Skocz do zawartości

Kąty na rękawach podoficerów


dzava

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 years later...

Chcialbym odświeżyć stary temat. Czy ktoś posiada jakieś oryginalne fotki zachowanych egzemplarzy kątów za lata służby ? Z czego były wykonywane ? Jaki miały kolor ? Mam tylko 1 zdjęcie na którym widać sfatygowany egzemplarz ... może widział ktoś gdzieś w muzeum ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szeregowi zawodowi od kaprala wzwyż noszą oznaki słuzby zawodowej w kształcie kątów na lewym rękawie kurtki i płaszcza z galonów (galon oksydowany na stare srebro, odległość między nimi 5 mm, galony identyczne jak na naramiennikach [absolutnie nie na pagonach", brrr !!!] szer. 15 mm za każde trzechlecie służby lub 30 mm, kiedy to galon szerszy zastępował trzy węższe)katem zwróconym w dół, końce górne ściete równolegle do długości rękawa;
po każdych 3 latach służby prawo do jednego szewronu wąskiego, po czwartym trzechleciu zdejmował dwa galony wąskie i zastępował je jednym galonem szerokim;
natomiast odznaka honorowe za czas pobytu na froncie dla oficerów i szeregowych w kształcie galonu srebrnego (jak na czapkach oficerskich) w postacji kąta prostego (dł. ramion po 30 mm) wierzchołkiem do góry noszona była na prawym ramieniu (o 150 mm poniżej) rękawa kurtki/bluzy, za kazde 6 miesiecy pobytu na froncie przysługiwało prawo do jednej odznaki - Saxl R., Umundurowanie WP, Warszawa 1928, s.36-38 oraz Wielecki H., Polski mundur wojskowy 1918-1939, Warszawa 1995, s.80 i 84;
oczywiście obie odznaki noszono w KOP, a także w PP (tu szewrony z brzegami barwy chabrowej) i SG (a tutaj szewrony z brzegami barwy jasnozielonej), także oczywiście obie odznaki noszono do 1939 r.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z zachowanymi oryginałami nieco gorzej, potrzebna kwerenda muzealna, natomiast ikonografia np. pozycja: J. Prochwicz, A. Konstankiewicz, J. Rutkiewicz, Korpus Ochrony Pogranicza 1924-1939, Warszawa 2006 (wyd.2, Barwa i Broń") fot. 35, 37, 42, 52, 56, 66 (po prawej szeregowy SG, a nie funkcjonariusz), 86, 91;
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotografii archiwalnych też nieco udało mi się zebrać i to głównie powód mojego zapytania o zachowane oryginały. Patrząc bowiem na zdjęcia z epoki często można odnieść wrażenie że te kąty" robiono z wszystkiego tylko nie z taśmy dystynkcyjnej jak mówi rozkaz. Często sprawiają wrażenie większych, szerszych czy wręcz różnych kolorem z tym co widać u tego samego żołnierza na naramienniku. Fajnie by było porównać z oryginalnymi, które może gdzieś się zachowały ...

Wieczorem zeskanuje parę przykładowych i wstawię dla rozpędzenia wątku. Oczywiście nadal mam na myśli szewrony za lata służby zawodowej podoficera.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy rzucić okiem na fotki wstawione przez kolekcj":
https://forum.odkrywca.pl/uploads/forum_old/photos/picsforum12/szewron1.jpg
https://forum.odkrywca.pl/uploads/forum_old/photos/picsforum12/szewron2.jpg
https://forum.odkrywca.pl/uploads/forum_old/photos/picsforum12/szewron3.jpg

Jak na moje oko to znacznie się różnią te szewrony od taśmy dystynkcyjnej widocznej na naramiennikach ... :) I w tym właśnie problem, żeby rozwikłać jak to wyglądało a żywo". Może kojarzy coś ktoś w zbiorach jakiegoś muzeum ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajne fotki Dudzin, dzięki !
I znowu widać na tych fotach, że często szewrony za 3 lata są o wiele szersze niż belka na naramienniku. Co ciekawe szerokość V-ki" na rękawie też jest rózna (wygląda jak ta szersza za 3x3-lecie), podobnie jak kąt pod jakim są wszyte. Sam rozkaz niewiele na ten temat mówi, zna ktoś może jakieś bliższe detale ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years later...
Swoją drogą ciekawe jaka był największa spotykana wysługa oznaczana kątami. Czy ktoś ma zdjęcie podoficera z 15 lub 18 latami służby potwierdzonymi kątami?"

W Wiarusie nr 32 z 1934 roku jest zdjęcie podoficera lub oficera z dwoma kątami wąskimi i jednym szerokim czyli 15 lat.Innych tak zasłużonych nie widziałem.

W którym roku wprowadzono szewrony?Pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...

Witam,
Trafiłem niechcący na ten post i widzę, że szukacie kogoś z 15 latami służby - chyba mam takiego rodzynka w zbiorach rodzinnych. Dobrze mówię? Czy możecie powiedzieć co jeszcze widać na mundurze Bronisława Pauk widocznego na zdjęciu? Wiem, że to zdjęcie sprzed wojny, był w Straży Granicznej.
Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...
pierwszy medal od lewej - Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918-1921 „Polska Swemu Obrońcy”
drugi medal od lewej - Medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości
trzeci medal od lewej - prawdopodobnie - Krzyż Armii Ochotniczej 1920
druga odznaka od lewej, dolny rząd - prawdopodobnie - odznaka pamiątkowa Straży Granicznej z 1930
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie