Jump to content

ZB 26


ARQ

Recommended Posts

Jako takie informacje znajdziesz w książce Uzbrojenie Wermachtu i Waffen SS". Lepszym źródlem będą reprinty orginalnych instrukcji, które (najprawdopodobniej bo do innych typów ich broni są wydawane) można dostać w rodzinnym kraju tego rkm czyli u knedli" niestety w ich tajemniczym zakręconym języku.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Fotka zb-26. Rodzinka tego RKMu jest bogata.
Od prototypów Praga 23 w trzech wersjach po ZB-24, ZB-26, ZB-27, ZB-30, ZB-30J, ZGB-33 BREN, ZB-34 (prototypy dla armii czechosł. z magazynkiem 25 nab.) Produkowany na licencji w W. Brytanii jako ww. Bren w ok. 5 wersjach z magazynkami 30 i 100 nab. W Japonii produkowano ciekawy klon typ-97 dla bron panc. W W. Brtanii przystosowany do masowej produkcji ( tłoczenie zgrzewanie nitowanie)jako BESAL I i II - nie wszedł do prod. w trakcie wojny i po przystosowany do zasilenia taśmowego jako TADEM - nie produkowany seryjne. Do Zb-26 prod. przynajmniej 2 podstawy typu CKM oraz wiele innych akces.. Eksportowany przez czechosłow. do ok. 12 państw. W Polsce nie wiedzieć czego przegrał konkurs na wyp. armii w RKM.
Inne fotki i rys. mogę przesła na e-maila.

Pozdro.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Poprzednie zdjęcia potwierdzają teorię skrzynki na magazynki, ale trzecie zdjęcie z rekonstrukcji ( ok 2000r.)rodzi pytania.
Czy ten plecak to zapas amunicji?
Może posiada ktoś zdjęcie z lat 30-tych lub jakiś opis dotyczący przenoszenia amunicji do ZB-26.

Pozdrowienia

Link to comment
Share on other sites

Według autora książki „Współczesna broń strzelecka” maj. Fredericka Myatta, genialny konstruktor V. Holek skonstruował swój rkm ZB vz.26 wspólnie z bratem Emanuelem i dwoma emigrantami z polski, Markiem i Podrabskim.
Może należałoby wątek przenieść do WP 1918-1939?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • 4 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information