Skocz do zawartości

gdzie i czego szukac w rejonach częstochowy??


gibki9

Rekomendowane odpowiedzi

Fakt. Zalezy jakie okolice czewy...
Coz... w zasadzie we wrzesniu niemce przyszli, nasi pooooszli na kielce ;) Pod koniec ruskie przyszli, niemce zostawili nieukonczone umocnienia i ... poooszli. W miedzyczasie jedynie partizannen sporo im mieszali. Ale jest tez wiele ciekawostek, jak Mokra itp. Dochodzi tez oczywiscie IWS i czasy troszku starsze... Napisz cos blizej :)
Pozdro.
Thunder33@op.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i zapomnialem dodac miejsca, ktore szczegolnie mnie 'rajcuje'. Dla zainteresowanych wysle mape z dokladnymi instr.
Najprosciej tam trafic przez glowna brame klasztoru miasta swietej wiezy, a dalej kierowac sie strzalkami z napisem skarbiec"...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może poszukasz bunkrów na przedpolu Częstochowy? Podobno kilka udało się wybudować przed wrześniem 1939 roku.

Lub niemieckie umocnienia polowe w Podlesicach na górkach koło pewnego hotelu. Podobne podobno są także w okolicach Ogrodzieńca /tych jednak nie znalazłem.../

W lasach koło Janowa i Złotego były zakopywane broń, elementy uzbrojenia, wyposażenie 7 DP....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bunkry sa ,ale zasikane:),pelno kapsli puszek kondomow:)a wydaje mnie sie ze te bunkry w wiekszosci nie uczestniczyly w zadnych walkach ,byly budowane na pocztaku wojny jakos system umocnien ktory nie zostal dokonczony.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjazd z Podlesic trasą w kier. Zawiercia.Ok.100 może200 metrów za wioską,skręcić w prawo polną drogą i dojechać do zabudowań na skraju lasu.Można wjechać w las trzymając się bardziej używanej leśnej drogi.Ja wjechałem w to miejsce wieczorem i nie wiele schodziłem-zapadł mrok.Jest to bardzo ciekawe miejsce,stoi tam bunkier i jest niesamowita ilość okopów w których miałem głębokie sygnały.Było jednak ciemno i musiałem wracać...Następnego dnia rano wracałem w kier.Wrocławia do domu i nigdy nie miałem okazji tam wrócić.Przed wiazdem do lasu zapytajcie gospodarza z pierwszego zabudowania o bunkier-on wam wytłumaczy,spoko gość.pozdr. Miro.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wieś Mokra to tylko historia fakt chwalebna,ale z wykrywką pomyłka byłem w grudniu dwa razy kiepsko ale odwiedzić warto ,pomnik trochę lasu i w cholere myśliwych a jak kogoś spytasz to tylko ręką macha że takich to już wielu było pzdr Rafi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego wole malo znane perelki, o ktorych jeszcze malo ludu wie, o ktorych wyczytam we wspomnieniach, czy zaslysze od spotkanego dziadka. Znam tez kilka wsi (w zasadzie osad), ktorych juz nie ma :) Przy jednej nawet baze wypadowa mial oddzial Ponurego (nie, nie tego z g.Swietokrzyskich)...
Jak chcesz pozwiedzac, to przyjzyj sie lini bunkrow i umocnien Mstow - Ciecierzyn - Zarki - Kotowice - Podlesice... Ale poza zasiekami nie ma (w wiekszosci) tam wiele ciekawych sygnalow...
Najwartosciowszy jest wywiad srodowiskowy... Wez brachu rower i jedz na wycieczke rozpoznawcza bez wykrywki :) Tereny przeciez w sam raz.
Pozdro
Thunder33@op.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta baza wypadowa to gdzieś w okolicach Bystrzanowice/Kacze błota? Słyszałeś o wąwozie Ponurego? Ja kiedyś czytalem ale nieudało mi się go odnależc.Udało ci sie znależc jakieś pamiątki po jego oddziale?
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie tam... Ojciec mojej cioteczki byl radiotelegrafista w jego oddziale :) niestety dowiedzialem sie o tym dopiero w dniu pogrzeb7u :( A pamiatki? Coz... Chodze dopiero drogi sezon, ale troche sie tego uzbieralo. Co prawda nie jest na niczym napisane alezalem do partyzanta", ale dla mnie sa cenne. Np. maska p.gaz wz. 32 znaleziona u wejscia do ziemianki, manierka wrzesniowa nieopodal, ptaszek z furazerki... Szkoda tylko, ze jednak sporo ludu przewinelo sie przede mna :( A wawozu nie znam, ale moze inaczej go zwa :)
Pozdrawiam.
thunder33@op.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe,słyszalem co nie co ,dużo czytam zapamiętuje.
Życze powodzenia,na wykopkach,ja jade badać w piątek stara lesniczówkę,ponoć pod stodołą było wejście do ziemianki partyzantów,jak cos znajde napisze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie