Skocz do zawartości

1939 w górach - w obiektywie


piters

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 62
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
dzięki! właśnie między innymi dlatego rzuciłem temat, żeby namierzyć choć kilka takich miejsc.
z nizinami będzie trudniej, bo (jeżeli nie ma w tle charakterystycznych obiektów) to nie ma dobrych punktów odniesienia - chociaż może się mylę :)
korci mnie jeszcze ten vickers przy chałupie południowego" typu, zwłaszcza że goście przy nim wyglądają na strzelców górskich. szkoda że nie ma panoramki w tle...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Jotes , jeśli byłeś kiedyś pod pomnikiem poległych z 24 pułku ułanów (tego z wieżą wieżą z Vickersa w Kasinie) to miejsce zdjecia aszego" tks-a znajduje sie ok 300m poniżej w stronę centrum Kasiny. Jeśli jednak nie byłeś w tym miejscu,a czyjesz silną potrzebę zobaczeniadrugiej stony" to ja ,lub Piters" postaramy się uszcześliwić cię przy następnym wypadzie terenowym. Tak apropos to jeśli komuś z Szanownych Kolegów wpadnie zdjęcie Vickersa w korycie potoku z rozerwaną gąsienicą to będzie to na 100% ten czołg z pomnika w Kasinie!
Czekamy na takowe z utęsknieniem.Postaramy sie z Piotrkiem o jeszcze parę identyfikacji zdjęć z naszego terenu ,lecz musi to potrwać.
Pozdrawiam!
lokfan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Zdjęcie w przeciwnym kierunku, a raczej jego brak, dlatego mnie tak irytuje, bo pamiętam, że był na nim bardzo chatakterystyczny rysunek grzbietów górskich.
Co do Vickersa, to przewinęło się tutaj zdjęć co najmniej kilku rozbitych wozów, ale jeśli pamięć mnie nie myli, to nie było takiego, który zgadzałby się z opisem przerobionego później na pomnik.

Pozdrawiam,

jotes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokladnie. tamten od wieży która jest częscią pomnika miał być w potoku (miejsce raczej charakterystyczne). pisał o tym kiedyś lokfan na forum.
z tym, że w większości źródeł podaje się, że nasi stracili w Kasinie DWA vickersy. gość, który mnie egzaminował 8 lat temu na kusrie przewonickim twierdził, że w kasinie nasze straty to 2 vickersy, a Niemcy stracili 3 sztuki (skąd mial informacje - nie wiem, nie mam z nim kontaktu). Te 3 sztuki" to równie dobrze mogą być TKS-y (ponoć kilka" tam straciliśmy).
zdjęcie z chałupką mierzi mnie bardziej od tego drugiego, bo tam w tle prześwitują dość połogie górki - może to być gdzieś na pogótzu czy jakimkolwiek falistym" regionie. goście mają na głowach chyba zwykłe czapki polowe, a nie czapki strzelców górskich. a chałupka" jest chyba właśnie ze strzelcami, czyli... w grę wchodzi Kasina bo potem alpejczycy bili się na południe od 10 BKZ (która walczyła potem raczej z 2 DPanc tudzież 4 Dlek.). jedyne rozwiązanie to pojeździć po dziadkach czy kojarzą taki czołg koło jakiejś chałupy...
JEŻELI KTOŚ SIĘ ZNA NA UMUNDUROWANIU TO NIECH POTWIERDZI CZY GOŚCIE NA ZDJĘCIU z 2005-08-24 21:19:00 TO STRZELCY GÓRSCY, PLEASE!!!
Pozdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha, odkryłem", że w książce J. Majki Brygada Motorowa płk. Maczka" jest jeszcze takie zdjęcie ozpracowanej" tankietki. autor chyba nie kojarzył miejsca, bo dał je przy walkach pod Jaworowem, a przy Kasinie tego iepewnwgo" vickersa.
pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sądząc po cieniach, czołg raczej nie jest zwrócony na zachód, a prawdopodobnie w kier. pd. lub wsch.
teren niezbyt wysoki, sądząc po układzie pól (układ łanowy, orka po poziomicy) to raczej jakieś pogórze niż Roztocze.
Okolice Wiśnicza mogłyby być, bo (zdaje się) na zach. od miasta straciliśmy vickersa (121 k.cz.l.).
z mapy trudno mi dopasować jakiś konkretny teren - widać w tle zaledwie parę chałupek na stokach, a że pól jest sporo, główna część wsi może np. leżeć w dolinie. koło Wiśnicza zabudowania wsi w większości wychodzą na stoki i wierzchowiny. trudno powiedzieć...
pozdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomku, moim zdaniem z tłem nie kiepskawo, tylko na tym moim" zdjęciu (z grupą gości i konikami) fotografujący po prostu kucnął - widać jak się popatrzy na perspektywę kadłuba.
dlatego też panoramka (temu kucającemu) opadła w stosunku do czołgu o wysokość (w stosunku do maszyny) równą głębokości kucnięcia :)
na moim" z prawej prześwituje płaski grzbiet z lasem, a z lewej łagodny stok z polami - tak jak i na Twoim".
zwróć uwagę na identycznie (?) pootwierane tudzież odstające duperele".
pozdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lokfan:
hmmm.... rozjaśniłem sobie przednie kolo mojego" i jest w takim samym ułożeniu jak u Twojego". nie musi to być wskazówka, ale...
zastanawiam się jeszcze, czy aby mój z chałupką" to nie ten sam, tylko od drugiej strony, no i po obróceniu wieży.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie