Skocz do zawartości

Wroclaw i okolice


Slate

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktos moglby doradzic mi, co warto obejrzec we Wroclawiu i okolicach. Chodzi o sprawy zwiazane z II wojna swiatowa. Bede tam przez jakis tydzien, bez samochodu, tak wiec w gre wchodza miejsca do ktorych da sie dotrzec srodkami transportu publicznego.

Z gory dziekuje

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uhuhuhuhu! Miejsc związanych z walkami o Wrocław w 1945' jest multum. Polecam najpierw obejrzeć Muzeum Militariów (Arsenał) - ul.Cieszyńskiego 9 (spora kolekcja broni palnej, m.in. II wojna światowa i największa w Polsce kolekcja hełmów - zbiór Jacka Kijaka). Ciekawe są tzw. bunkry zaprojektowane przez Richarda Konwiarza, wybudowane podczas wojny - jest ich 4 i znajdują się: na pl.Strzegomskim, pl.Słowiańskim, ul.Grabiszyńskiej (róg Stalowej) i ul.Ładnej. Są dwa cmentarze żołnierzy Armii Radzieckiej poległych w walkach w 45' (jeden oficerski - ul. Karkonoska - trasa wylotowa z Wrocławia w stronę Bielan, drugi - dla szeregowców na Skowroniej Górze nieopodal ul.Borowskiej). Zachęcam do odwiedzenia cmentarza oficerskiego - przy bocznych wejściach są ustawione na cokołach parami T-34/85, przy wejściu głównym zaś 2 armaty ZIS-3. Pod Wrocławiem w Nadolicach Wielkich jest cmentarz żołnierzy niemieckich, których szczątki odnaleziono na Śląsku. Na Oporowie we Wrocławiu (przy pętli tramwajowej) jest cmentarz żołnierzy polskich (m.in. pochowany jest tam komandor Stefan Frankowski, dowódca Lądowej Obrony Wybrzeża w 39'). To tylko kilka spośród wielu godnych uwagi obiektów.

Pozdrawiam
Leuthen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za pomoc, chetnie pozwiedzam. A jak jest z dojazdem do Ksiaza, albo do zamku Czocha, nadaje sie na jednodniowa wycieczke (z gory przepraszam za moja skandaliczna nieiwedze odnosnie geografii Dolnego Slaska)??

Pozdrawiam i raz jeszcze dziekuje

P.S. adm. Frankowski to raczej MOW, LOW dowodzil plk. Dabek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Frankowski rzeczywiście dowodził Morską Obroną Wybrzeża - sorry, my mistake :-)
Książ jak najbardziej nadaje się na jednodniowy wypad - ja zawsze jeździłem tam pociągiem w stronę Jeleniej Góry (wysiadałem na stacji Świebodzice, ale można też iść ze stacji Wałbrzych-Szczawienko i zahaczyć o Stary Książ). Co do Czochy to nie wiem jak z dojazdem - nie byłem tam nigdy, ale generalnie to trzeba pchać się z Wrocławia na Świeradów Zdrój. Warto też może podjechać w Góry Sowie i zajrzeć do kompleksów Riese" (najlepsze połączenia są z Wałbrzycha).

Pozdrawiam
Leuthen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam pytanko i nie specjalnie wiedziałem gdzie je wsadzic mysle ze tu bedzie opowiednie :D
Chciał bym sie dowiedziec czy gdzies w w okolicach bielan wrocławskich sa jakies fajne miejsca gdzie mozna polazic i pokopac cos??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Witam !

Czasem bywam we Wrocku na Kozanowie. Stąd małe pytanie związane z tym postem: Otóż o ile np. w W-wie jest kopalnią " rejon lasów białołęckich to gdzie mógłbym się udać w taki rejon niedaleko Wrocka? Czy kopiecie w ścisłych obrzeżach miasta czy tereny są nieco dalej?
Hmm ? mozecie coś doradzić ? Oczywiście mam na myśli również jakiś wspólny wypadzik, może w okolicy 17,18.12 ?
Naturalnie nie chcę konkretnych namiarów na supertajne miejscówki tylko jakies miejsca ogólnie do połażenia.

dziękuję i pozdrawiam - kocur !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boruta, dzenni Slązacy" to są na Górnym Śląsku, ewentualnie na Śląsku Opolskim albo Cieszyńskim (Cysarzoki), ale u nas na Dolnym Śląsku poza kilkoma autohtonami Ślązaków brak, a co jest to trudno powiedzieć, kiedyś była teoria z anegdotki z pociągu:
jadą sobie dwaj panowie pociągiem, jeden pyta drugiego:
-a skądżeś Pan?
- z Wrocławia.
- a juści ja też ze Lwowa;
a teraz nie wiadomo, ale czasem jak człowiek obeznaje się w historii, architekturze, to widać niemieckość na każdym kroku, no może nie tak jak na Pomorzu Zachodnim gdzie i kupa denkmali przetrwała, ale jest tego sporo, to jeśli idzie o miejsca i obiekty, a ludzie..no to już każdy musi indywidualnie odpowiedzieć ;, na pewno jest silny ślad Kresów ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie