Jump to content

kamizelki kuloodporne w II WŚ?


maxikasek

Recommended Posts

ostatnio w dodatku do Polityki o II WŚ było zdjęcie dwóch czerwonoarmistów w czasie walk o Kostrzyn. Jeden z miotaczem płomienia, drugi miał na sobie coś co wyglądało jak kamizelka kuloodporna. A może to jakiś specjalny stój dla obsług miotaczy?
Link to comment
Share on other sites

na wyposażeniu mieli to także saperzy, składało się to z dwóch części. napierśnik i część dolna chroniąca podbrzusze i klejnoty ;-), przeważnie używano tylko napierśnika. pisze o tym Bordziłowski w którejś ze swych książek. niewygodne ale ponoć znacznie obniżyło straty saperów budujących przeprawy pod ostrzałem npla.
Link to comment
Share on other sites

zgadza sie ,były dwa modele napierśnic, mocowało sie je na skórzanych pasoszelkach.Prawa strona w części ramieniowej była bardziej wycięta by można było w miarę wygodnie strzelać z mosina i manipulować prawą ręką .

na 1 wojnie stosowano takie taczki na kołach w kształcie rakiety z otworem na karabin .Wyglądało to jak szpic rakiety ,wsuwało sie w to przód-korpus człowieka i szło na kolanach pchajac i strzelajac .mialo to chronic przed ogniem kaemów, ale mało skuteczne było - ot taka ciekawostka
Link to comment
Share on other sites

Ten plamiak to tzw.kombinezon zwiadowcy w kamuflażu ameba". Produkowano dwa typy jednoczęściowy i dwu-częściowy. Używane były głównie przez grupy zwiadu, strzelców wyborowych a także przez oddziały specjalne NKWD.
Tutaj link do jednej ze stron z takimi kombinezonami:
http://www.tridentmilitary.com/Soviet-WW2/camouflage-winter-clothing.html

I tu prośba: szukam zdjęć i wszelkich informacji na temat tego kombinezonu! Mam replike z HC i chcę ją troche przerobić, bo ciut odbiega od orginalnego wzoru. Kto może mi pomóc?

Z góry dziękuję!
Link to comment
Share on other sites

pancerzy używały oddziały Brygad Inżynieryjno Szturmowych czyli saperzy. dzięki użyciu tych pancerzy procent rannych w pierś wynosił niecałe 4 %.
co do datowania zdjęć, większość autorów dowolnie dobiera sobie fotografie aby zilustrować książkę dlatego trzeba być ostrożnym aby kategorycznie twierdzić że dane zdjęcie pochodzi z danego roku lub przedstawia konkretne miejsce. spotkałem się z oboma podpisami tej fotografii Stalingrad/Kostrzyn. aby stwierdzić co to za miasto należałoby datować to zdjęcie ustalając rok wprowadzenia do użytku poszczególnych elementów uzbrojenia i umundurowania. pierwsza wzmianka jaką znalazłem w literaturze o użyciu pancerzy jest z końca 1943 roku.
Link to comment
Share on other sites

Pancerze byly uzywane w czasie 1 wojny. Zarowno pelne, jak i robione z plytek.
Potem w czasie 2 wsw mialo je ZSRR - model standardowy, oraz nieco inne robione w oblezonym Leningradzie. Kamizelki robili tez Brytyjczycy.
Link to comment
Share on other sites

Miala, o ile pamietam to poniemieckie 1 wojenne.
Cos mi sie jeszcze kolacze, iz byly przez jakis czas we flotylli pinskiej, ale nie jestem pewien???
Pisalem o 1-wojennych, bo wydaje mi sie, iz czesc z nich wykorzystalo ZSRR w czasie ww2, podobnie jak plyty okopowe.
Link to comment
Share on other sites

J-23, dlatego napisałem 99% :) Nigdy nie zetknąłęm się z opisem, że chodzi o Kostrzyn. Przeglądałem kiedyś stary (z lat 60) album radziecki o Stalingradzie i tam pierwszy raz natknąłem się na tę fotkę. Później czasem mi gdzieś mignęla i znów w kontekście bitwy Stalingradzkiej.
Może się mylę ale dalej obstawiam Stalingrad :)
Link to comment
Share on other sites

zaraz zrobimy burzę mózgów i ustalimy czas w jakim zostało zrobione to sławne" zdjęcie. (liczę na pomoc wszystkich).
jeżeli jest to Stalingrad to musiało być zrobione przed 16 listopada 1942 r bo wtedy spadł śnieg a na fotce nie widać aby to była zima. musimy jeszcze ustalić kiedy wprowadzono na wyposażenie plamiaki", pancerze i miotacze ognia ROKS-3 (ten żołnierz na drugim planie ma coś takiego w rękach). ROKS-1 powstał w 1939r, później w 1941 był ROKS-2.
Link to comment
Share on other sites

Zdjęcie pochodzi z M-Hobby nr 3/1999 u ijest podpisane Wrzesień 1943, Front Centralny, 1 SzISBR"

ALE

ROKS 3 na stan SzISBR wprowadzono dopiero wiosną 1944 r. !!! (Chyba, że to nie ROKS 3)

Niemniej zdjęcie nie wygląda na Kostrzyn ze względu na mundury - przecież było zimno ! - dla porównania żołnierz tej samej formacji - podpisane Brieslau apriel 1945 r."

Link to comment
Share on other sites

ROKS-3 jest uproszczoną (wojenną) wersją ROKS-2. ten na fotce Fortecy ma prawdopodobnie Roks-2, różniły się głównie kształtem zbiorników. Roks-2 ma kształtem przypominać żołnierski plecak a sam miotacz ma kształt zwykłego karabinu a wszystko to po to aby upodobnić żołnierza obsługującego miotacz do zwykłego bojca. wiadomo że na polu bitwy wyróżniający żołnierz byłby pierwszy brany na cel. Roks-3 ma uproszczone, cylindryczne zbiorniki i prawdopodobnie na tym naszym zdjęciu jest to właśnie Roks-3. wprowadzony został do uzbrojenia prawdopodobnie w 1942/1943 może później, nie udało mi się znaleźć dokładnej daty. nie twierdzę kategorycznie że jest to Kostrzyn, tak samo jak nie wydaje mi się że może to być Stalingrad. zdjęcie jest prawdopodobnie propagandówką zrobioną w czasie ćwiczeń trudno powiedziećc gdzie.
Link to comment
Share on other sites

nie. niezupełnie. w Staingradzie walczyła 16 Inżynieryjno-Saperska Brygada Specjalnego Przeznaczenia ale jej dowódca w swych wspomnieniach (W.Charczenko Brygada specjalnego przeznaczenia") nic nie pisze o tym że mieli takie pancerze, natomiast Bordziłowski też walczący w tamtych okolicach w swojej książce (Żołnierska droga") po raz pierwszy pisze o użyciu pancerzy dopiero pod koniec 1943 roku.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information