Skocz do zawartości
  • 0

Dziwne łuski... hmm POMOCY :)


SSzuder

Pytanie

Wykopałem ostatnio takie oto ciekawe łuski... czemu ciekawe? Dla tego że się z takimi wcześniej nie spotkałem :]
Wykopałem ich dość sporo (kilkaset, może więcej), na większości zachowała się w dużym stopniu ładna ciemnozielona farba. Między łuskami znalazłem kilka ogniw z taśmy.
Wrzucam zdjęcia i prosze o pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

Bo jest to tzw. taśma rozsypna. Poszczególne ogniwa były łączone nabojem, po jego wystrzeleniu i wyrzuceniu łuski kolejne ogniwa odpadały z taśmy. Stosowana głównie w km lotniczych (niepotrzebne juz ogniwa opuszczały" samolot razem z łuskami - odpadał niepotrzebny juz balast).

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,
beaviso...a kto powiedział że te łuski są strzelane w czasie wojny ....może niech posiadacz postara sie odczytać produkcję ....bo jak dla mnie to będzie wykop z jakiegoś miejsca popoligowowego i te łuski to jest wczesne LWP....
czyli lata 50-te...

PZDR PATRON
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skonczcie bzdury wypisywac.
1.To sa łuski do 7,62x54 mm .To zielone na luskach to nie zadna farba tylko zwykly nalot,zabruddzenia od lezenia w ziemi...
2.Ogniwa sa od km-ow lotniczych a nie od maximow i gorionowow!!!!W maxach jest tasma parciana a w gorionowach tasma idenyczna jak w pk/pkm/pkt ( ogniwka spinane sprezynka,podobna do mg34,42)-czyli nie rozsypna
3.Łuski i ogniwa tasm rozsypnych w tak duzej ilosci ,jak mowisz swiadcza o przestrzeliwaniu karabinow na lotniskach polowych .Pewnie kopales kolo starych lotnisk polowyc.

Czyli nic nadzwyczajnego
pozdrawiam Tomek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem w stanie odczytać ich produkcji, bo jak już wcześniej pisałem łuski nie mają żadnych bić, sygnowań. Ale nic nie wyklucza wystrzelenia ich po wojnie.
Wykopane zostały na działce znajomego (co ciekawe, nie przy użyciu wykrywki... po prostu kopaliśmy dół na drzewko :)), nazwy miejscowości nie pamiętam, ale się dowiem jak go spotkam. Ostatnio obiło mi się o uszy że był tam poligon, ale niemiecki (niestety informacja nie potwierdzona). Nic nie wiem o żadnych lotniskach w tamtym rejonie ale też spróbuje się dowiedzieć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja moje wykopałem już w zimie, ale jakoś nigdy nie miałem weny napisać na forum z pytaniem :)
Serdecznie dziękuje za pomoc.
Pozdrawiam
Szuder

P.S.
Mam jeszcze jedno pytanko, ma ktoś może jakieś dokładniejsze info dot. Goriunova? Tj. ile miał naboi na taśmie, dokładniejsze zdjęcia skrzynki amunicyjnyj itp. Bo chyba się wezmę za odrestaurowanie taśmy :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To by się zgadzało...

modernizowane bronie otrzymały oznaczenie PKM/PKMS.

Zasilanie taśmowe przy użyciu taśmy metalowej ciągłej z ogniwkami otwartymi. Ponieważ stosowane naboje mają wystającą kryzę, charakterystyczną częścią karabinu jest tzw. wyłuskiwacz, znajdujący się w tylnej części suwadła i służący do wyciągania naboju z taśmy.
"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łuski kal 7,62x54mm,sowieckie,wojenne jak w wiekszej ilosci w jednym dołk to mozliwe ze od dp -28 ,maxima itp.
Doczytalem ze tych ogniwek tasmy bylo kilka sztuk,wiec raczej nie jest to pozostalosc po przestrzeliwaniu broni p pokladowej na lotniskach polowych.
Najprawdopodobniej ktos je wyrzucil-zakopal jako zlom niepotrzebny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykopałem ostatnio takie oto ciekawe łuski... czemu ciekawe? Dla tego że się z takimi wcześniej nie spotkałem :]
Wykopałem ich dość sporo (kilkaset, może więcej), na większości zachowała się w dużym stopniu ładna ciemnozielona farba. Między łuskami znalazłem kilka ogniw z taśmy.
Wrzucam zdjęcia i prosze o pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie