Jump to content

mundur niemiecki


woytas

Recommended Posts

Nie każdy mógł nosić opaski, poza opaskami np. żałobnymi czy obserwatorów na manewrach były one integralnymi częściami mundurów, a często wręcz jedynymi elementami identyfikującymi noszącego jako członka danej formacji (np. Volkssturm), lub zastępując inne brakujące insygnia, np. ryngraf Feldjaegerów.
Opaski z Hakenkreuzem, zwykłe", były oznaczeniem członków NSDAP, w przypadku wyższych rangą Leiterów dochodziły na nich odpowiednie szlaczki". Opaska z Hakenkreuzem, ale z czarnymi paskami wzdłuż brzegów, była też integralnym elementem tradycyjnego i czarnego munduru Allgemeine-SS, w mundurze szarym (oraz mundurach SS-VT i SS-TV)została zastępiona przez orła - dlatego SS nosiło go na rękawie. Opaski z Hakenkreuzem, choć w nieco innej już postaci nosiło wiele formacji czy organizacji, np. Hitlerjugend (z białym pasem przez środek, HK na rombie) czy NS Studentenbund (bodaj z dwoma pasami i HK rozciągniętym w pionie).
Link to comment
Share on other sites

Oj drążysz, drążysz... :-)
Nie, nie mógł, bo opaska NSDAP była integralnym elementem munduru NSDAP, de facto godłem narodowym, tak jak żołnierz Heer nie mógł nosić orła SS na rękawie. Członkowie NSDAP mogli nosić Parteiabzeichen, która miała odpowiednią, dużą, wersję do mundurów.
Pewną ciekawostką jest tu Hitler, który początkowo nosił wszakże opaskę NSDAP, zastąił ją potem orłem wzoru Heer, ale noszonym na rękawie, jak w SS. No i część kostiumologów w filmach przedobrza i - myśląc logicznie - daje swojemu Hitlerowi" orła wzoru SS. :-P
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information