Skocz do zawartości

Piotrków Trybunalski - znowu podziemia.


julianni

Rekomendowane odpowiedzi

bankakruka powiedz mi gdzie dokładnie jest ten magazyn jak wiesz bo szukałem i nic a nic nie mogłem znaleźć(fakt ze błąkałem sie po całym lesie:D) do zamku w Bykach raczej nie ponieważ pytałem się o niego mamy (pradziadek miał ten zamek przez jakis czas) i nic takiego nie mówiła a pytałem sie o podziemia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 54
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Tak to było. Kiedyś budownictwo szło w ziemię. Kamienice starego miasta miały niekiedy nawet 6 pięter w dół! Zamki, Pałace, Kościoły itp. budowle połączone były siecią podziemnych tuneli- dziś zasypanych lub z zabezpieczonymi wejściami...temat rzeka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Zgadza sie tunele to temat rzeka , o połowie nawet nie mamy pojęcia ale cóż mozna zawsze działac na wlasną rękę ;) Odnosnie tuneli pod Piotrkowem to mialem okazje posłuchac różnych opinii a mianowicie:
1.Tunele są i prowadzą aż na Podklasztorze do Sulejowa , to moja pierwsza informacja na temat podziemi usłyszałem ją jeszcze jako małe dziecko jakies 18lat temu.
2.Tunele są i prowadzą do koscioła w Witowie.
3.Tunele są w Kosciele O. Bernardynów i prowadzą do Fary.
4.Tunele to głupstwo i nic takiego nie ma :) ktos mi tak tez tłumaczył :) heheh
Takze jest wiele różnych wersji :)
Ja pozostaje przy wierze iż jednak sa te nasze piotrkowskie tunele :)
Mozna zorganizowac jakąś grupe odkrywczą i poszperac troche tu i tam :) a oprócz tego lasy tyle jeszcze skarbów moi mili przed nami :) Pozdrawiam wszystkich odkywców !
PS. Rynek i niektóre boczne uliczki porozkopywane :) na rynku widac fundamenty ratusza :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Witam! Jestem tu nowy. Od razu natrafiłem na temat, który mnie interesuje, który zgłębiam i w najbliższym czasie (mam nadzieję), będę zgłębiał jeszcze bardziej. Chodzi o piotrkowskie podziemia. Na początek zdjęcie odsłoniętych fragmentów na piotrkowskim Rynku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Jażeli chodzi o podziemia to jedno z zejść do nich znajduje się pod PTTK-iem wiem bo je widziałem ( jest zamurowane kamieniami. Natomiast na Podklasztorzu też jest ładne zejście do piwnic, trzeba się tylko rozejrzeć. Ale mam jeszcze killka pytań do was tak przy okazji. Wiecie że w Meszczach jest cmentarz o którym nic nie można znaleźć w necie i koło Piotrkowa Tryb. bardzo blisko, przypadkowo w lesie odkryłem pouszczoną wioske ( Przy trasie Warszawa- Katowice. Wiecie może coś na ten temat?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
jesli chodzi o podziemia to tunel idzie z fary do sulejowa ale chyba zasypany w paru miejscach.jedno z wejsc znajduje sie na polach miedzy szkola 15 a bugajem jak wam sie uda pokonac tysiace szczurow to powodzenia wejscie jest otwarte a drugie znajduje sie na wierzejach ale ledwo je widac.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam .marcel 6713 może oprowadzisz mnie po tych tunelach !!!! wezmę kota na szczyry - napewno przepędzi te podstepne gryzonie!i skoro twierdzisz iż idzie tunel z fary do sulejowa to dlaczego historycy na ten temat milczą ? wejsćia na wierzejach ??? wpierw trzeba zadać dobie pytanie , kto i dlaczego miałby budować tunel z fary do sulejowa to 18km!!! i przy obecnej technologi budownictwa nie była by to przysłowiowa pestka! jeśli lubisz dobranocki lub inne bajki to pozostań przy bajkach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

historycy milcza bo sami wiedza tyle co inni bo nikt nigdy nie opisal tych tuneli.moze i to bujda ale slyszalem to od 3 kolesi z klasztoru no chyba ze ksieza klamia.jesli chodzi o to wejscie to jest chyba ze to kanal buzowy ale na planach melioracyjnych tego nie ma.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
  • 1 year later...
Witam.słyszałem kiedyś od znajomego który pracował na terenie podklasztorza o jakiś zejsciach do podziemi podobno do połowy zalanych wodą i niedostępnych do zwiedzania podobno podchodziły pod samą pilicę.czy ktoś wie coś o tym.Posiadam pare ciekawych informacji o miejscach w sulejowie .bede pisał na bierząco na forum.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
WITAM szukam osób zainteresowanych podziemiami piotrkowa moje gg 1998001.ktoś chciał by o tym coś pogrzebać prosze o kontakt.Jesli chodzi o podziemia z podklasztorza to ten tunel to żadna tajemnica i istnieje czy idzie aż do piotrkowa tego nie wiem.Był on badany kiedyś i znaleziono w nim lub jego kawałku ludzkie szczątki i jakieś butelki wina z 18 wieku.mało o nim wiadomo bardzo mało ale jest lub był.Podobno uratowało to życie wielu ludziom w czasie jakiegoś najazdu.nie pytajcie jak go wykopali bo nie wiem jednak to nie jest żadna tajemnica pare osób pisze ze to bajka z tego co wiem to jest on całkowicie niedostępny dla zwiedzających ale wejście znajduje się na podklarztorzu .wystarczy tylko jechać i się zapytać.pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Widzę że temat bardzo interesujący. Mnie również bardzo interesują piotrkowskie podziemia, lecz informacji mam mało, praktycznie tyle co z forum i z internetu. Jeżeli by ktoś kiedyś się tam wybierał to z chęcią bym się z nim zabrał, ja jestem z Tomaszowa Mazowieckiego. Jak coś to moje gg:9882349
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ostatnio o ile pamiętam podczas remontu rynku został tez opracowany projekt zagospodarowania podziemi dawnego ratusza miała tam być restauracja wejscie miało być od bony.był projekt komputerowy więc nie wiem czemu to ucichło pewnie z braku kasy lub fatalnego stanu tych podziemi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Czołem! Co do Podklasztorza- wejscie do podziemi jest troszke zaslonięte i odgrodzone od częsci ogólnodostepnej ale nie ma żadnego problemu żeby się do nich dostać. ew. pytania przez gg:4380655
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak napisałem są to jedynie legendy krążące,może od klasztoru do klasztoru?jednak przecież występowały różne zgrzyty miedzy witowem a podklasztorzem o zasięg jakby to nazwać swoich parafii".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w ogóle, czytając wątek nieźle się uśmiałem...
Czy ktoś z was kiedykolwiek zastanawiał się nad takimi legendami o podziemiach? Posiada je każde miasto i miasteczko. Ba sam nieraz miałem okazję rozmawiać ze starymi ludźmi którzy a własne oczy" je widzieli lub słyszeli od osób które rzekomo w nich były. Będąc wiele razy w różnych takich miejscach, dość szczegółowo starałem się prześledzić dane opowieści i zweryfikować je.
Otóż w pobliskim Witowie miał być tunel którym zakonnicy mogli uciekać poza mury klasztoru w trakcie oblężenia. Ostatni śmiałkowie którzy widzieli wyjście z tunelu i chodzili po nim zmarli jeszcze parę lat temu, a włazili tam ponoć jeszcze w trakcie ostatniej wojny. Wszyscy rozmówcy byli pewni podziemi. Badania archeolog. stwierdziły że od średniowiecza teren był podmokły od zachodu bagnisty a od południa rzeka i jej podmokłe łąki i tak po dzień dzisiejszy. Pytanie... jakim cudem mógł egzystować podziemny korytarz, skoro wokół panuje wysoki stan wody? Może przez wieki zakonnicy posiadali umiejętności długiego nurkowania, ba wynaleźli też akwalung... Wynika z tego jasno że są to bajki. Przykład drugi- Radom. Tu podobnie jak w Piotrkowie są legendy o podziemiach łączących dawny zamek z kościołem farnym, o tunelach pod starym miastem. W latach 70-tych w dwóch miejscach zapadły się ulice- było widać sklepienia ceglane ( w miejscu średniowiecznej fosy i poza nią). Na ul. Grodzkiej w latach 90-tych podczas prac ziemnych natrafiono na zasypany i uszkodzony tunel w rejonie pomiędzy zamkiem a farą o sklepieniu ceglanym. Rozmawiałem z ludźmi którzy tam pracowali- byli przekonani o podziemiach. Weryfikacja: badania archeologiczne w latach 1979-2010 zamku i rejonu starego miasta udowodniły brak jakich kowlwiek podziemi, były co najwyżej płytko zagłębione podpiwniczenia niektórych budynków w tym zamku za sprawą podmokłego gruntu wokół. Radom wybudowano na terenie zasobnym w cieki wodne i wysoki poziom wody gruntowej. Jej poziom wzrósł znacznie za sprawą fosy miejskiej. wybudowanie tunelów w których mozna by było raczej pływać niż chodzić mija się z celem. Niektóre budyni przy rynku posiadały głębsze piwnice bo tam było wyżej. A te sklepione tunele? W latach 20-tych teren miasta był objety budową kanalizacji wg. projektu Lendleya. Główne kanały o dużej przepustowości puszczono głównymi ulicami, także w miejscu po zasypanych fosach. Budowane z cegły i kolebkowo sklepione. I tak się sprawa wyjaśniła- chodziło o przedwojenne kanały takie same jak z filmu Wajdy Kanał". Osoby nie obeznane z tematem mogą się pomylić, prawda?
A wracając do Piotrkowa, myślę że sytuacja jest tak sama jak w Radomiu. Popatrzcie na profile glebowe wykopów budowlanych i archeologicznych, czy tutaj przynajmniej we wschodniej części miasta nie jest wysoki poziom wody gruntowej, albo nie był we wcześniejszych epokach? Poza tym komu chciałoby się kopać tunele od miasta pod fosą do wieży zygmuntowskiej które zalewała by woda bo przecież na takiej głębokości na 100 % było mokro (badania archeologiczne wieży). Możliwe że opowieści o piwnicach to są związane z piwnicami pod kamienicami, a korytarze to kanały niczynne już. Jest tylko jedna kwestia- zamurowanego przejścia w wierzy farnej, jeśli takie istnieje warto by ktoś zweryfikował archeologicznie możliwość istnienia zamku Kazimierzowskiego na terenie farnym i ewentualnej pozostałości po nim wieży kościoła.

Życzę miłego główkowania na temat podziemi w Piotrkowie. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
jest jakiś starodruk z planem tego tunelu z podklasztorza niestety nie udało mi się dostać do starodruków (BRAK ZNAJOMOŚCI)dowiedziałem się tylko ze był budowany 19 lat więc raczej ma pare km.o ile jeszcze istnieje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd wiesz o starodruku, może to plotka? poza tym jeśli chodzi Ci o Sulejów to kto przy zdrowych zmysłach robił by tunel pod rzeką i przez tyle kilometrów? Widzę że mój post został zlekceważony, przyzwyczaiłem się do takiego ustosunkowania tematu...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Z tego co wiem to te podziemia istnieją. Gdy byłam w Sulejowie to widziałam zejście do podziemi. Gdyby ktoś był chętny żeby iść i pozwiedzać to zapraszam mój numer gg 7974944. Ja osobiście jestem bardzo zainteresowana i czekam na odpowiedzi. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Kolego laptolog nie dziw sie ze po wstepie Tak w ogóle, czytając wątek nieźle się uśmiałem..." zostales zlekcewazony. Celem dzialania forum jest proba ustalenia badz zweryfikowania faktow. Jest takie powiedzenie Problem polega na tym ze glupcy sa pewni siebie ,a madrzy pelni watpliwosci". Zatem nie wysmiewaj tylko wspolpracuj ;). Pozdrawiam Cie zachecam do dyskusji i ponawiam Twoje zapytanie do uzytkownika anonimowy". Skad wiesz o starodruku ? Chcialbym go zobaczyc...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
o starodruku wiem od znajomego co pracował w bibliotece w piotrkowie bo tam on się znajdował a gdzie jest teraz to nie wiem może w bibliotece nadal albo się rozleciał juz.były to jakieś papiery z podklasztorza.podobno był tam szkic jakiś tego tunelu i data.no i ze 19 lat go kopano.po co,na co tego nie wiem i czy to dokładnie prawda tez.jesli chodzi o zobaczenie to raczej kiepsko się do tego dostać bo tak po prostu tego nie udostępnia się czytelnikom.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie