Skocz do zawartości

Piotrków Trybunalski - znowu podziemia.


julianni

Rekomendowane odpowiedzi

Witam poruszałem już na forum tematy podziemnego Piotrkowa. Niestety jest on bo tym względem całkowicie nie zbadany (sic!) Otóż byłem ostatnio na tzw nieoficjalnym zwiedzeniu wieży Karola Wielkiego. Przewodnik który jest moim znajomym, pokazywał mi w piwnicy zeście do podziemi kóre kieruje sie s trone ratusza (którego oczywiscie już nie ma). Niestety od 1918 roku jest zamurowane i nikomu nie chce sie przy tym nic zrobić (nie ma pieniedzy?). Może ktoś z was o tym słyszał ? Z kamienic na rynku podobno też można keszcze gdzieś tam zejsć. Jeszcze raz prosze o jakiekolwiek info na temat podziemi Piotrkowa, Sulejowa i okolic czy ktoś już słyszał o naszych zamkoych" piwnicach ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 54
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Witam.kilka lat temu na rynku w Piotrkowie zapadła sie cięzarówka(bodajze to było obok Pewexu") odkryto wtedy jakies piwnice ale chyba szybko je zasypano.3 lata temu w trakcie budowy parkingu w rejonie ul.Slowackiego takze zapadł sie samochód dostawczy robotnicy odkryli wtedy łukowate sklepienie prowadzace do jakiegoś tunelu jednak ze względów bezpieczenstwa oraz żeby nie spowalniac robót szybko je zasypano.pozdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to bardzo dziwne jestem z Piotrkowa. To nie jest duze miasta ja caly czas zwracam uwage na takie gadzety a o tym nie slyszalem a nikt z moich znajomych tego nie słyszał. Nikt z historykow i ludzi zajmujacych sie w tym miescie chyba tez nie. Skad masz takie info ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a po za tym na Słowackiego nie ma parkungu przy którym cos takiego mogło sie wydarzyć bo tam poprostu nie ma parkingu pomijajac jeden w centrum miasta ale to tylko dodatkowy pas do zatrzymywania sie z parkometrem. Dziwne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Rynku to nie jest to info sprawdzone ale słyszałem taka opowieść" od kilku niezaleznych osób wiec cos w tym musi byc.Parkingów na Słowckiego jest duzo(choszi tu o parking dla mieszkancow jednej z kamienic) i ta wiadomosć jest na 100% pewna poniewaz widziało to kilka bliskich mi osób.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a Ty sam ogolnie jestes z Piotrkowa? w okolicach jakich numerów widziano ten tunel ? Sprawdze to ponadto w Piotrkowie łatwo ustalic gdzie szło stare miasto. Tunele i podziemia podążały raczej w strone Sulejowa, bo wzdłuż Słowackiego nył już tylko las. Raczej watpliwe jest iż tunel prowadził w tamta strone a to ze względu na to ze brama miasta wychodziła w tym samym kierunku co Słowackiego. Zatem najeźdzca atakował miasto zazwyczaj ot tej strony
(to fakty historyczne) Pozatym nie ma tam żadnych starych kościołów wiec podziemia tam jesli sa to zaczynaja interesowac mnie coraz bardziej. Kiedyś udało mi sie włamać to wejścia w kościele bernardynów po cejściu 10-15m jest klap[a w podłodze która próbowalismy otworzyć. Ta próba kosztowała mnie pobyt na dołku oskarzenie o włamanie i zniszczenie mienia i 3 miesiace w zawiasach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jestem z Piotrkowa.Widze że niezłe ziółko z ciebie:)Nie wiem czy o0dkryte wejscie było wejsciem do dłuzszego tunelu,czy może było to po prostu wejscie do piwnicy,faktem jest ze zapadł sie samochód a w dziurze widac bylo fragment sklepienia i wejscie.Nikt tam nie zaglądał,szybko nasypali tam piachu zeby wyciagnąc samochód.Ot cała historia.Moge Ci powiedziec że podwórko to znajduje się między Hawaną a dworcem.pozdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 latka,,mozesz nie wiedziec bo aocznie" widziało to tylko kilka osób,dziure zasypano zeby nie spowalniac robót i po sprawie,a tak odbiegająć od tematu to mozna jescze trafic cos ciekawego na terenach z września 39 pod Piotrkowem?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wrzesnia to znaleziska za raczej ubogie. Mozesz sporobowac w lasach Rakowskich ale raczej nie wykopiesz zadnej perełki :) W okolicach Koła ewentualnie ale tak jest duża baza leśnicza (ale facet wporzo mozna sie dogadac :) ) Fanty raczej szkopsie u nas sie trafia. Ale lasy to lasy partyzantka była teren jeszcze nie jest taki przekopany do zera. Jak mozesz to napisz gdzie dokladnie była to dziura w która wpadła ciężarówka. Chodzi mi o numerek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem dlaczego... nie wiem po co trzymac tajemnice ktora nic Ci nie przyniesie a ja mam kontakt z Piotrkowiski, konserwatorem (patrz Wieża) i mogło by sie cos ruszyc w tej sprawie. A dzieki takim jak Ty to sie rozleci i ch*ja zobaczymy. Pozatym po co trzymac w tajemnicy cos co mogło być zwykła piwnicą".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
To że na placu zamkowym stoi zamek królewski wiadomo, że to wieża to wiadomo i widać, nazywany jest czasem wieżą Kazimieża Wielkiego, ale dlaczego karola? Czy w tych podziemiach idacych do Sulejowa był ktos współczesny, boniby poco mieli je wybudować?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehehe uwielbiam ten entuzjazm, gdyby ktos znal odpowiedzi na pytania ktoe stawiasz moglby sie poczuc duzo bogatszy (mowa o wiedzy i doswiadczeniach) Co do tych podziemi to ich istnienie jest udokumentowane w piotrkowskich dokumentach. A co podziemi to mogly sluzyc jako droga ucieczki w razie niebezpieczenstwa gdyz jak wiadomo w Piotrkowie odbywaly sie Trybunały Koronne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie nazywam wiezy zamkiem grrrr... To wlasnie ja staram sie zwrocic uwage na tpo ze to nie zamek lecz WIEŻA a jesli jestes z okolic porozmawiaj ze sie tak wyraze z obsługą światyni ojcow bernardynow a dowiesz sie ze do podziemi schodzono oficjalnie ostatnio w 1918r. A nieofiocjalne zrodla podaja czasy od 1939-1945. Kwestia warta wyjasnienia nie uwazasz ? nie neguj wszystkiego co tu napisane poniewaz sa to tylko gdybania. Gdybym mial wystarczajaca ilosc gotowki na przeprowadzanie takich akcji sam bym sobie wszystko ustalil. Ale w Totka nie grywam....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie neguję wszystkiego co tu napisane poza podziemiami pod Słowackiego bo w czasach gdy ewentualnie robiono podziemia to nie było tam miasta, podziemia mogły by łączyć zamek(który jest wieżą),ratusz, farę, klasztor bernardynów, franciszkanów etc. Słyszłem że ~ 50 lat temu mówiło się o podziemiach do witowa to i tak daleko.
Nie pytam Cię dlaczego nazywasz zamek królewski wieżą tylko dlaczego wieżą KAROLA WIELKIEGO?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do nazwy zalacze scan ktory wszystko wyjasni. A co do podziemi wzdluz Slowackiego strasse to rownierz podzielam Twoje zdanie ze nie bylo tam miasta. To samo napisalem osobie ktora wysunela taka teorie. Przeczytaj uwaznie :) Chyba ze zle sie rozumiemy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem twoje posty. nareszcie się rozumiemy interesuje mnie sama nazwa zamku bo skąd i jaki Karol w Piotrkowie.A tak poza tym to wszelkie podziemia idące poza miasto tak daleko jak Witów czy Sulejów to science fiction(wg mnie),choć chętnie bym do nich wszedł.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Witam
Jeżeli chodzi o podziemia w Piotrkowie Tryb to słyszałem o tunelach do sulejowa i witowa a także pod rynkiem, jestem z Piotrkowa i kiedyś dawno, dawno temu wraz z kumplem (z którym mamy podobne zainteresowania do szperania, szukania różnych fajnych miejsc) odkopywaliśmy zasypane przejście do podziemi pod rynkiem, kopanie miało miejsce z piwnic starej kamienicy na rynku, są tam wysokie pomieszczenia z łukami i właśnie jedno z nich jest zasypane gruzem, a znajduje się już pod rynkiem.
Jeżeli kogoś to zainteresuje to proszę pisać.
pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Podziemia pod ratuszem będą odkopywane w najbliższym czasie (bodajże 2009). Będze tam robiona kawiarnia i jakieś cosie dodatkowe. może przy okazji odkopią część podziemi odchodzących od ratusza... Skąd wiem? zajęliśmy z kumplami 2 miejsce w konkursie na projekt rekreacyjny w naszym mieście (coś tam obywatelską platwormą młodych") a wygrali ludzie co wysunęli właśnie taki projekt. Prezydent obiecał, że będzie on realizowany do chyba 2010r. Wykopki w lesie rakowskim można znaleźć oczywiście. Między Rakowską i Wolborską szukajcie fundamentów wysadzonego magazynu polskiej amunicji z 39. Ja go nie znalazłem ale były małe fanty w okopach. nic specjalnego bo i sprzętu nie miałem:kabłąk od Mausera, kilka odłamków z granatów i 2 metry drutu kolczastego :) ale swoja drogą to był spacerek po lesie :D jeśli ktoś się zabierze z wykrywaczem to powinien cos znaleźć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Między Rakowską i Wolborską zaraz za cmentarzem żołmierzy radzieckich jest też grób żołmierzy polskich poległych przy tych magazynach w ziemi nic ciekawego poza porozrywaną amunicją i resztkami okuć z skrzynek niema idąc ku koloni raków lasem można jeszcze natrafić na resztki okopów przed samom koloniom niemcy też tam rozstrzeliwali ludzi wiem to od miejscowych ,podczas budowy A1 natrafiano na ludzkie kości a co do tunelu to słyszałem że prowadzi do zamku w bykach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie