Skocz do zawartości

Rybnik 1939


saper1939

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 339
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Witam
Gwoli uzupełnienia:
Batalion ON Rybnik" podczas mobilizacji otrzymał nr 54 i wszedł ostatecznie w skład 203 pułku piechoty rezerwowej jako III batalion.
Obsada:
Dowódca batalionu: mjr Tadeusz Kwiatkowski

Dowódca 7 kompanii: kpt. Edward Rychłowski
Dowódcy plutonów: por. Kurtz, ppor. Władysław Pawlikowski (zg. 1.09 w Rybniku), ppor. Matuszewski (zg. 7.09 w Proszowicach)

Dowódca 8 kompanii: kpt. Stanisław Urbanowski

Dowódca 9 kompanii (prawdopodobnie rybnickiej): kpt. Jan Kwaśniewski
Dowódcy plutonów: ppor. Leon Talarczyk, por. Konrad Słanina

Dowódca 3 kompanii ckm: por. Bolesław Piotrowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ostatnnio czytuje Dubiela i takie wnioski mi sie na mysl nasowaja, ze w sierpniu to strach bylo mieszkac w Rybniku i okolicach...
Same napady Freikorpsow i innych band a potem atak na wycofujace sie wojska i cywilow przez niemieckich mieszkancow miasta...
Jak bylo w Rybniku przed wojna? Sielanka czy takie napiecie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lipiec i sierpien w powiecie Rybnickim o byla plonaca granica" niemiecka ludnosc zamieszkujaca te obszary dokonywala aktow sabotarzu na polskich placowkach jak i domo0stwach,niestety polska ludnosc nie pozostawala im dluzna.MOzna sobie wyobrazic co sie dzialo,akty podpalen,oblewania farba sklepow i njie tylko itd.
Utrzymanie porzadku w tym rejonie bylo niezwykle trudne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Również od Przemszy-Zielińskiego, tyle, że nie z tej książki, co podałem. Jak wiadomo, był to pierwszy tom planowanej monografii o pułkach śląskich. To był bodajże rok 1989, no i wszystko się rozsypało. KAW nie chciał współpracować z autorem, bądź odwrotnie, i J.P-Z wiele lat później wydał w taką książeczkę o pułkach śląskich, ale już wszystkich. Okładką nawiązywała ona do zeszytów wydawanych przez Ajaks-Egros. Kiedyś zrobiłem sobie z niej ksero, no i mam. Tak więc informacja o śmierci ppor. Pawlikowskiego pochodzi stamtąd.
Jak ją odszukam, dam pełne dane.
Pozdrowienia
Badylarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Ja też jestem z Żor. I też z tego co pamiętam to ppor. W. Pawlikowski walczył i zginął w Żorach.
Mam skany tej książkę, w tekście pisze że walczył i zginął w Żorach, a w wykazie personalny pisze że zginął w Rybniku.

Pzdr
SC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
No właśnie, pomyłki się zdarzają. Sorry, popełniłem błąd bezkrytycznego przepisywania.
Rozumiem, że ppor. Pawlikowski ma grób w Żorach. To by się zgadzało, bo jego kompania walczyła właśnie w Żorach.
Ale czy coś wiadomo na temat okoliczności jego śmierci ?
Pozdrowienia
Badylarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladne ogledziny jakie przeprowadzilem w zeszlym roku schronu na ul Janiego(wawok)
1 schron w stanie dobrym
2 brak nasypu czolowego
3 zachowane oryginalne drewniane drzwi
4 kolor pozostalosci czarnej farby lub smoly czy innych podobnych materialow znalazlem w okolicach przelotni,od strony nasypu czolowego(co moze sygerowac iz to zabezpieczenie przed wilgocia)farba siega do okolo metra nad poziomem wylewki schronu.
5 zachowane rynny betonowe z odwodnienia stropu
6 slady wylamanych swinskich ogonkow
7 na stropie zwenetrznym napis WP 39 (rok budowy schronu)
8 srodek sluzy jako skald rupieci dla wlasciciela posesjii
9 srodek w stanie bardzo dobrym jednak aby stwierdzic dokladniej tzreba by te rupiecie usunac.
10 wyloty strzelnic jedna w strone drogi Rybnik - Gliwice
2 w strone osiedla Nowiny Na droge Rybnik - Rudy
polozenie schromu oraz skierowanie strzelnic sugeruje iz spodziewano sie uderzenia wlasnie z tych kierunkow.

Zdjecia niestety mam w Polsce jak rowniez dokladny opis tego schronu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wypozyczylem z biblioteki ksiazke Jerzego Klistaly dzialacze rybnickiego zwz/ak w obozach koncentracyjnych" Po wstepnym przegladnieciu- naprawde ciekawa pozycja. Duzo opisanych spraw wrzesnia i konspiracji po wrzesniowej- nawiska adresy itp itd. Czy ktorys z kolegow ma moze ksiazke adresowa albo telefoniczna przedwojenna i wojenna? Skan xero ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie