Skocz do zawartości

Zdjęcia z Lipska i okolic


sigismundus

Rekomendowane odpowiedzi

Węgierska amunicja miała oznaczenia zakładów Allami Hadianyaggyar Budapest-Csepel i Magyar Loszermuvek RT i została wyprodukowana w latach 40-tych. Być może w 1944 roku jakiś węgierski oddział stacjonował w Kłudziu i miał stanowiska na skarpie. Lipsko, czy ludzie mówili coś o przełomie 1944/1945 roku albo o tym betonowym obiekcie na skarpie, po którym jeszcze dziś widoczne są pozostałości. Interesuje mnie kto go wybudował i jak wyglądał przed zniszczeniem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 78
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Łuska na pewno była węgierska z II w.ś. z tego co wiem w czasie I w.ś. węgrzy nie używali amunicji znakowanej na sposób węgierski" tak jak podczas II w.ś., ale austro-wegierski". Od 39 do 45 r. na Kłudziu, jak zresztą wzdłuż całej wisły w tym rejonie, stacjonowali Węgrzy. Ten betonowy obiekt na skarpie był to bunkier, właśnie w nim stacjonowali Węgrzy. Bunkier ten w 47 r. wysadzili Polacy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

budowa mostu w Chotczy zwiazana byla z Niemieckimi planami wybudowania duzego zakladu przemyslowego w okolicy Zajaczkowa,Boisk az pod Solec a takze rozpoczeta juz budowa lini kolejowej Radom-Lublin.Pierwszy etap tej inwestycji rozpoczeto ukladaniem torow w Ciepielowie.Zchwila kleski pod Stalingradem prace budowlane przerwano.Po wojnie wladza nie byla zainteresowana tymi planami.Miejscowi zuzyli metalowe elementy do budowy swych gospodarstw.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiesz może kto budował ten most? Jeńcy, czy może robotnicy? Czy filar mostowy w Wiśle został przez kogoś zniszczony? Wiem, że na Chałupkach (wyspa) stacjonował garnizon niemiecki w sile około 300 osób. Składał się z żandarmerii i kompanii Turkmenów tzw. Kałamuków, którzy ochraniali przeprawę w Chotczy i patrolowali brzeg Wisły od Korczyna do Kazimierza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do cplstahl jak na takiej wyspie mógł stacjonować jakiś garnizon jeśli byłeś tam choc raz to wiesz że przy wyższym stanie Wisły cały teren jest zalany jeśli idzie o filar mostu tego w wodzie to jeszcze na początku lat 80-tych wyglądał troche inaczej myśle że to dzialalność wody go załatwiła a co do tego filaru za wałem to jestem mile zaskoczony jakaś litościwa reka nieco go poprawiła te bloki kamienne , które jakiś pawian zwalił zostały umieszczone na swoim miejscu i zacementowane a swoją drogą to fajny widok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do cplstahl Mam pytanie dotyczące zdjęcia z polską armatą plot. bofors" kilka baterii broniło mostu w Solcu jedna stacjonowała na górach w Raju druga w Piotrawinie były tak skuteczne że most w Solcu jako jedyny był nienaruszszony w czasie bombardowań niemiaszki musiły zrzucać bomby z dużego pułapu most zniszczyli wycofujący sie nasi saperzy razem z wkraczającymi na niego pojazdami niemieckimi kto wie czy w nurcie Wisły nie leżą jakieś pancery huk był ogromny jeszcze na początku lat 80-tych na brzegu leżały stalowe fragmenty mostu gdzieś na forum jest zdjęcie zniszczonego mostu i tak mi świta że to Solec poszukam co do stanowiska boforsa w Raju to mam pewne namiary i ruszam z wykrywką
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli idzie o TKS-y w Lipsku to należały prawdopodobnie do 11 kompanii czołgów rozpoznawczych TKS z Warszawskiej Brygady Pancerno Motorowej ktora stoczyła 8-09 potyczke z wkraczającymi oddziałami 29 dywizji zmotoryzowanej w rejonie Horteksu na polach zostały spalone dwa TKS-y ze zwłokami strzelców w środku co ciekawe kierowcy udało się opuścić płonące pojazdu ten na fotkach dłuższy czas jeździł po Lipsku prawdopodobnie został porzucony przez naszych czołgistów z braku paliwa na jednej z fotek widać resztki niemieckich pojazdów to prawdopodobnie zniszczone pojazdy w czasie bitwy pod Ciepielowem. Na lipskim cmentarzu zaraz na lewo przy bramie leży nasz żołnierz Tadeusz Konieczny to chyba pierwszy chłopak poległy w obronie Lipska miał 22 lata....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akcej , a nie dziwi cię to, że do lat osiemdziesiątych mieszkali na Chałupkach ludzie, jeszcze dziś mieszka tam jedna rodzina. Wystarczy spojrzeć na przedwojenną mapę żeby się przekonać, że Wisła 60 lat temu miała inne koryto i może nie było ono zamulone tak jak dziś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A żeby nie być gołosłownym to Zbigniew Gnat-Wieteska w książce pt. Inspektorat Puławski ZWZ/AK-WiN 1939-1949 pisze, że na Chałupkach w maju 1944 stacjonowała niemiecka żandarmeria, 1. kompania 791. batalionu Turkmenów i była tam też artyleria.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Czy wiecie coś na temat partyzantów i wydarzenia, które upamiętnia pomnik przy cmentarzu w Chotczy. Jeżeli pamięć mnie nie myli to zginęli oni walcząc o przełamanie umocnionych pozycji niemieckich. Wiecie gdzie Niemcy mieli te umocnienia?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukałem i znalazłem trochę informacji na temat historii mostu w Solcu, niestety nie znalazłem żadnych zdjęć.
Most w Solcu wybudowany został w maju 1939 roku przez Ministerstwo Komunikacji. Był to most dwukierunkowy.
Od 4 września 1939 roku most w Solcu wchodził w skład odcinka południowego - Opole objętego przez dywizjon rozpoznawczy mjr K. Kułagowskiego z siłami głównymi w rejonie Solec - Kamień. Póżniej do obrony mostu przybył z Ostrowca 211 i 212 pluton art. plot. 40 mm oraz ochotniczy pluton art. plot. wz 36 sformowany z załogi Zakładów Starachowickich, pod dowództwem ppor. rez. inż. Janusza A. Dietrycha. 9 IX przybył do obrony przeprawy III bat. 93 pp mjr Zygmunta Szymańskiego z plut. art. pozycyjnej oraz 2 plutony 105 komp. ckm plot.
Po 10 IX rozpoczął się odplyw jednostek artylerii plot znad wisły na wschód. W Solcu pozostał tylko 211 i 212 pluton art plot. 40 mm.
9 IX doszło do walki z niemieckim rozpoznaniem należącym do 3. DLek. Natarcie odparto niszcząc czołg i motocykl. 10 IX saperzy WBPM rozpoczęli budowę dwóch przepraw dla piechoty. Około południa przez most przeszedł liczący około300 osób oddział zbiorczy z 3. DLeg. dowodzony przez płk. dypl. Stanisława Tatara.Mjr Kułagowski wydał rozkaz przygotowania mostu do spalenia. Z popbliskiej spółdzielni przyniesiono zarekwirowane pojemniki z ropą i smołą. 11 IX doszło ponowwnie do walk. Przyczółka zachodniego broniła 7 i 8 komp. 93 pp. Około godziny 12.00 art. niem. ostrzelała okolice mostu i powtórzyła ostrzał o godzinie 14.00. Polacy odparli atak niemieckiej piechoty i czołgów. Około godziny 18.00 podpalono most. Wieczorem po 19.30 nastąpił kolejny atak Niemców. Jeden z niemieckich czołgów najechał na minę i został zniszczony. Popierwszej nieudanej próbie wysadzenia i założeniu pośrednich detonatorów odpalono ładunki. Zostało zerwane jedno przęsło, a podpora mostu obniżyła się od 2 do 2,5 m. Wieczorem 13 IX III bat. 93. pp został zmuszony do opuszczenia pozycji pod Solcem.

Powyższe informacje pochodzą z następujących książek:
1. Ludwik Głowacki Działania wojenne na Lubelszczyźnie w roku 1939" Wydawnictwo Lubelskie 1976
2. Piotr Saja Armia Lublin 1939" Wydawnictwo Adam Marszałek 2003
3. Zbigniew Gnat-Wieteska Brzumin- Maciejowice. Obrona przepraw przez Wisłę we wrześniu 1939 roku" Pruszków 2000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj znalazłem informacje o budowniczym mostu
http://www.mostypolskie.pl/?lewe=54&plewe=62&prawe=&strona=
Dodam że przeprawy w Solcu bronił też 8 Pułk Ułanów
http://ulani.pl/index.php?str=historia&r=hist8
Kiedyś w necie znalazłem relacje naocznego świadka zniszczenia mostu był on mieszkańcem Solca niestety zapomniałem gdzie to było
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Ta kanalia wessel który wydał rozkaz zamordowania naszych żołnierzy skończył swój marny żywot Włoszech w 1943 r dorobił się nawet stopnia generała
http://www.feldgrau.com/search-officers2.php?ID=2225
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie