Jump to content

zabawy z kwaskiem


mac3

Recommended Posts

Witam!
Zgodnie z sugestiami na forum chciałem sobie wyczyścieć alumniowe monetki z czasów PRL. Zrobiłem 5% roztwór i moczyłem. Efekty mierne. Zrobiłem mocniejszy roztwór i też nic. Przedstawiam zdjęcie po zabiegach - 1zł i 10 gr są po kąpieli natomiast 5zł nie - pokazuje jaki był stan monety 1 zł przed czyszczeniem. Czy da się pozbyć tego szarawego nalotu. Poradźcie coś sesnownego - tylko nie, ze mam to trzymać przez trzy dni w psiej kupie :-))
Link to comment
Share on other sites

Chciałem sobie jeszcze poeksperymentować i wrzuciłem do roztworu kwasku pięciozłotówkę. Owszem wyczyściła się ładnie tylk coś jej się zmienił kolor. Czy jest szansa na usunięcie tego osadu?

Link to comment
Share on other sites

Nawet dwudziestozłotówka, która jest przecież z innego metalu pokryła się takim samym nalotem. Co to jest??? Na zdjęciu jeszcze pięciogroszówki. U góry czyszczona w oliwie (efekt mierny), u dołu w kwasku (dziwny kolor). Poradźcie co robić, bo już zwątpiłem. Głównie chodzi mi jak lepiej wyczyścić aluminium (monety na pierwszym zdjęciu - w poprzednim poscie)??? Dzięki za wszelkie uwagi.

Link to comment
Share on other sites

ja teraz robię eksperymetny z cilitem w żelu-zmywa 60 letnie syfy po leżeniu w ziemi z aluminiowych manierek po 1-2 godz zanurzeniu-(po wynurzeniu porzecieram proszkiem ajaxa)spróbuj-powinno dać jakieś efekty i na monetkach:)
Link to comment
Share on other sites

Na opakowaniu kwasku waga jest zwykle podana. 1l wody to około 1kg. Reszta do wyliczenia z proprcji (wiedza na poziomie szkoły podstawowej). Stężenie procentowe wylicza się wagowo. Kwasy trawią czytj niszczą lepiej nie stosować i problem proporcji znika.
Wojtek
Link to comment
Share on other sites

Od kiedy to roztwór nasycony to 100%?

Dla przykładu roztwór nasycony chlorku sodu (soli kuchennej) to ok 27%.

Dla ułatwienia: 500 g substancji rozpuszczone w 500ml wody (pół litra) to roztwór 50%.

Zeszyty do chemii z podstawówki są potrzebne.

Poza tym popieram Cyrografa - kwas to jest zły sposób konserwacji zabytków (chyba, że są ze szczerego złota).

Pozdrawiam
Krzysiek
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information