Skocz do zawartości

Vickers E


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Przedstawiam zdjęcie wieży z Kasiny jakie zrobiłem w lipcu ubiegłego roku. Pomimo nieszczęsnych wycięć to i tak wieża jest interesująca. Prawdopodobnie pochodzi z egzemplarza, którego niedawno zdjęcie było na ebayu- zdj.z 12-10-2006 na forum.
Pozdr.Zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 388
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Panowie zasmucę was, wieża ze zdjęcia nie pochodzi z tego zewsząd obfotgrafowanego czołgu. Ten z Kasiny (121 kompania) zerwał gąsienicę podczas forsowania potoku i tam stał do końca wojny. Tylko wieża ocalała i niektóre drobne elementy, resztę pocięto. Było już kiedyś o tym na forum.
Szturman88 - artysta nazywa się Stanisław Dobrowolski, absolwent ASP w Warszawie, urodził się i mieszka w Kasinie Wlk. Z mjednej strony zniszczył zabytek, z drugie - gdyby wieża nie poszła na pomnik to już pewnie byłyby z niej przysłowiowe żyletki. Wcześniej służyła jako pokrywa studni.
Pozdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Co do zdjęcia to rzeczywiście piters masz rację delikatnie przesadziłem, przyznam się że w 1992 roku rozmawiałem z rolnikiem, który po wojnie był właścicielem tej wieży. Dużo opowiadał o czołgu na polu i to chyba dlatego tak palnąłem".
Co do samej wieży to oglądałem ją z bliska i wcale nie jest tak tragicznie, wieża zachowała swoją bryłę, a to najważniejsze. Te artystyczne cienie" zostały wycięte w pancerzu tak, że nie naruszają np.otworów obserwacyjnych. Wieża posiada wydaje mi się kompletne jarzmo do działka i karabinu.
Uważam, że w takim czy innym stanie zachowana wieża ma swoją wartość historyczną i należy się cieszyć, że poprostu jest! Proszę zwrócić uwagę ile tego sprzętu tj.II RP się zachowało, dlatego każdy zachowany element jest ważny, kompletny czy zdewastowany.
Wracając do wieży na pomniku, to najlepiej obejrzeć ją z bliska samemu-robi wrażenie nawet w takim stanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
W wątku o 7tp http://www.odkrywca-online.com/pokaz_watek.php?id=65526#66003
z 2004.10.30 ,opisałem kiedyś historię tej wieży. U Pana Dobrowolskiego na szczęście zachowały się te wycięte fragmenty
i być może kiedyś uda się ją zrekonstruować. Zresztą wraz z pitersem" i innymi kolegami zastanawiamy się jak uchronić ten zabytek przed wandalami( złomiarzami)- w sumie do tej pory ciężko jest ustalić czyją ona właściwie jest własnością, wygląda na to ,że autora pomnika . Rozmowy na temat jej ochrony się toczą, oby kiedyś była bardziej bezpieczna niż jest w tej chwili.
Pozdrawiam!
lokfan!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za link. Nic o tym nie wiedziałem, że to było na forum. Właśnie wypadałoby pokazać te stare zdjęcia z 1992 roku jak zacząłem wczoraj lecz nie posiadam skanera. Gdy je robiłem w 1992 roku to wewnątrz była jeszcze oryginalna przedwojenna farba. Pozatym uzupełniłem swoje wiadomości, że Pan Dobrowolski ma te brakujące fragmenty. To ważne!
Dziękuję i Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Z tego Vickesa zachowało się jeszcze parę innych części -nawet spory kawałek gąsienicy . Jeden z kolegów z Nowego targu po ich zdobyciu" zdeponował je bodajże w izbie pamięci jednej z jednostek WP,niestety nie pomnę gdzie ( skleroza rzecz straszna) . Piotrek ty chyba pamiętasz gdzie to napisz . Nota bene w korycie tego potoku gdzie zakończył swój szlak bojowy asz" bohater stoi sobie drzewo na którym jest jeszcze do dziś widoczny ślad otarcia" się czołgu.
Pozdrawiam!
lokfan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szkoda że nie ma (?) zdjęć tego czołgu od tyłu (zwłaszcza tylna prawa ćwiartka) - wtedy wiadomo byłoby co widać przed czołgiem i może łatwiej znalazłoby się miejsce.

co do gąsienicy wentylatora itp. vickersa z Kasiny to są one zdeponowane w muzeum 24 p.uł. w Kraśniku.

jak znajdę swoje zdjęcia detali wieży to wrzucę (hehe... pasowałby może nowy wątek wieża z Kasiny" ? :)

pozdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie