Skocz do zawartości
  • 0

bardzo osobliwy fant


jary30

Pytanie

Chciałbym otworzyć dyskusję na temat tego przedmiotu, nabyłem go od osoby która twierdziła że został wyciągnięty z muru (był zamurowany) jakiejś starej chałupy na terenie Austrii, rzeczywiście są na nim ślady zaprawy wapiennej, z tego co się dowiedziałem osoba ta rzeczywiście zajmuje się pracami budowlanymi na terenie Austrii i Niemiec czyli historia o miejscu pochodzenia jest prawdopodobna.
Przedmiot został wykonany z piaskowca i przedstawia postać kobiety, forma figurki pogańska, wymiary 178mm/97mm/70mm. Zdaję sobie sprawę, że określenie co to jest i z jakiego okresu pochodzi na podstawie fotografii jest bardzo trudne o ile wogóle możliwe ale będę wdzięczny za każdą sugestię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Jest to forma ofiary zakładzinowej. Jest to bardzostary artefakt. Został znaleziony gdzieś na miescu starej osady i wsadzony w ścianę. Wśród ludów germańskich było przeświadczenie w magii ludowej, że takie przedmioty mają moc chronienia i uleczania.Ta figurka pochodzi z okresu wczesnorzymskiego. Może to byś analogiczne do znajdowanych na terenie Polski Bab Kamiennych choć baby kamienne przedstawiają najczęściej postaci męskie. I są duże. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo trudno powiedzieć bo jest słaba widoczność jakby sie starł piaskowiec nie dziwie sie bo piaskowiec ma takie zdolności . Uważam że jest to taki symbol bożka rodziny i płodności używanych w starych zabudowach niemieckich by sie dobże powodziło danej rodzinie . pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym otworzyć dyskusję na temat tego przedmiotu, nabyłem go od osoby która twierdziła że został wyciągnięty z muru (był zamurowany) jakiejś starej chałupy na terenie Austrii, rzeczywiście są na nim ślady zaprawy wapiennej, z tego co się dowiedziałem osoba ta rzeczywiście zajmuje się pracami budowlanymi na terenie Austrii i Niemiec czyli historia o miejscu pochodzenia jest prawdopodobna.
Przedmiot został wykonany z piaskowca i przedstawia postać kobiety, forma figurki pogańska, wymiary 178mm/97mm/70mm. Zdaję sobie sprawę, że określenie co to jest i z jakiego okresu pochodzi na podstawie fotografii jest bardzo trudne o ile wogóle możliwe ale będę wdzięczny za każdą sugestię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ludzie wmórowywali lub wpychali pod podłogi różne dziwactwa np podczas remontowania starej kamieniczki w jednej pipidówie w Bawarii, nazwy niestety nie pamiętam :(wśród naprawdę mnóstwa szpargałów znaleziono kurze jaja które w/g miejscowych tradycji miały chronic dom przed powodzią.
Ja bym tego nie wyciągał
może twój znajomy pozbawił ten dom talizmanu który chronił go przez setki lat :))))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

osoba od której nabyłem ten fant" nie jest moim znajomym po prostu trafiła się okazja zakupu i kupiłem, ale zainteresowała mnie historia tego przedmiotu i usłyszałem wcześniej opisaną historię o wydobyciu z muru ale ze względu, że przedmiot ten bardzo mnie zaintrygował starałem się tę historyjkę potwierdzić bo tego typu przedmioty bez informacji o miejscu pochodzenia i okolicznościach jego znalezienia nie mają większej wartości i nie chodzi bynajmniej o wartość materialną, jeżeli zaś chodzi o fakt że chałupa jakiegoś gebelsa" została pozbawiona talizmanu to zwisa mi to totalnie wątpię aby on czy jego rodzina przejmowała się dobrymi (czy też złymi) duchami chociażby w Warszawie 39 i 44 roku, nie kupiłbym ja to kupiłby ktoś inny albo co gorsza trafiłby na śmietnik, zrobiło mi się żal sierotki to ją adoptowałem :))))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Skłamniał bym sie raczej jak poprzednicy na forme bożka płodności lub opiekuna rodziny. Moze został wykonany nieco póxniej i tylko wzorowany na dawnych kulturach. Ale fakt że w kulturach germańskich bardzo rozpowszechniony był symbol płodności przedstawiający symbol kobiety o bardzo krogłych kształtach. Najprawdopodobniej jego symbolika wywodzi sie z czasów kiedy jeszcze nie rozumiano samego procesu powstawania nowego życia i oddawał on w ten sposób cześć kobietom dającym początek nowemu życiu. Stąd pochodzi taki wizerunek płodności czyli poczateku życia. Ale wmurowanie go w budynek bardziej skłaniał by mnie jednak za spełnianie roli opatrzonści. Co do czasu pochodzenia to równiez poddałbym go badaniu archeologicznemu. Bardzo ciekawy fant. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Mi się ta figurka kojarzy z pewnego typu maszkaronami wmurowywanymi w fasady domów (znaleziono taki na św. Górze w Gdyni) miały one za zadanie chronić dom przed złem, czarami itp. Jak znajdę artykuł na ten temat to mogę podesłać. Podobno radiesteci badali podobna figurkę i generuje ona negatywną energie ;) jak jest zwrócona twarzą a od tylu jest energia neutralna.) To miało jakąś specjalną nazwę ale nie pamiętam ;(.
Pozdrawiam
Heruss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do konsultacji archeologicznych to miałem swgo czasu przykre doświadczenia z ludźmi z Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu i nie chcę mieć już z nimi do czynienia. Heruss jeżeli znajdziesz ten artykuł to mi go podeślij chętnie poczytam, przy okazji dzięki wszystkim za wszelkie sugestie, temat uważam dalej za otwarty. Pozdrowienia dla wszystkich
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak już pisałem wdzięczny będę za każdą sugestię nawet najbardziej absurdalną, zresztą we mnie też budzi ona skojarzenia z jakimś pogańskim symbolem płodności zwłaszcza te zaokrąglone kształty i wyeksponowane piersi ale zastanawia mnie czy może ona pochodzić z okresu pogańskiego czy raczej jakiś symbol neopogański, a może coś zupełnie innego (np. przycisk do papieru hi hi), może ktoś kiedyś trafił na coś podobnego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Maxikasek! Co do starości przedmiotu To jest to stare. Zobacz na formę wyrobienia piersi figurki i rysy twarzy. Pozatym kopia według starych wierzeń niemiała mocy tu chodzi o to żeby było to coś stare. Mętalność ludzi z tamtych epok była inna niż teraz i nikt się w kicz nie bawił. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie