Skocz do zawartości

Rybnik 1939


saper1939

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 339
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Witam

Wysłałem taki list do www.rybnik.pl/ i www.rybnik.com.pl/ :



Mam takie spostrzeżenie. Tak wiele się mówi o Rybniku jego historii i zabytkach a nikt nie pisze nawet słowa o fortyfikacjach obronnych z lat 30. Przecież podczas budowy ronda przy drodze na Racibórz po przeciwnej stronie stacji „BP” ukazał się bunkier – schron polski tradytorowy dwustronny na ckm z 1939 roku. Opasały one Rybnik od południowego zachodu na północny zachód. Jeden znalazłem na Wawoku – przy ul Janiego i Szczygłów. Jest trzeci ale podobno został zniszczony w większości „niczyje” zaśmiecone zasypane tak jak ten przy rondzie. Na odnowienie lub oczyszczeni nie ma pieniędzy to może chociaż napiszecie o nich artykuł, zróbcie zdjęcia , a może znajdzie się grono miłośników fortyfikacji ( www.profort.org.pl ) i wzorem zapaleńców czeskich , naszych z Bielska , Bytomia , Piekar , Tych, itp. , coś się odnowi , pokaże światu. Pisałem z zapytaniem o plany i mapy lokalizacji innych schronów, do urzędu miasta Rybnik i nic, oni odesłali mój list do muzeum rybnickiego, podobno, ale odpowiedzi nigdy nie dostałem.



Z muzeum w Rybniku odpowiedź:



Witam. Dziękuję za podjęcie tematu. Jestem z wykształcenia historykiem mediewistą, ale również zajmuję się historią Śląska w XX w. Problem bunkrów jest niestety dosyć trudny. My ze swej strony podejmujemy od niedawna temat związany z działaniami zbrojnymi w roku 1939. Jednakże temat bunkrów nie został jeszcze przez nas przebadany. Ma Pan rację, pisząc, że potrzebni są zapaleńcy. Od roku próbuję zainteresować tym problemem Związek Piłsudczyków w Rybniku, ale na razie nie włączyli się do zachowania pamiątek obronności II RP. Trochę mnie to dziwi... Od wiosny współpracuję z studentami historii w rybnickiego ośrodka UŚ, co może zaowocować nakłonieniem ich do współpracy nad zdokumentowaniem tych obiektów. Myślę, że do wiosny przyszłego roku sprawa bunkrów ruszy z miejsca.

Sprawa bunkra przy ulicy Raciborskiej będzie załatwiona ponieważ zamierzamy objąć patronat nad tym obiektem. To narazie projekt, ale pod koniec roku (po wyborach) przedstawimy go władzom miasta.



Zrodził mi się pomysł żeby zebrać grupę ochotników i samemu się zabrać za jeden obiekt. Formalności może załatwić dola nas www.profort.org.pl rozmawiałem z nimi w tej sprawie .


Pozdrawiam

To było napisane ponad miesiac temu na dzisiaj jstem w PF i zaczynamy działać......
AWo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to on napisał (druga cześć postu)
Teraz jestem na etapie ustalania informacji o działce na której stoi schron. Trzeba wszystko zrobic zeby tak wyglądał: http://www.armiakrakow.fortyfikacje.pl/cieszyn/sch_6cn.htm
Pozdrawiam :-)
To troszke inny typ, ale jest fajnie zrobiony.....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli PF dostanie opiekę nad obiektem to w pierwszej fazie trzeba go oczyścić, zabezpieczyć wejście przed wandalami, wyremontować, na tyle na ile będzie to zgodne z pierwotnym wzorem, zrobić izbę pamięci, udostępnić bezpłatnie zwiedzającym.
Można by sporo pisać i snuć planów, najpierw jednak dostać pod opiekę schron to pierwszy cel.
Jeżeli ten na rondzie, to tam jest fajne miejsce, na izbę pamięci, jest troszkę miejsca na prezentacje obok, a jak nie to ten na Wawoku jest super w środku, ale miejsca w koło zero.
Pozostają jeszcze Żory......
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.pomysl ze schronami jest bardzo dobry,proponuje rowniez zabezpieczyc pozostalosci po dawnej granicy polsko niemieckiej w stodolach pozostaly tam slupki betonowe oraz czesc mechanizmu szlabanu.Zabieraja sie za to zlomiarze!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Odnosnie dalej schronow,niewielkim nakladem mozna wyremontowac 2 Wawok i Rondo Levine.Zachowajmy te mala ale jakze wielka czesc historii naszego miasta!
Ja niestety nie moge uczestniczyc w tej operacjii jak wiecie jestem w Irlandii,ale po powrocie bede z wami i to juz mysle niedlugo!
Pozdrawiam wszystkich chcacych podjac sie tej trudnej operacji zyczac powodzenia!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
poszedłem z pismem do wydziału Geodezji w UM Rybnik. Pani grzecznie powiedziała - nie możemy ujawniać danych właścicieli gruntu na których stoją schrony ale podamy numery ksiąg wieczystych. Na rozpatrzenie urzędnicy maja 7 dni wiec trzeba czekać. Informacja przyjdzie poczta na adres PF. Jak dostaniemy te dane działamy dalej. Wszystko musi przebiegac zgodnie z przepisami, poparte dokumentami. Bardzo bym chciał sprawę przyspieszyc ale co zrobić w Polsce żyjemy....
Patriotyzm – co to jest ? kogo to obchodzi kasa się liczy !
Ocalić od zapomnienia......albo doprowadzić do zniszczenia...
Pamiątek września pozostało naprawde niewiele
AWo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do taniego remontu schronu, to trzeba im przywrócić dawną świetność z zachowaniem oryginalnego budownictwa obronnego tamtych czasów. Jednocześnie trzeba sporządzić dokumentacje i plany tych obiektów. Zebrać co się da, i w środku schronu stworzyć izbę pamięci września 1939. Tak jak w obiektach przejętych przez PF, i najistotniejsze udostępniać schron bezpłatnie zwiedzającym.
AWo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Zdaje się, że w ostatniej Fortecy jest wzmianka i mapa położenia schronów w Rybniku i Żorach. Niestety, nie kupiłem jej - 37,20 zł - tragedia ?!
A propos tunelu w Rydułtowych, an wspólczesnej mapie jest on zaznaczony jako zabytkowy z połowy XIX wieku. Ktoś co wie ?
Badylarz
P.S. Ideę restauracji schronów popieram.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś słyszał o przedwojennym przejściu granicznym w lesie gdzieś, Pilchowice , Wilcza ....... ?
Podobno jest betonowa droga w lesie i jakieś pozostałości
a jeszcze cos, pozostałosci w Krywałdzie po fabryce amunicji, schrony i magazyny, słyszałem ze ciekawe, a zakład jest w ruinie...
AWo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie