Skocz do zawartości

WARSZAWA ul. Kozielska


BLACK JACK

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
W Warszawie, niedaleko Kozielskiej wpadłem na taka armatkę i okrągły budynek, który przypomina mi obiekty budowane przez rosjan przy okazji budowy careskiej Twierdzy Warszawa. Czy ktoś może ewentualnie potwierdzić lub obalić moje przypuszczenia? Cóż to było, bo konstrukcja jest bardzo ciekawa.

Pozdrawiam
BJ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Turtur,
Fortu to tam raczej nie było (Bema jest rzut kaloszem), dzieła pośredniego raczej też nie (chyba w okolicy ciągnęły się jedynie jakieś przekopy" od dzieła Buraków). Tu jednak jest solidna konstrukcja wzmocniona od zewnątrz metalowymi przyporami". Podejrzewam jakiś jej charakter militarny bo Rosjanie zbudowali masę budynków infrastruktury dla twierdzy. A takie okrągłe cudo magazynowe" spotkałem pierwszy raz i dlatego głupio się pytam CO TO? :)

BJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całość kompleksu legii ma adres Kozielska 4. na terenie za stajniami jest jeszcze stary budynek magazynowy (ze znaczkiem, że to zabytek) z walącym sie dachem. jest jeszcze stara stajnia zagłębiona w ziemi. Też wygląda na starą ale nie wiem jak jest stara.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na fotoplan warszawy z 1935 (http://www.warszawa1939.pl/index.php?r1=przeglad.htm&r2=przeglad_right.htm&r3=2)- fragment: pierwsza kolumna, drugi od góry to tam był cały kompleks i ten okrągły budynek stał jakby w środku. Patrząc na to to jeszcze dwa budynki - stajnia i biurowiec (razem trzy +okrąglak) są wiekowe. Nie wiem czy coś z tego kompleksu zachowało sie na terenie Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii im. Gen. Karola Kaczkowskiego (za płotem), ale chyba nic. Biorąc pod uwagę fakt, że już po wojnie urzędowało tam wojsko (składnica sanitarna) to należy wnioskować, że obiekt chyba miał historię wojskową".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały zespół koszarowy przy Kozielskiej pełnił za czasów rosyjskich funkcję magazynów intendentury, a ceglana rotunda była magazynem zbożowym bodajże. JEst faktycznie wpisana do rejestru zabytków, a opórcz niej z zespołu zachowało się kilka magazynów (na terenie Legii i WIHiE), portiernia-stróżówka (na terenie WIHiE) i międzywojenny dom mieszkalny Funduszu Kwaterunku Wojskowego przy Kozielskiej (obecnie mieszkania). No i oczywiście zabytkiem jest jeszcze pomnik gen. Kaczkowskiego, który przed wojną stał na terenie koszar 1. baonu sanitarnego, a po wojnie przeniesiony został na teren WIHiE.

Swego czasu miałem przyjemnosć zwiedzać teren tej placówki z jej poprzednim szefem, płk prof. Jerzym Bzdęgą. Opowiadał on, że w czasie wojny Niemcy przejęli Składnicę i używali ją do swoich potrzeb, m. in. produkując bandaże barwione zielenią malachitową - po wojnie znajdowały się ponoć jeszcze po magazynach całe ich zwoje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Witam.
Byłem tam około dwa tygodnie temu. Na okraglaku jest tabliczka WKZ, a pułkowa 76 wygląda na postawioną tam raczej przypadkowo. Może klub jeździecki ma układ z AMW i załatwili sobie taki eksponat?
Nie tylko tereny przy Kozielskiej, ale przy niedalekiej Powązkowskiej i Ostroroga należały do rosyjskich obiektów koszarowych, później do WP, LWP i znowu do WP.
Pzdr. Andrzej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Witam
Służyłem kiedyś na kozielskiej i mając służbę na bramie wjazdowej przyszedł do mnie pewien starszy Pan który przedstawił się jako historyk i osoba zainteresowana historią obiektu. Z jego opowiadań o ile dobrze pamiętam, wynikało iż w ów okrąglaku kiedyś znajdował się jakiś skład amunicji, świadczy o tym konstrukcja budynku (murowany z lekkim drewnianym dachem). W podziemiach okrąglaka znajdują się jakieś mini labirynty, do czego one służyły już nie pamiętam. Najbardziej wysunięty budynek w stronę Lasku na Kole" jest chyba najstarszy, według opowiadań tego pana stacjonował tam kiedyś pluton Kozaków. Ile w tym wszystkim prawdy nie wiem ale o szpitalu lub czymś w tym rodzaju też kiedyś słyszałem. Pozdrawiam www.legia-kozielska.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Według Muzeum Woli rotunda jest podstawą wieży ciśnień, która miała powstać, a nie została ukończona. Miała zasilać również Fort Bema. Publikowali coś na ten temat w eszytach Wolskich" chyba w 2004 roku, ale dokładnie nie wiem w którym numerze. Faktem jest, że od strony małego placu wychodzi z tego obiektu rura wodociągowa z kołnierzem o średnicy ok. 100 mm. Rotunda jest wpisana do rejestru zabytków pod numerem 892.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie