Skocz do zawartości

karabiny Arisaka w WP


mietek

Rekomendowane odpowiedzi

W latach 20-tych, wojna z Rosją, WP używało japońskich karabinów Arisaka. Czy ktoś wie skąd one się wzięły? (może z Rosji?), jakie oddziały ich używały?, czy są zdjęcia żołnierzy z tą bronią? Czy ktoś może wykopał pozostałości po tym sprzecie - łuski, bagnety???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po odzyskaniu niepodległości Polska dostawala pewne ilosci różnej broni w prezeńcie" były też arisaki(około 20 tysięcy)po wprowadzeniu mauzerów poszły do magazynów a potem jako uzbrojenie służb pomocniczych.(przeczytalem o tym w książce o broni do 1945r niestety dokładnego tytułu nie pamiętam,mogę poszukać) Na giełdzie w Bytomiu Arisaki były dośc czesto jakieś dwa lata temu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arisaki dostaliśmy w ramach atny sovieckiej pomocy od rządu Japonii. Jeszcze prze I wojna Piłsudski negocjował z japończykami pomoc wojskową w walce z rosją. Niestety interwencja Dmowskiego ( oretacja prorosyjska ). Przekreśliła plany długofalowej pomocy. Chronologia może być zachwiana ( nie mam jak sprawdzić).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do używania karabinów Arisaka w WP skłaniałbym się do teorii,ze karabiny te uzyskaliśmy po odzyskaniu niepodległości. Z tego co mi wiadomo to działania Dmowskiego spowodowały, że Japonia nie udzieliła Polakom jakiejkolwiek pomocy ( poza tym nie wyobrażam sobie przemytu do kraju będącego pod zaborem kilku - kilkunatu tysięcy sztuk broni długiej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karabiny Arisaka kal.6,5mm znalazły się w Polsce jeżeli dobrze pamiętam za pośrednictwem tzw. dywizji syberyjskich. Oddziały te składały się w większości z osób pochodzenia polskiego, które jako zwarta formacja powróciły do kraju po rewolucji pażdziernikowej i odzyskaniu niepodległości przez Polskę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedstawione powyżej teorie odnośnie źródeł pochodzenia karabinu Ariska, przesłałem do autora strony o japońskiej armii i broni ( http://member.nifty.ne.jp/takixxx/ ). Jednak nie wie on skąd się u nas owe karabiny wzięły. Uzyskałem zaś następujące informacje:
W czasie WW1 Arisaka były wysłane do Francji, Anglii, Rosji. Zostały też zamówione przez Belgię i Rumunię, jednak nie wystarczały moce produkcyjne aby zamówienie zrealizować. Rosja zakupiła 800.000 karabinów, więc najprawdopodobniej właśnie stamtąd trafiły do Polski. Wsparcie Polski przez rząd Japonii jest mało prawdopodobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wątku działań antyrosyjskich w Polsce podczas wojny japońsko-rosyjskiej - odsyłam do Kroniki Życia Piłsudskiego autorstwa W. Jędrzejewicza. Jest tam opis koncepcji Piłsudskiego wywołania w Polsce - zaborze rosyjskim powstania. PPS - Frakcja Rewolucyjna zabiegała u Japończyków o wsparcie myśląc, że Japonia powinna być zainteresowana. O ile sobie przypominam wysłano jakąś partię karabinów, ale były to śladowe ilości.
I jesczcze jedno - po I wojnie Japonia też była zainteresowana silną pozycją Polski, jako sąsiada Rosji - obijętnie czerwonej, czy białej. No i faktycznie - Dmowski torpedował pomysł powstania w czasie wojny japońsko-rosyjskiej - jako narodowiec miał słabość do Rosji i przyszłość Polski widział tylko w jej ramionach. Ale to już raczej polityczna historia - nie militaria...
A co do przemycenia karabinów przez granicę - żaden problem - przerzucano ludzi, broń, drukarnie ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
W Empiku przejżałem nowy magazyn Strzał (jest kilka ciekawych artykułów). Jest tam też opisana zawartość skrytki z bronią ukrytą w 1939 przez polskiego oficera mieszkającego w Warszawie. Był tam też schowane i Arisaka (po za tym Mauzery w tym Polskie, Mannlicher, stany na oko niezłe - kolekcję zabrała policja). Wg autora artykułu, karabiny Ariska zostały przejęte przez WP od Rosji po zaborach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 years later...
Japoński karabin dostał się w polskie ręce drogą z Rosji...
Japonia w latach 1914-15 sprzedała do Wielkiej Brytanii 150 000 karabinów Arisaka typ 30, oraz typ 38 (z bagnetami). Używała je głównie brytyjska marynarka wojenna…
W roku 1916-tym Wielka Brytania sprzedała 128 000 sztuk tych karabinów Rosji, by wspomóc sojusznika walczącego na froncie wschodnim. Dodatkowo Rosja zakupiła 600 000 karabinów Arisaka bezpośrednio w Japonii. Japoński transport karabinów do Rosji zawierał dodatkowo 35 400 karabinów , które Japonia wyprodukowała na zamówienie Meksyku (meksyk nie spłacił zamówionych karabinów, więc sprzedano je Rosji).
Pozdrawiam,
Piotr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zdjęcie było kiedyś zamieszczone w artykule o maskach p-gaz w Odkrywcy":
http://img215.imageshack.us/img215/152/arisakiimaskipgazsuwvcc.jpg
Tu dwa inne:
http://img529.imageshack.us/img529/8020/arisaka.jpg
http://img23.imageshack.us/img23/2575/zarisak.jpg

Pozdrawiam,
Piotr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie