Skocz do zawartości

zabawy z kwaskiem


mac3

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!
Zgodnie z sugestiami na forum chciałem sobie wyczyścieć alumniowe monetki z czasów PRL. Zrobiłem 5% roztwór i moczyłem. Efekty mierne. Zrobiłem mocniejszy roztwór i też nic. Przedstawiam zdjęcie po zabiegach - 1zł i 10 gr są po kąpieli natomiast 5zł nie - pokazuje jaki był stan monety 1 zł przed czyszczeniem. Czy da się pozbyć tego szarawego nalotu. Poradźcie coś sesnownego - tylko nie, ze mam to trzymać przez trzy dni w psiej kupie :-))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet dwudziestozłotówka, która jest przecież z innego metalu pokryła się takim samym nalotem. Co to jest??? Na zdjęciu jeszcze pięciogroszówki. U góry czyszczona w oliwie (efekt mierny), u dołu w kwasku (dziwny kolor). Poradźcie co robić, bo już zwątpiłem. Głównie chodzi mi jak lepiej wyczyścić aluminium (monety na pierwszym zdjęciu - w poprzednim poscie)??? Dzięki za wszelkie uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kiedy to roztwór nasycony to 100%?

Dla przykładu roztwór nasycony chlorku sodu (soli kuchennej) to ok 27%.

Dla ułatwienia: 500 g substancji rozpuszczone w 500ml wody (pół litra) to roztwór 50%.

Zeszyty do chemii z podstawówki są potrzebne.

Poza tym popieram Cyrografa - kwas to jest zły sposób konserwacji zabytków (chyba, że są ze szczerego złota).

Pozdrawiam
Krzysiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie