Skocz do zawartości

Gdyński Dywizjon Żandarmerii Wojskowej


Rekomendowane odpowiedzi

Do 1927 roku w Gdyni stacjonował posterunek żandarmerii podległy plutonowi ż. z Pucka. 6 stycznia 1927 sytuację jak by odwrócono. W Gdyni powołano pluton, a w Pucku posterunek. Gdyński pluton przyjął nazwę Morski Pluton Żandarmerii Podlegał 8 Dywizjonowi Ż. z Torunia. Przeciw takiemu stanowi rzeczy protestował komandor Świrski, nalegając by pluton podlegał Dowództwu Floty.
Pluton liczył 25 żandarmów, a od 1932 - 39 żandarmów. Było to spowodowane ciągle rosnącą liczbą żołnierzy przebywających w Gdyni (port wojenny, bliskość WMG). W 1934 roku i ta liczba wydawała się za mała. Wtedy to ówczesny dowódca plutonu kpt. Wilhelm Szaffer zaproponował robudowę plutonu w twór o nazwie Morska Eskadra Żandarmerii. Projekt ten nie spotkał się z aprobatą. W 1937 roku zmieniono nazwę plutonu na Pierwszy Morski Pluton Żandarmerii". Drugi utworzono w Pucku. Tym samym Gdyńsku pluton otrzymał nowe posterunki - w Gdynii i Wejcherowie. W tym czasie etatowo przypisano do niego 1 oficera i 31 podoficerów, a w praktyce podoficerów było o 11 mniej. To tyle z ogólnej historii plutonu. Dywizjonu niestety nigdy tam nie było.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w dostępnej literaturze wszędzie spotykam się z nazwą MORSKI DYWIZJON ŻANDARMERII. Dowódcą jego był mjr Władysław Hercok i stacjonował właśnie w Gdyni. W Gdyni stacjonował również 1 pluton a dowódcą jego był por. żand. Adam Krzywicki.Wg Wacława Tyma po 13 września na Kępie Oksywskiej stacjonowało 120 żandarmów, więc jak na jeden pluton to trochę za dużo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do konca tak, jak pisze kolekcj. To na Helu znajdowal sie w 1939 r 2 Morski Pluton Żandarmerii pod dowodztwem kpt Bolesława Żarczyńskiego (32 głowy, z czego okolo polowa, to oddzial konny), a w Pucku 5 osobowy posterunek, ktory byl podlegly wlasnie kpt. Żarczyńskiemu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, ciekawa sprawa . Mam przed sobą 2 książki w których autorzy powołują się na ten sam Rozkaz Ministra Spraw Wojskowych z dnia 15 .04.1938 z tym że u jednego autora jest że utworzono : Morski Pluton Żandarmerii w Gdyni a u drugiego autora ... Morski Dywizjon Żandarmerii w Gdyni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję bardzo za zainteresowanie ale też słyszałem że nie było dywizjonu i zdziwiłem się trochę z książkami z przyjemnością się zapoznam,zależy mi też na zdjęciach z tamtego okresu, może ma ktoś w swoim zbiorze zdjęcie żandarma,elementów umundurowania itp.Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DTH od kiedy byl pluton zandarmerii na Helu? Wydaje mi sie ze kolekcj opiera sie na pracy G. Ratajczyka Zandarmeria Wojska Polskiego II RP. Praca jest miejscami dosc chaotyczna i wynika z niej ze: organizacja Morskiego Dyonu Zandarmerii wiosna 1939r. przedstawiala sie nastepujaco: 1 morski plutom zandarmerii Gdynia - Oksywie w skladzie posterunek morski zand. Gdynia Miasto i posterenunek morski zandarmerii Wejherowo oraz 2 morski pluton zandarmerii Puck wraz posterunkiem morskim zandarmerii Puck. Kilkanascie stron dalej Ratajczyk pisze ze po ogloszeniu mobilizacji powszechnej organizacja Morskiego Dyonu Zandarmerii wygladala nastepujaco: trzy plutony rozmieszczone w Gdyni, na Oksywiu i Helu. Powstaje pytanie czy taka organizacje dyon przyjal w wyniku mob. czy moze powstala ona wczesniej np. latem 1939 r.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, zjadło resztę... Ale domyślam się, dlaczego :-)

No to jeszcze raz:

2. Plan moblilizacyjny W", oprac. P. Zarzycki, Pruszków 1995: do sierpnia 1938 [nie podane *od* kiedy] istniały tylko plutony: 1 - Gdynia-Oksywie i 2 - Hel, potem dopiero utworzono 3. pluton w Gdyni i dowództwo dywizjonu. Czyli jakby dywizjon powołano do istnienia w VIII 1938 razem z 3. plutonem, ale dwa plutony istniały już wcześniej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wilniuk: faktycznie, przepraszam, nie podalem zrodla. Oparlem sie na pisemnej relacji kapitana Żarczynskiego, dowodcy 2 plutonu, jakkolwiek prawda jest, ze pisze on jedynie o wrzesniu 39 i czasie tuz poprzedzajacym wojne.Byc moze wczesniej bylo tak, jak piszecie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie