bolas Napisano 18 Listopad 2005 Autor Napisano 18 Listopad 2005 W Instrukcji Saperskiej z 1939 roku wymienone są następujące elementy wyposażenia schronu pod 1 ckm:- leżaki do kb (na 4kb)- półki - taborety- stół pod ckm- zbiornik na wodę- wiadra- sprzęt saperski (łomy żelazne,łopaty,kilof)- lampy naftowe- nafta- świece- piecyk- skrzynia na żywność małaCzy ktoś dysponuje zdjęciami bądź rysunkami tychże przedmiotów ? Jak one wyglądały ? Kojarzę tylko stół pod ckm.
malpa Napisano 18 Listopad 2005 Napisano 18 Listopad 2005 R.Jurga ladnie to pokazal w Twierdzy Europa"
marek123 Napisano 18 Listopad 2005 Napisano 18 Listopad 2005 Bolek robic rekonstrukcjie unkra" ??? pozdro
fanatyk6 Napisano 18 Listopad 2005 Napisano 18 Listopad 2005 moze to ci sie przyda - piec. www.profort.org.plwww.schrony.armiakrakow.prv.plwww.webmedia.pl/wituskmoze na tych stronkach cos znajdziesz. a co chcesz poddac jakis rewitalizacji?
jabartoldi Napisano 18 Listopad 2005 Napisano 18 Listopad 2005 Bolek, masz instrukcje ale pamietaj o tym co mowilem juz kiedys, wyposazenie - to tylko ew. stol drewniany pod ckm, natomiast reszta zabrana okolicznym rolikom z obejscia. Moim zdaniem dokladnie pelna dowolnosc, z wyjatkiem wymienionego stolu. Brak czasu, niewykonczone w wiekszosci obiekty itd.
Mecenas Napisano 19 Listopad 2005 Napisano 19 Listopad 2005 Bolku, zadaj sobie pytanie gdzie to wszystko w takim urbanie ustawisz? Jeśli masz schron na 2 ckm-y to ledwo do takiego obsługa wchodzi (4 osoby). Już sama koza" do ogrzania zajmuje w takim schronie sporo miejsca. A gdzie chociażby niezbędna amunicja? Jakoś nie widzę zbiorników na wodę czy pułek na ścianach (swoją drogą nie zauwazyłem w urbanach na ślasku zaczepów na pułki) w takim schronie...
jabartoldi Napisano 19 Listopad 2005 Napisano 19 Listopad 2005 Skoro o zaczepach do polek mowimy, Wilekopolska - nie ma, Kujawsko - pom. nie ma.... kilka razy spotkalem sie z zawiasami do drzwi lekkich, otworami do pieca, zastosowaniem roznych swinskich ogonkow do maskowania... rozne rynny na stropie lub ich brak itd itp,,, czyli co budowlancy zrobili inaczej. Owszem, jesli macie ochote zbudowac drewniano-ziemny obiekt zgodnie z instrukcja to..hm... inna sprawa. Zgadzam sie z Mecenasem. totalny brak miejsca. Wojsko z tego co pamietam nie milo spac w obiektach, tylko w nich walczyc. Piece - zima mialy pozwalac na walke, choc nie wiem jak w tak malej przestrzeni prowadzic ogien i jeszcze nie wlezc na piec. Zabezpieczenie p. gazowe obiektu. Fikcja, zolnierze mieli maski... itd.
Mecenas Napisano 20 Listopad 2005 Napisano 20 Listopad 2005 Otwory na rurę odprowadzającą dym z pieca posiadają wszystkie urbany, które widziałem na śląsku. Drzwi pancerne były zamocowane tylko w niektórych schronach (na Śląsku widziałem jeden taki, na dwa ckm-y. Jak na urbana to ten schron jest dość duży.) Urban to maksimum prostoty funkcjonowania, typowe wzmocnienie polowej pozycji oporu. Budowany szybko, tanio i w dużej ilości tam gdzie nie zdążono sie lepiej zabezpieczyć bardzij solidnymi punktami oporu. Jego funkcjonalność została udowodniona np. pod Mławą gdzie martwą załogę schronu po prostu wynoszono (np. po pobliskim wybuchu bomby ze Stukasa), ckm ponownie ustawiano na stoliku i schron dalej walczył. W takich rozwiązaniach nie ma miejsca na wygody w stylu półki, taborety czy sprzęt saperski... Ich miejsce zastępuje amunicja, amunicja i jeszcze więcej amunicji. Jak ktoś chce siąść to siada na skrzyniach albo na progu.
jabartoldi Napisano 20 Listopad 2005 Napisano 20 Listopad 2005 W kwestii formalnej :-))), drzwi pancerne chyba jednak nie wystepowaly w urbanach a jedynie drzwi ciezkie (drewno klejone na certon i obustronnie pokostowane), metal to jedynie okucia - oraz lekkie - brezentowe na ramie drewnianej, dodatkowo okno ciezkie o konstrukcji podobnej jak drzwi ciezkie, wyjatek, zamkniecie tylko od strony schronu - drzwi - zamkniecie obustronne(inst. saperska, rys 1. Czyli ich funkcja raczej izolacyjna, zrszta podobnej konstrukcji drewniane drzwi typu ciezkiego mozna spotkac w powojennych fortyfikacjach Helu, obiekty BAS - Zeszyty Helskie.
jabartoldi Napisano 22 Listopad 2005 Napisano 22 Listopad 2005 sorki. poszukalem i przyznaje sie. Racja,racja zagapilem sie drzwi, kraty - IwiJima - (ale to modyfikacje pozainstrukcyjne :-))))).
malpa Napisano 22 Listopad 2005 Napisano 22 Listopad 2005 mysle ze kraty byly elementem ktory mogl wystepowac w instrukcji saperskiej.Byly elementem fortyfikacji polowej wzmocnionej.Maja je Nowogrod,Jastarnia,i Augustow (a czy Wolka Piaseczna tego niewiem)
jabartoldi Napisano 22 Listopad 2005 Napisano 22 Listopad 2005 w instrukcji nie ma krat ani drzwi pancernych, zgodnie z opina Piotra Kurzawy - (Forteca") - owszem, montowano je ale jako uzupelnienie polowe" obowiazujacych rozwiazan zawartych w instrukcji. Czyli jak cos zostalo z budowy obiektow ciezkich albo udalo sie zorganizowac"... to wkladano do obiektu. Dotyczy to tez pancerzy strelnic. Czyli temat rozwojowy ale nie o to chyba chodzilo Bolkowi:-)
jabartoldi Napisano 22 Listopad 2005 Napisano 22 Listopad 2005 a na pewno nie ma ich w Instrukcji Saperskiej umocnienia polowe, czesc III, zeszyt II schrony zelbetowe i betonowe, rok 1939". Chyba ze ktos ma cos wiecej?
Forteca Napisano 22 Listopad 2005 Napisano 22 Listopad 2005 Instrukcja o której wszyscy mówimy jest PROJEKTEM i nie wiadomo co było w wersji zatwierdzonej. Natomiast kraty, pancerze etc. były tam gdzie fortyfikacje te podonoszono" do standardu fortyfikacji stałej - Hel, Osowiec, OW Śląsk".Wracając do meritum, to w realiach 1939 r. oprócz stołów i skrzynek z amunicją (jak to słusznie zauważył Mecenas) w schronach na 2 ckm wieszano też koc lub płaszcz pośrodku, aby nieprzyjacielski snajper (lub obsługa pak-a) nie miał ułatwionego zadania - sylwetki strzelców ckm rysowały się na tle drugiej strzelnicy - są takie relacje spod Mławy
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.