Jump to content
  • 0

luska od UR


tosh

Question

Posted

witam
wygrzebalem taka oto luske, po biciach stwierdzam, ze polska, kaliber luski nad kryza 16,5 mm, wydaje mi sie, ze jest od UR-a...czy ktos moze potwierdzic moje przypuszczenia?

9 answers to this question

Recommended Posts

Posted
W łusce brak jest spłonki. To niewątpliwie świadczy o niekontrolowanym odpaleniu ładunku prochowego. Denko jakby przypalone. Blacha jednak powinna być wygięta na zewnątrz.
To świadczy o tym, że ktoś przy tym manipulował. Jeżeli nabój wybuchł w ogniu to nie powinno być śladu przypalenia. Jeżeli są to ktoś go wrzucił później, lub mógł wpaść do niego przy pożarze lasu, okopu. Nie dojdziesz.
pz. comet
Posted

witam
wygrzebalem taka oto luske, po biciach stwierdzam, ze polska, kaliber luski nad kryza 16,5 mm, wydaje mi sie, ze jest od UR-a...czy ktos moze potwierdzic moje przypuszczenia?

Posted
Tak rozdętej łuski nikt z komory by nie wyciągał , bo komorę też by szlag trafił i musiałaby być tak samo odkształcona.Po co więc sobie zawracać głowę złomem :)
Posted
no tez prawda, ciekawy jestem jednak co ja tak rozdelo...i czy jest rzeczywiscie od UR, bo srednica mi pasuje, niestety wysokosci z oczywistych wzgledow okreslic sie nie da....
pzdr
Posted
Łuska ta wystrzeliła(explodowała) najprawdopodobniej w ogniu.
Widziałem wiele takich(mniejszego kalibru),które zostały spalone w 1939r. i też tak wyglądały.
pozdrawiam
Posted
ciesze sie ze moej przypuszczenia okazaly sie trafne...pogrzebie jeszcze w tym miejscu, moze wyjda mniej zmasakrowane fanty. Dzieki wielkie za diagnoze znaleziska
pzdr
tosh

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information