Skocz do zawartości

cmentarz w Teheranie


why

Rekomendowane odpowiedzi

W Teheranie jest polski cmentarz wojskowy z okresu drugiej wojny światowej.Czy ktoś spotkał się z ewidencją personalną mogił żołnierskich tej nekropolii?Być może ktoś tam był,ma jakieś fotografie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ewidencja jest w muzeum Sikorskiego w Londynie. Musisz napisać nazwisko osoby której tam szukasz a oni odpisują taki świstek z potwierdzeniem tzn. data, personalia i jak się da określć to miejsce pochówku. jak ci o mocno potrzebne to mam takie zaświadczenie - jak chcesz to moge wrzucić skana.
nie sprawdzałem czy to jest w sieci, ale chyba nie. ja tam miałem lecieć, ale wybuchła wojna w Iraku i wiadomo...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc.Spróbuję oczywiście w ROPWiM,choć jestem dość sceptycznie nastawiony do ich możliwości,ale spróbować nie zawadzi.Rob jeśli możesz zamieścić taki skan to bardzo proszę.A przy okazji czy nie wiecie czy Instytut i Muzeum Sikorskiego w Londynie ma adres mailowy.Kilka razy do nich pisałem normalną pocztą,zawsze okazywali dużą pomoc,ale nigdy nie spotkałem się z jakąś możliwością kontaktu przez sieć?
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłoby miło Mac zobaczyć Twoje fotografie,zwłaszcza że wybrać się do Iranu w chwili obecnej to przygoda tylko dla miłośników sportów ekstremalnych.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fotka z cmentarza w Teheranie. Jednego z dwóch które są w tym mieście. gazetowa. Niestety archiwum rodzinne jest obecnie dla mnie niedostępne (przeprowadzki zawsze zrobią wiele zamętu). Sprawdziłem - spis spoczywajacych w Iranie Polaków ma posiada obecnie Ambasada Polska w Iranie (chyba takowa jeszcze istnieje) oraz Rada Ochrony Walk i Męczeństwa w Wa-wie. Lista jest też w IV tomie wydawnictwa rady noszącym tytuł Polacy w Iranie" pod red A. Kunerta. Pisże jest, bo nie wiem czy już opublikowali. W 2002 był już tom I - więc w 2005 powinien być już i czwarty. W każdym bądź razie wiesz już gdzie szukać.
Ciekawostka - moja rodzina dostała sie do Iranu na statku noszącym dumne imię... Beria. Zgroza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Rob za informację i ładną fotkę.Może uda mi się także ustalić na jakim statku przypłynął tam mój dziadek, Twoje informacje są imponujące.Zaczynam poszukiwania od naszej ambasady w Iranie. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za fajne fotki.Szczególnie mi się podoba ta brama wjazdowa z motywami Orła i Virtuti Militarii,motyw który się przewija na wielu polskich cmentarzach np.na Monte Cassino.Napisałem maila do naszej Ambasady w Teheranie i czekam na odpowiedź.Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga przedstawia grób posła króla Polski Tadeusza Miranowicza zmarłego 26.12.1686 r. Napis na płycie głosi : Tu leży grzesznik Theodor Miranowicz wysłannik krula je[go] m[ości], Polskiego Decembra 26, 1886."
Napis w języku polskim poprzedzony jest u góry na w pół zatartym napisem w języku staroruskim: Bożejjeju Woleju posłannik leho Krolewshoho Wieczistwa Polskoho Fedor Miranowicz."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz cmentarza Dulab w Teheranie polskie kwatery są jeszcze na Brytyjskim Cmentarzu Wojskowym Golhak, Cmentarzu Żydowskim, Cmentarzu Ormiańskim, a oprócz tego w Iranie w Pahlewi, Ahwazie, Ishafanie, Kazwinie(cmentarz zaniedbany), Meszhed, Korramszahr, Mashhad.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mac jestem pod wrażeniem,piękne fotografie.Postaram się przejrzeć książkę A.Przewoźnika bo z pewnością warto.Jak uda mi się coś uzyskać z Ambasady to dam znać.Pozdrawiam i dzięki!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 12 years later...
  • 2 months later...
heh... mój pradziadek leży na Duhlabie. Ten cmentarz to głównie ofiary tyfusu i innych chorób zakaźnych. Teraz to ładnie wyglada ale prawda jest taka ze tam nie ma indywidualnych grobów. To były zbiorowe mogiły po kilkanaście ciał.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...
Hi and Happy new Year.

My name is Noel, I'm Iranian Assyrian.

I live in Tehran, and have visited that cemetery, twice.

If you need any info or Picture, just tell me.

I'm learning Polish language on my own.

For next Iranian new year, i'm going to Embassy's Language classes.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie