściwej wsi, pozostali w dobrach szlacheckich, na które składały się jak dawniej dwa folwarki. Poza tym we wsi była suszarnia, a poza nią znajdowały się kolonia i owczarnia W 1925 roku we wsi było 483 mieszkańców - przeważnie luteran. Katolików było 58, a na okrasę jeszcze jeden wyznaniowo bliżej nieokreślony mieszkaniec wsi. W 1935 roku właścicielką majątku była hrabina Anna von Richthofen. W tym czasie wieś liczyła 504 mieszkańców. Nadal była w niej ewangelicka szkoła, w której nauczycielem był Erich Walter. Sołtysem był rolnik Gustaw Schindler.
Napisano

niedawno zachecony wspanialymi fantami jakie z tamtad wychodza udalem sie na wycieczke z aparatem , tu akurat w tym miejscu stalo silne stanowisko obrony przeciw lotnoiczej od swiadkow wiem ze gdy powstawal tam PGR w latach 60tych wywieziono z tego miejsca kilka ciezarowek pociskow
interesujacy jest palac , chcialbym sie dowiedziec cos na jego temat , oraz informacja o szubienicy ktora miala stac w wiosce nad pierwszym stawem i gdzie miano wykonywac egzekucje przez gestapo za niesubordynacje zolnierzy oraz cywilow w czasie gdy armia czerwona zblizala sie do granic rzeszy
moze ktos posiada takie informacje , lub przedwojenne fotki wioski ???
pzdr !!

Napisano
podziwiam rzetelnosc zapiskow i archiw jakie byly prowadzone wtedy , na ich podstawie mozna odtworzyc drzewa genaologiczne swoich korzeni , ze w polsce tak nie byly spisywane i nie ma takich dokladnych spisow
  • 3 years later...
Napisano
Rycerski Zakon Trupiej Czaszki (Herzoglich Württemberg-Oelssischer Ritterorden vom Totenkopf) – był zakonem kontemplacyjnym w Księstwie Oleśnickim na Dolnym Śląsku i później w Księstwie Saksonia - Merseburg.

Ufundował go w roku 1652 książę Sylwiusz Nimrod, pierwszy władca Oleśnicy z dynastii wirtembersko-oleśnickiej. Książę Sylwiusz, który w roku 1649 powołał śląskiego mistyka Johannesa Schefflera, zwanego Angelus Silesius (Anioł Ślązak) na swój zamek jako nadwornego lekarza, był pod wpływem mistyków i śląskich Różokrzyżowców, którzy mieli swój główny ośrodek w Ludwigsdorf (ob. Bystre) nieopodal Oleśnicy, majątku ich przywódcy Abrahama von Franckenberga.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie