Skocz do zawartości

Mikołów - Fiołkowa Góra


posel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Kilka razy tam chodziłem ale nic o nim nie wiem. Szwagier mieszka bardzo blisko tak, że do jutra się zorientuję. Chyba, że w ten sposób oznaczają też stare piece wapienne - w otoczeniu Fiołkowej i Sośniej Góry jest ich kilka. Może to byc też oznaczenie stanowisa polowego, na którym stworzono pomieszczenia byłej jednostki wojskowej, ale ono znajduje się dokładnie na Sośniej Górze. Być może pomyłka. Wiedza o fortyfikacjach południowej części Obszaru Warownego Śląsk jest niewielka.

pzdr puzon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Linia schronów OWŚ znajduje sie na wschód od Fiołkowej Góry. Na samym wzniesieniu zachowały sie zarysy fortyfikacji polowych, ulegające stopniowej dewastacji. Na rynku pojawiła sie mapa GOP ( nie pamiętam wydawcy), na której zaznaczona była lokalizacja schronów. Problem w tym ,że nie pokrywała się z rzeczywistością. Na południowym odcinku OWŚ jest schron, który w chwili obecnej jest zasypany i ma inna lokalizację.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mapie o której wspomniałem w ten sposób zaznaczono schrony żelbetowe. System fortyfikacji polowych na Fiołkowej Górze jest nadal widoczny, a nie został naniesiony na mapę. Ten obiekt" zlokalizowany jest bliżej Fiołkowej Góry i mało prawdopodobne by w tym miejscu wybudowano schron.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

W tym miejscu stało coś w rodzaju szopy lub stodoły. W czasie walk składano tam rannych żołnierzy z kompanii kpt. Wikarskiego. Prawdopodobnie był to swego rodzaju punkt zborny kompanii walczącej na Górze Fiołkowej i Sośniej.


pozdrawiam
Mathew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotychczasowe moje badania terenowe pozwoliły ustalić to, że w tym Atlasie wcale nie było wielkich pomyłek co do umiejscowienia schronów.

Często w miejscach, które są zaznaczone w Atlasie dopiero przystępowano do budowych fortyfikacji (fundamenty, wykopy).

Być może w tym miejscu obok Fiołkowej Góry znajdował się wykop lub fundamenty pod schron.


Mirosław Jastrzebski: Na południowym odcinku OWŚ jest schron, który w chwili obecnej jest zasypany i ma inna lokalizację."
Czy możesz dokładnie opisać, o który schron Ci chodziło?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało prawdopodobne aby w tym miejscu chciano wybudować schron znajduje się ono przed główną linią obrony , a tam zwykle budowano stanowiska polowe. Jeden dziwny" schron tego punktu oporu znajduje się na ulicy rybnickiej w mikołowie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Chciałbym zaznaczyc ze pozycja wokół Sośnej i Fiółkowej Góry była pozycja wysunieta i jako taka miała mieć jedynie umocnienia typu polowego.Jakiego rodzaju umocnienia polowe to były to już wiekszy problem.Napewno były tam i sa zachowane do dzisiaj relikty umocnien ziemnych.Wielu autorów publikacji dot.walk z 39r. podaje też za gen. Sadowskim istnienie conajmniej 2 unkrów".Jeżeli takowe by istniały to były by to zapewne żelbetonowe schrony bojowe typu polowego tzw.urbany.Jednak nikt do tej pory nie odnalazł ich w tym rejonie.Byc może zlikwidowano je podczas budowy jednostki radiolokacyjnej na szczycie wzg.338-watpliwe.Pozostaje jedynie teoria ,że obiekty te miały powstać tam lecz nie zdążono ich wykonać tak jak i wielu innych na Odcinku Mikołów".Mam też pytanie do Mathewa-skąd posiada informacje na temat stodoły".Być moża owa szopa była miejscem gdzie żeczywiście miał powstać unkier"-wszystkie miejsca budowanych schronów otaczano ogrodzeniem z desek ,budowano szopy na materiał itp.Co do informacji z atlasów to trzeba je traktować z dużą rezerwą ale sa nieraz jedynymi na ten temat.
Pozdrawiam i zapraszam do badań terenowych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dwa lata temu, podczas mojej wycieczki w okolice Sośniej Góry, spotkałem dziadka który orał pole. Pogadaliśmy z 10 minut. Od niego dowiedziałem się najpierw o tunelu w kraterze Fiołkowej Góry oraz o szopie-stodole. Jeśli chodzi o tunel to parę osób w nim było i jego istnienie jest niepodważalne. Co do stodoły to sprawa jest otwarta. Trochę pokreciłem się w miejscu gdzie rzekomo miał się znajdować. Na kraju pola jest dużo gruzu i śmieci. Pole jest rozległe, nie ma punktu zaczepienia.
Napewno jednak istnieje mapka z tamtego okresu z naniesionymi pozycjami. Postaram się na nią luknąć.
Dziadek wspominal coś jeszcze na temat obrony Sosniej Góry, ale lepiej nie będę go na razie cytował, dopuki nie znajdę więcej opinii w tej kwestii. Mam na myśli relacje mieszkańców Bujakowa, którzy wtedy byli dziećmi i przyglądali się niemieckim przygotowaniom do ataku.

pozdrawiam
Mathew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
W tej okolicy nie ma schronów betonowych. Zachowały się tylko umocnienia ziemne. Mieszkałem w Mokrym (na wschód od Sośniej) 21 lat - oblazłem wszystkie bunkry w okolicy - łaziłem po tunelu na Fiołkowej (dawne wyrobisko wapienia) - ale w miejscu wskazanym przez mapę żaden betonik się nie zachował - tylko rozległe uprawne pola.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mojej skromnej wiedzy tunel był częścią odkrywki (kopalni ) wapienia. Nie posiadał żadnego militarnego przeznaczenia. Pochodził najprawdopodobniej z przełomu lat 20 i 30 XXw. Oczywiście nie można wykluczyć że we wrześniu 39r. nie posłużył jako magazynek dla oddziałów broniących pozycji Sośniej Góry. Poza tym nie wiem czy przypadkiem się już nie zawalił ;-). Co prawda byliśmy tam niedawno ze Szperaczem ale o tunelik nie haczyliśmy. Może sie kiedyś zgadamy, to połazimy sobie po Sośniej i Fiołkowej :-)
Pozdrawiam - Aren
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domyślam się że nie posiadał znaczenia militarnego. Dziwi mnie tylko po co go obmurowali. Kopalnia wapienia była odkrywkowa to fakt. Złoże zalegało płytko. Wyrobisko utworzyło krater. Wiec może było to odwodnienie ?

pozdro
Mathew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odwodnienie - hmmm, w takim olbrzymim tunelu - nie sądzę. Ale generalnie to na robotach inżynieryjnych to ja się znam mało - powiem więcej - wcale, więc kto wie. Być może były tam tory i kulały się po nich wagoniki z urobkiem - nie wiem. Ale się dowiem. Mój były sasiad posiadał w tej okolicy własne wyrobisko - może coś wie. Teraz nie mieszkam w Mokrym, ale często bywam u rodziców - przy okazji się zainteresuje tunelikiem.
Hejas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, mógł pełnić funkcje transportową. Prowadził w końcu w kierunku drogi. Poza tym wyrobisko tworzy krater do którego nie prowadzi zaden wąwóz.
A co starsi mieszkańcy Mokrego mówią na temat wrześniowych wydarzeń ?

pozdro
Mathew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydarzenia wrześniowe szybko przeminęły a potem nastało 5 lat spokoju, które są wspominane (też zależy przez kogo oczywiście ) na ogól pozytywnie. NIe można pominąć ofiar które znalazły swoje miejsce spoczynku na miejscowym cmętarzu. Wśród nich i mój pradziadek - zginął przypadkiem podczas ostrzału kolumny Niemców przez oddziały byłych powstańców - Stąd w mojej rodzinie powstańcy Śląscy nigdy nie cieszyli się dobrą opinią. Traumatyczne zdarzenia nastąpiły później - gdy zjawili się ruscy. Żebyś wiedział jak pomysłowo przechowana została moja oma przez swoją matkę żeby który krasnoarmiejec jej tylko nie naruszył.
HejaS aREN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Chciałbym dodać do wątku tunelu w wapienniku informacje której niestety nie potwierdze w żródle,czyli publikacji o obronie Sląska w 39r.ponieważ niemoge jej ponownie znależc.Chodzi mianowićie o sprawe ziemianki u podnóza góry" gdzie miało znajdować się rzekomo stanowisko dowodzenia obrony Sośnej Góry.Tak lokalizował je autor tej książki-byc może to to samo miejsce?Osobiście tam niestety nie byłem i nieznam lokalizacji.
teraz sprawa okopów.Jak podaje J.Przemsza-Zieliński w Ksiedze Wrześniowej Chwały Pułków Śląskich"tom 2, str.245-246: cześć 1komp.23Bat.Sap.(czyli ok.100 ludzi)już od marca-kwietnia39r.rozbudowywała pozycje na Sośnej Górze.Przce prowadzili do początku sierpnia ,kiedy to całość komp. skierowano do lasu Wyrskiego.W tak długim czasie musiano wykonac wiekszość prac nad omawianą pozycją.Komp.kpt.Wikarskiego też nie mogła by się tak długo bronić w płytkich dołach strzeleckich-większość widzianych przezemnie tam(rejon wzg.350) umocnień ziemnych ma taką forme.Jest też na pewno zachwane 1 stanowisko ckm-ale gdzie jest reszta pozycji?Może ktos zna lokalizacje innych okopów w tym rejonie i zaznaczy ewentualne zniwelowane okopy.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj IwoJima
Ponieważ mieszkam w Bujakowie, trochę tam chodzę.
W lesie, na lewym skrzydle Sośniej Góry, znalazłem pozycję CKM-u (cała masa charakterystycznie zagniecionych łusek). Podobnie jak w wypadku umocnień na Fiołkowej Górze, była to adaptacja wyrobiska, nie celowo kopany okop. Reszta lasu jest dokumentnie przeorana i obsadzona nowym drzewostanem, więc trafienia mogą być tylko przypadkowe. Dopiero przy kolonii Hucisko można znaleźć resztki umocnień (też adaptacja). Trafiłem tam na kilka łódek ze amunicją. Ale stan stalowych łusek i brak bić na łódkach, uniemożliwiają określenie z jakiego pochodzą one okresu.
Generalnie niewiele zostało.
A tunel na Fiołkowej Górze został wysadzony przez wojsko, ponieważ wzbudzał zbyt wielkie zainteresowanie młodych mieszkańców Bujakowa :) Nie cały został zawalony, ponieważ w jego resztkach mieszkają do dziś nietoperze. Ale one moją swoje sposoby, aby się tam dostać.
Pozdrawiam
Renald

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Widze ,że temat obrony Sośniej Góry i okolic w 39 nie jest wielu osobą obcy i do dzisiaj mozna jeszcze na coś ciekawego tam trafic.Dzieki Renald za informacje o tym stanowisku chociaż stalówki" do walk z 39r .coś mi nie pasuja to do końca nic nie wiadomo.W wielu miejscach w rejonie Mikołowa mozna trafić na polskie stanowiska z pamiątkami po 45r.-np.Reta Śmiłowicka.Podane namiary na to miejsce sprawdze na pewno.
Pozdrawiam
IwoJima
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zachodnich stokach Fiołkowej Góry zlokalizowane są dołki strzeleckie w liczbie ponad trzydziestu. Kopano je na głebokość która umozliwiała ukrycie pojedynczego żołnierza. Są stanowiska ckm. Jest dół po schronie ziemno- drewnianym mającym funkcję obserwacyjną, zlokalizowany dalej na wschód od lini dołków strzeleckich. Tunel ceglany umożliwiał transport przy pomocy kolejki waskotorowej kamienia wapiennego - różnice wysokości. Zachodni wylot w 1939 był juz zawalony.
Wykonano pozycje polowe na Fiołkowej i Śośniej , poniewaz wiadomo było że nie zostanie zakończona budowa głównej lini.
Zasypany schron o którym wspomniałem nie miał osadzonej kopuły- tak jak kilka innych zbudowanych na tej pozycji. Istotnie znajduje sie na prywatnej działce przy ulicy Rubnickiej.
Budowa urbanów" na przedpolu głównej lini, gdy brakuje materiałów do wykończenia tejże. Możliwa, lecz ryzykowna teoria.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz dokładniej określić w którym miejscu znajduje się zasypany schron? Czy chodzi o ten położony na terenie ogrodnictwa?
A co do znalezionych przeze mnie łusek: wyraziłem się nieprecyzyjne. Te ze stanowiska CKM były mosiężne i na 100% polskie. Wspomniana pozycja znajduje się dokładnie na linii Sośniej Góry, na szczycie leśnego (obecnie) wzniesienia.

Przy okazji zapytam o inną, nurtującą mnie sprawę: ile polskich samolotów zostało strąconych w rejonie Bujaków-Orzesze?

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Chciałbym się odnieść do yzykownej teori" dotyczącej budowy urbanów na przedpolu głównej pozycji.Otóż na odcinku Mikołów wg.mojej wiedzy nie brakowało materiału lecz czasu na jej ukończenie .W wielu miejscach rozpoczęto już wstepne prace przy kolejnych obiektach i przywóz materiału.
Budowa Urbanów na pozycjach wysuniętych przed główną linie nie było czymś niezwykłym-np.pozycja wokół Tarnowskich Gór,Lublińca,Rybnika,Żor.Służyło to głownie zatrzymaniu wroga w dogodnym do obrony terenie,rozwinięcia jego sił i zalarmowania pozycji głównej.Sośnia Góra znajdująca się przed pozycja głowną dawała niemcą w razie jej opanowania wgląd w pozycje polskie-stad tak uporczywa obrona dodatkowo wymuszająca jej umocnienie.Jest to doskonale widoczne patrząc na przedpole z rej.Mokre.
Dziekuje za informacje o ziemiance .
Pozdrawiam
IwoJima
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasypany schron - dosłownie. Spod ziemi wystaje niewielki fragment. O ile pamietam nie ma w poblizu zakładu ogrodniczego. Na terenie ogrodnictwa znajduje się schron przy ulicy Wojska Polskiego.
Prace przy budowie lini głównej uległy opóżnieniu, ze wzgledu na braki materiałowe. Jest to opinia człowieka odpowiedzialnego za budowę odcinka. Brakowało kruszywa, piasku, cementu, kopuł i innych elementów stalowych. Data rozpoczecia budowy takze stanowi czynnik decydujacy o nie ukończeniu na czas tego odcinka owś. Czy za urbanami" w rejonie Lublińca, Żor, Tarnowskich Gór znajdowała sie linia ciężkich schronów? Żeby zmusić przeciwnika do rozwinięcia sił, służyły tradytory artyleryjskie punktu oporu Szyb Artura" i pozycje polowe artylerii. Schron z rejonu Śmiłowic flankował swoim ogniem północne zbocza Fiołkowej. Pozycje polowe na obu wzniesieniach stworzono by zablokować drogę Mokre- Bujaków. I wyłacznie dlatego powstała ta pozycja polowa bo nie dokończono budowy schronów lini głównej. Na odcinku między Śmiłowicami a Mikołów - Mokre znjadują sie fundamenty dwóch schronów. Schron przy ulicy Wojska Polskiego na bezpośrednim zapleczu Fiołkowej G. nie został ukończony- brak kopuły, nie zdjęto szalunków. Nasuwa sie stąd prosty wniosek - pozycja główna to pozycja polowa zlokalizowana na zboczach obu wzniesień. Za nią nie było juz nic, co było w stanie zatrzymać wojska niemieckie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie