Jump to content

Bunkier w parku kościuszki w Katowicach


Recommended Posts

Parę lat wstecz podczas prac ziemnych w okolicach drewnianego kościółka w Katowickim Parku Kosciuszki odkopano wejście do podziemnego bunkra poniemieckiego.
Czy ktoś wie czemy owe wejście szybko zostało zasypane, czy jest jakieś inne? Do jakich celów służył ten podziemny obiekt?
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
W miejscu gdzie obecnie stoi drewniany kościół zlokalizowane były zabudowania szybu Beata"( stąd poprzednia nazwa ulicy Kościuszki- Beatestrasse). Następnie w tym samym miejscu po likwidacji szybu wybudowano Bismarckturm - wieżę ku czci kanclerza. Wieżę przerobiono( dosłownie) na pomnik Kościuszki. Po pomniku przyszedł czas na zabytkowy drewniany kościół przeniesiony spod Rybnika. Pomieszczenia te nie miały przeznaczenia militarnego- wokół rozciagało się szczere pole. Pochodziło zapewne z okresu istnienia szybu kopalnianego. W momencie odkrycia tego schronu" w lokalnej prasie pojawiły sie informacje o schronie dowodzenia (czym?)o świadkach, którzy widzieli w 1945 w jego wnętrzu ludzkie zwłoki. Ile w tym prawdy, a ile ludzkiej wyobrażni?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Nie pamietam dokładnie artykułu( chyba katowicka GW)i zawartych w nim informacji. Wspomniano coś o badaniach wnętrza schronu" mających na celu wykluczenie lub potwierdzenie obecności w jego wnętrzu szczątków ludzkich. Być moze katowicki IPN posiada informacje na ten temat, lub musisz przeglądnać archiwa miejscowych gazet.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information