Skocz do zawartości

Kąty na rękawach podoficerów


dzava

Rekomendowane odpowiedzi

A zostało? Wydaje mi się, że poprostu z czasem w służbie czynnej było coraz mnie osób z doświadczeniami wojennymi, a wyższe szarże które zostawały w wojsku dłużej i tak nie nosiły. Dlatego na zdjęciach im dalej, tym mniej się je spotyka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie .
Z tego wiem to kąty" były :
1) za pobyt na froncie
2) za lata służby zawodowej ( to się nazywało chyba szewrony)
Wiem, że w Mar .Woj poz.nr 2 została wprowadzona w roku 1927 i do 1939 przy mundurach podoficerowów zawodowych do stopnia st.bosman było to noszone .
poz.Slaw 100
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odznaka honorowa dla oficerów i szeregowych za czas pobytu na froncie" została ustanowiona Rozporządzeniem Rady Obrony Państwa z 14 lipca 1920. Ogłoszonym w Dz.U. nr83 z 28 sierpnia 1920, poz.554.

28 lipca 1922 zmieniono brzmienie artykułu 6, mówiącego o przyznawaniu odznaki. Prawo noszenia odznaki przyznawały dowództwa pułków. Faktycznie działo się tak i wcześniej. Poprzednio na podstawie rozporządzenie Ministra Spraw Wojskowych, a dopiero od 1922 roku na podstawie ustawy.

Zarządzenie wykonawcze do ustawy, o którym mowa wydane zostało w dniu 19 lipca 1920. Ogłoszone w Dz.Rozk.M.S.Wojsk. nr28 z 10 sierpnia 1920, poz.640.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie ja też spotkałem się w jakimś rozkazie z przyznawaniem kątów za trzechlecie służby zawodowej podoficerów, oraz że zdaje się trzeci pasek był szerszy od pozostałych... ale nic więcej... może ktoś wie więcej?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę by mnie dziwiło nadawanie odznaki za służbę czynną w czasie pokoju. Gdyby była to oznaka, to napewno spotkał bym się z nią na zdjęciu, bo podoficerów służących po conajmniej parę lat w wojsku były tysiące. Gdyby była to odznaka, to za co miała by być nadawana? Był przecież medal za X lat służby.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolekcj cytat:
O kątach" za służbę zawodową w czasie pokoju nic nie słyszałem. Czy mógłbyś napisać coś więcej?

Jak napisałem wcześniej w roku 1927 w Mar.Woj został wprowadzone szewrony za służbę zawodową były one przyszywane w górnej części lewego rękawa . Nie mam w tym momęcie w domu Dz.Roz aby zacytować jaka szerokość taśmy była za 5 lat służby , 10 lat służby itp . Jako przykład fotka z 1935 roku .
p.s
Coś mi się wydaje że przepis o szewronach za lata służby obowiązywał w całej armii ale mogę się mylić.
poz.Slaw 100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie