Skocz do zawartości
  • 0

Co to za pocisk?


Gość Borne

Pytanie

Znalazłem pocisk i nie wiem od jakiego typu broni może on być. Kaliber 25-26 mm, wysokość 11cm. Na pewno nie jest to rosyjski pocisk. Proszę o pomoc w identyfikacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Niemcy, armata p-panc
[Encyklopedia II wojny światowej. Warszawa 1975:]
Kaliber lufy 28 mm, donośność skuteczna do czołgów 1 000 m, szybkostrzelność 30 strz/min, obsługa 4, trakcja motorowa, długość lufy w kalibrach 61,2, ciężar bojowy 118 kg, ciężar marszowy 120 kg, ciężar podstawowego pocisku 0,13 kg, prędkość początkowa pocisku 1 400 m/s, zdolność przebicia płyty pancernej 66 mm.

[literatura:]
• Encyklopedia II wojny światowej. Warszawa 1975.

lub

Francja, 25 mm wz.34 : armata przeciwpancerna.

[Encyklopedia II wojny światowej. Warszawa 1975:]
Kaliber lufy 25 mm, donośność skuteczna do czołgów 800 m, szybkostrzelność 25 strz/min, obsługa 4, trakcja konna lub motorowa, długość lufy w kalibrach 72, ciężar 496 kg, ciężar podstawowego pocisku 0,32 kg, prędkość początkowa pocisku 950 m/s.

[literatura:]
• Encyklopedia II wojny światowej. Warszawa 1975.


a to wszystko z: www.jsp.alpha.pl/bron2ws/index.php
polecam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje.
Sadząc po ciężarze obstawał bym za francuskim 25 mm.
Pocisk waży dobre 300g.
Ciekawetylko skąd ten typ znalazł się na Wale Pomorski?
Czyżby Niemcy stosowali w końcu wojny francuskie zdobyczne uzbrojenie?
Pozdrawoiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie jest to ten pocisk niemiecki, Niemcy nie posiadali armat o cylindrycznych przewodach lufy kalibru 2,8 cm, co najwyżej s.Pz.B.41 o lufie stożkowej 2/2,8 cm, ale pocisk do lufy stożkowej wygląda inaczej.
Jak najbardziej może to być pocisk do appanc Hotchkissa, używali ich zdobycznych, a na mój gust sprzęt zdobyczny trafiał głównie do jednostek stacjonarnych/fortecznych - nie ma problemu z amunicją, dowolne zapasy można zgromadzić na miejscu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie