Jump to content

sztandary 18 DP


Guest Jac

Recommended Posts

Może by tak zorganizować zlot we wrzesniu w celu odszukania sztandarow 18 DP zakopanych we wrze39 w okolicy Andrzejewa?
Co na to redakcja Odkrywcy?
Jacek
Link to comment
Share on other sites

w latach 60 powołano specjalną komisję , ktora miała odszukać sztandary, odnaleziono dokumenty dywizji ale sztandarów nie udało się odnaleść, Jacek
Link to comment
Share on other sites

Witam!!!

Jakby dotrzec do tych zebranych dokumentow byloby cudownie. W latach 60-tych nie bylo takiego sprzetu jak teraz. Po drugie razem ze sztandarem schowana zostala bron lub inne zelaztwo ktore pomoze nam (jesli to wypali) znalesc ten kawalek" historii.
Chyba ze (jeszcze raz powtarzam) sztandar zostal juz wykopany!!!


Z powazaniem vonadamski
Link to comment
Share on other sites

Witam! Jako mieszkaniec woj. Podlaskiego ( dla niewtajemniczonych mieszkam w Białymstoku :-D ) szczerze popieram inicjatywę poszukiwania zaginionych sztandarów. Jak wspomina vonAdamski faktycznie istnieje szansa odkrycia miejsca ukrycia broni, mundurów :-). Pozdrawiam, Łukasz Gg 2640898, O2 detektor@tlen.pl
Link to comment
Share on other sites

Dodam ,ze fantow po 18 DP szukalo juz wiele osob, od przynajmniej poczatku lat 90.Rezultaty byly i z tego co sam znalazlem lub widzialem, to naprawde robiace wrazenie.Jak podkreslam byly, bo sukcesy w tamtych rejonach odbijaly sie szerokim echem w srodowisku, co owocowalo pielgrzymkami na tereny otwartego wreszcie poligonu i sasiadujacych z nim wiosek.Co do sztandarow zakopanych w okolicach Łętownicy-Andrzejewa to coz...na haslo zlotu oczywiscie sie nadaje, natomiast na realne szanse odnalezienia? To tak, jakby szukac jednego z wrzesniowych sztandarow zakopanego w Puszczy Solskiej.Kto szukal w okolicach Czerwonego Boru lub pomiedzy Józefowem i Rudą Różaniecką ten wie o czym mowie, jednakowoż-powodzenia:-)
Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...
33pp - sztandar w MWP
42pp - j.w.
71pp - płata brak, orzeł w prywatnych rękach (wg Satory)

Jeśli miał być zakopany pod stodołą w Łętownicy (o ile w ogole ktoś go wcześniej nie wyjął), to po tylu latach pewnie jest to juz teren mocno zurbanizowany. Szanse nikłe.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Witam ,słyszałem taką historie że w polu była studnia i tam wrzucono i przykryto betonową przykrywo ,ale to tylko zasłyszana c historia. Ale znam miejsce gdzie 18 DP a raczej 18DAC pozostawił swoje tabory (amunicja do haubic 100mm i 155mm z dość dużą dokładnością 10,000 mk
Link to comment
Share on other sites

Panowie, plotki o ukrywaniu sztandarów w miejscu, które nie daje możliwości przechowania ich, tylko co najwyżej zniszczenia możecie śmiało odkreślić i wrzucić do worka p.t. zmyślone".

Znak pułku w II RP na pewno nie był by potraktowany w ten sposób, nawet w obliczu zagrożenia życia jego chorążych.

w najgorszym wypadku trafił by w pokrowiec i do ziemi.
w lepszym - skrzynia bądź łuski artyleryjskie + pokrowiec, i suche, wybrane miejsce u kogoś pod przysięgą.
Link to comment
Share on other sites

w latach siedemdziesiątych zorganizowano poszukiawania sztandaru 71 pułku piechoty zakopanego tuz po bitwie pod Andrzejewem. brał w nich udział podoficer ktory zakopywał sztandar. Mimo tego nic nie znaleziono. Parę lat temu dzieki staraniom p.Jarka Strenkowskiego udało się namierzyć głowicę sztandaru 71 pp u jednego z poznańskich kolekcjonerów lecz jej powojenne losy nadal pozostają zagadką. z tego miejsca pozdrawiam owego kolekcjonera :)
Link to comment
Share on other sites

cytat : Parę lat temu dzieki staraniom p.Jarka Strenkowskiego udało się namierzyć głowicę sztandaru 71 pp u jednego z poznańskich kolekcjonerów lecz jej powojenne losy nadal pozostają zagadką. "
O orle pisze K.Satora w Opowieściach wrześniowych sztandarów (ja mam wydanie I z 1990 r więc jakie parę lat?
Link to comment
Share on other sites

cytat : O orle pisze K.Satora w Opowieściach wrześniowych sztandarów ja mam wydanie I z 1990 r więc jakie parę lat?" kolega rozumie znaczenie słowa namierzyć ? Również posiadam tą książkę i o ile pamiętam nazwiska kolekcjonera tam nie opublikowano. To jest jak szukanie igły w stogu siana. Pan Jerzy Dąbrowski w tym roku napisał kolejną książkę,,71 Zambrowski Pułk Piechoty,, gdzie zamiescił zdjęcia orła z głowicy sztandaru 71pp.

http://www.mokzambrow.pl/wydawnictwo/index.php?tresc=dabrowski&pozycja=71pp3#publikacja
Link to comment
Share on other sites

cytat : kolega rozumie znaczenie słowa namierzyć ? Również posiadam tą książkę i o ile pamiętam nazwiska kolekcjonera tam nie opublikowano." Kolega rozumie znaczenie słowa namierzyc. A w książce jest podane Imię i Nazwisko oraz data 1976 roku jako rok nabycia orła. Zwróc uwagę również na autora tej książki.Znasz kogoś posiadającego większą wiedzę o losach Sztandarów?
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information