Skocz do zawartości

Zdjęcia z Lipska i okolic


sigismundus

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 78
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
  • 1 month later...
co sie tyczy jeńców polskich rostrzelanych w Ciepielowie to wiem ze włsnie kazano im pozdejmować kurtki i odebrano nieśmiertelniki -pisze z pamięci więc mogę sie mylić-rostrzelanie bylo efektem polskiej zasadzki w której stracił życie popularny w śród żołnierzy niemieckich młody oficer -pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
8 IX 1939 roku w lesie ciepielowskim niedaleko przed Zwoleniem niemiecka 11 kompania III batalionu 15 pp zmot nacierająca z Lipska na Zwoleń poniosła straty w walce z I batalionem 74 pp z Lublińca dowodzonym przez mjr Józefa Pelca. Niemcy stracili 14 zabitych wraz z kpt. Lewinskiym.
Polacy poddali się z powodu wyczerpania amunicji. Niemiecki dowódca płk Wessel wydał rozkaz rozstrzelania polskich jeńców. Egzekucja odbyła się w lesie państwowym pod Dądrową. Polakom zabrano dokumenty, kurtki mundurowe, znaki identyfikacyjne, aby wyglądali na bandytów, a nie na wojsko. 250-ciu rozstrzelano na miejscu, a pozostałych w trakcie konwojowania wzdłuż szosy. Łącznie zamordowano ponad 300 jeńców
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj w Było, nie minęło" w TVP3.
Okazuje się, że oprócz rozstrzelanych zołnierzy WP w Ciepielowie, w tym samym dniu, Niemcy zamordowali tam pilota P-11, który przypadkowo wpadł im w ręce podczas szukania paliwa do swojego samolotu (lądował awaryjnie na polu po walce). Oprócz niego zastrzelono także dwóch gimnazjalistów jadących z nim samochodem.
Powtórka programu dziś o 19.00
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie dotyczące zdjęcia z polską armatą plot. bofors. Zdjęcie podpisane jest Solec bofors, a mi to miejsce przypomina okolice Kłudzia. Wygląda jakby stała przy drodze z Solca do Kłudzia, po stronie wiślanej skarpy. A co myślą inni na ten temat?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdiecie z armata w okolicy Solca przypomina wspolczesny las przy wsi Kludzie.Ze wspomnien wiem ze takiego sprzetu mielismy we wrzesniu 1939 r.nie wiele.Jezeli to fotka z Solca to mozliwe ze wykonano ja przy moscie na Wisle lub trasie prowadzacej do mostu.tam odbywal sie wielki eksodus ludnosci cywilnej i wojska przed nacierajacymi oddzialami niemieckimi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Las przypomina ten współczesny i w lewym górnym rogu zdjęcia widać dom, który stoi na skraju lasu przy zjeździe do promu przez Wisłę. Ciekawe czy ten dom przetrwał wojnę i czy jego mieszkańcy wiedzą coś na temat września 1939 i roku 1944 w swojej okolicy. W tym lasku ze zdjęcia znalazłem kiedyś naboje do węgierskiego mannlichera w łódkach i łódkę od mausera. Ale znaleźć łuskę od polskiego boforsa to chyba niemożliwe w tym miejscu. Tym bardziej, że armata stała przy drodze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://img210.imageshack.us/my.php?image=lipskopoprawione18hk.jpg link do fotki z kościołem w tle ( większy format, usunięty napis )ps. fotka zniknie w ciągu 2 lub 3 miesięcy ( prosze zapisyawć na dysk)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Bylem w ten weekend we wsi Kludzie kolo solca.Rozmawialem z ludzmi nie wielu zyje swiatkow 1939 r.Ci co zyja zawodzi ich pamiec ze wzgledu na podeszly wiek.W miejscu obecnego lasu na skarpie byly dzikie zarosla.Wegierska luska znaleziona tam moze pochodzic z okresu Iwojny switowej pozostawiona przez zolnierzy Austro-Wegier.Glowne umocnienia wojskowe znajdowaly sie przy moscie na Wisle po obydwu brzegach rzeki.Dla zmylenia lotnictwa niemieckiego rozmieszczono wiele atrap sprzetu .Sam most zostal spalony przez cofajace sie za Wisle zolnierzy Wojska Polskiego w pierwszych dniach wojny 1939 r.w dwa tygodnie po oddaniu do urzytku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie