Skocz do zawartości

Niemieckie poligony


tosh

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Chcialbym poszerzyc troche swoja wiedze na temat niemieckich poligonow do testowania broni artyleryjskiej i strzeleckiej, a konkretnie o jakies typowe bydynki, ktore sie na nich znajdowaly. Szczegolnie interesuja mnie zdjecia schronow obserwacyjnych, w ktorych umieszczona byla wyciagarka do holowania celow. Czy ktos z was ma takie zdjecia, gdyz chce porownac je z obiektem, ktory znajduje sie na bylym niemieckim poligonie testowym pod Radomiem.
pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ktos z was widzial podobne schrony? szczelina obserwacyjna jest dosyc dluga i bardzo waska, na koncu schronu od frontu znajduje sie cos w rodzaju studni (czy bylby to szyb wentylacyjny do dolnej kondygnacji?) a za studnia tuz przy narozniku jest pionowa szczelina do wyprowadzenia liny holujacej. Wewnatrz schronu jest potezny fundament pod wyciagarke i koryto do prowadzenia liny. jezeli spotkaliscie sie z czyms takim, prosze o wszelkie informacje
pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to bunkier obserwacyjny jeden z wielu znajdujący się na poligonie armat Kruppa rejon Jelcz-Laskowice. Po zbadaniu gruntu w pobliżu bunkierka było mnustwo odłamków od różnych kalibrów. W okolicy są jeszce inne tego typu obiekty rozstawione w lini prostej co kilometr z kawałkiem. Sąteż olbrzymie kulochwyty, ale nigdy tam nie dotarłem ale myślę że w tym roku będę i dam namiary. Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wielkie dzieki za informacje, wciaz czekam na wiecej...
czy macie jakies dane dotyczace samego mechanizmu wyciagarki? dla mnie zasadnicze jest pytanie: jak zasilana byla wyciagarka, elektrycznie czy za pomoca silnika np: diesla. czy moze byl to naped kombinowany: silnik diesla zasilal generator pradotworczy a wytworzony prad uruchamial silnik elektryczny wyciagarki...no i pozostaje dalej pytanie, czy taki obiekt mogl miec dolna kondygnacje ? na poligonie pod Radomiem rowniez znajduje sie strzelnica, z bardzo wysokim kulochwytem, boczne obwalowania maja dlugosc ok 100 m. moze ktos z was jest zainteresowany tematem tego poligonu i wie troche wiecej ode mnie...
dzieki i pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozi, gdybys mial zdjecie przedstawiajace ten obiekt w szerszym ujeciu, bylbym wdzieczny, chce ustalic, czy schrony obserwacyjne posiadajace wyciagarke byly obiektami w miare zunifikowanymi czy dostosowanymi do realiow konkretnego miejsca...
pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam
wszystkich zainteresowanych tematem niemieckiego poligonu pod radomiem goraco namawiam do dyskusji na ten temat, bo jest wiele rozbieznosci...zwlaszcza do okresu powstania chronow, ktore znajduja sie na jego terenie....mam informacje, ze najwiekszy schron obserwacyjny powstal w okresie 1941-1942 a reszta (chodzi mi o kilkanascie schronow w ksztalcie pudelka") w roku 1944, jezeli macie teorie na ten temat, chetnie bym sie z nimi zapoznal...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie