Skocz do zawartości

B-17 nad Wałbrzychem


Mikus

Rekomendowane odpowiedzi

to zdjęcie zabaczyłem po raz pierwszy jakieś 12 lat temu i myślałem że zostało zrobione gdzieś koło Oświęcimia, nie spotkałem sie w żadnych materiałach z fortecą koło Wałbrzycha, ale wszystko jest możliwe a pewne informacje o podobnych przypadkach wychodzą dopiero teraz, na źródłowych materiałach amerykańskich też nie ma co się całkowicie opierać gdyż są BARDZO nie dokładne
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem dziś wybrać się na Sobięcin poszukać lądowiska" ale odstraszyła mnie pogoda ... Chyba dopiero w przyszłym roku zrealizuję swoje plany poszukiwawcze :)

A poniżej link do anglojęzycznej wersji aszego" B-17:

http://freepages.military.rootsweb.com/~hfhm/Kirtland/Main class/Pierik.htm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
W artykule pod:
http://www.nasz.walbrzych.pl/?wczytaj=walbrzych/historia/b-17 m.in. napisano:
ygfryd S. mieszkający podczas wojny na Konradowie, pamięta, że przed jej zakończeniem na skraju lasu został pochowany - pilot."

Otóż wiem już tyle, że pan Zygryd nie ma na imię Zygfryd :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat Fortecy z Walbrzycha jest drazony przez Aircraft Missing In Action Project (www.samoloty.ow.pl/amiap/). Informacje strony amerykanskiej o Fortecy z gazety walbrzyskiej pochodza faktycznie ode mnie, razem z panem Kobusinskim pracujemy nad poszukiwaniami ewentualnego miejsca pochowku czterech lotnikow.

Miejsce wykonanie zdjecia zostalo potwierdzone jako Walbrzych podczas wizji lokalnej.

Bede wdzieczny za dodatkowe informacje, ktore moglyby pomoc w ustaleniu losow zaginionych lotnikow. Chetnie odpowiem na wszelkie pytania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
simon1 napisał:

>Miejsce wykonanie zdjecia zostalo potwierdzone jako >Walbrzych podczas wizji lokalnej.

A konkretnie to które miejsce? Teren na zdjęciu jest dość płaski co może wskazywać na dwa miejsca: teren łąk za ulicą Piasta ( w pobliżu hałdy Wiesław" ), lub nieco bliżej Sobięcina. Ja słyszałem, że B-17 spadł w okolicach starego cmentarza ewangelickiego znajdującego się za dawną siedzibą Ruchu", wcześniej był to kościół. Tym samym miejsce pochówku załogi bombowca powinno znajdować się w okolicy tego miejsca. Z Sobięcina do Konradowa to jednak kawał drogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikus, czy ty to Arek? :-)
Tez kiedys uslyszalem o samolocie kolo cmentarza w Sobiecinie, ale rzeczywiscie gdzie Rzym a gdzie Krym. Zreszta logiczne wydaje sie, ze wtedy lotnikow pochowanoby wlasnie na cmentarzu. Moze tak bylo, ale sie nie dowiemy bo cmentarz zostal, delikatnie mowiac, zlikwidowany.
A propos, wiesz co sie stalo z niektorymi nagrobkami? Jak znajde czas to podesle ciekawe zdjecie.
pozdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to ja, Arek :) Nie mam pojecia, co stalo sie z nagrobkami, zapewne zostały rozbite w drobiazgi żeby śladu po nich nie było, choc jeden ciekawy kamień znajduje się przy ulicy II Armii, na górce przy łuku drogi. Z ulicy wygląda to na ... nagrobek. Słyszałem natomiast, że dawny kościół utracił swoją wieżę (widoczną na starych fotach) dzięki rosyjskiemu tankiście, który sobie w nią wycelował i wypalił tuż po wyzwoleniu Waldenburga.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikus. W ktorym miejscu na II Armii? Niedaleko od skrzyzowania z 1 Maja?
Widac nagrobki znalazly zastosowanie praktyczne - w kazdym razie ja odnalazlem takowe na... smietniku. Jednak nie jako smieci, lecz jako material konstrukcyjny. Nawet trudno byloby rozpoznac gdyby jeden nie zostal, zapewne przez nieuwage (moze robotnicy juz mieli duzo w czubie :-), wmurowny a prawej" stronie. Smietnik ten znajduje sie w Sobiecinie, wiec przypuszczam, ze to nagrobki z tamtejszego bylego cmentarza.
Zagadka - wiesz gdzie to jest? A moze ktos z Walbrzycha wie? :-) W ramach podpowiedzi wysle pozniej fotke, bo teraz nie mam czasu szukac.
pozdrawiam z Krakowa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie