Skocz do zawartości

Lotnisko w Grodkowie


sierhant

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 weeks later...
jak sier bedziesz kiedys wybieral na wizje lokalna to daj znac, chetnie potowarzysze, bo dowiedzialbym sie cos niecos wiecej niz wiem, moze ktos mi powie jakie budowle mozna bylo spotkac w poblizu lotnisk polowych , moze byly sposoby rozmieszczania ich wedlug pewnych standartow??
( baraki naprawcze itd) jakie dlugosci pasa startowego, gdzie tego szukac w literaturze?
tom.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heheh, siur. Zasady pewne były.
1. Głowna droga przez środek - po prawej (patrząc od bramy) częśc techniczna, po lewej socjalna (podział b. ogólny), bo w znanych mi przykładach np. strzelnica (broni małokalibrowej) znajdująca się pod ziemią byłą w części socjalnej.
2. Układ baraków mieszkalnych w literę U" - 3 baraki, pewnie stąd, że w tych trzech mieszkała okreslona (kompania) ilość ludzi.
3. Pas startowy - w sensie beton - to w sumie niezbyt częsta rzecz - tylko wielkie bazy pokojowe się nim szczyciły, bo w zasadzie nie ma innej potrzeby. Mysliwce i wieksze flugcojgi startują z trawy.
4. Standardowy jest skład - co zrozumiałe - obiektów pod względem przeznaczenia, bo w końcu każda baza potrzebuje tego zamego - paliwa, smarów, mundurów itp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...
lotnisko w Starym Grodkowie, Alt Grottkau, lokalizacja- ok. 1,5 km od miejscowości STARY GRODKÓW, 1,5 KM od miejscowości Chróścina Nyska. teren lotniska ( płyta)usytuowany jest obok lasu, natomiast cała reszta, czyli zaplecze jest skrzętnie ukryte wewnątrz lasu i w foryfikacjach podziemnych. więcej informacji pod tomekzip@interia.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na lotnisku znajduje się jeden bunkier,częściowo wysadzony ale można do niego weść, reszta budowli to składy paliwa, piwnice, basen, oczyszczalnia ścieków( ale tej budowli nie jestem pewien) na terenie lotniska wystepują kanały ciepłownicze, po barakach zostały tylko fundamenty. Betonowa płyta to nie pas startowy tylko miejsce po hangarach które rozebrano po wojnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój teść jest z Grodkowa i nie raz opowiadał mi o cudach jakie tam znajdował i co z nimi robił - jako dzieciak z kolegami zamiast zabawkowych pistoletów używali w zabawie prawdziwych :-)
Podobno jest, a w sumie to chyba raczej była jakaś stodoła lub dom gospodarczy, w którego piwnicy te zabawki" chowali a które prawdopodobnie pozostały do dnia dzisiejszego zawinięte w niemieckiego kangura.
Zawsze chciał mnie tam zabrać ale jakoś tak się z czasem nie układało i jak na razie jeszcze tego miejsca nie odwiedziłem a chyba wielka szkoda....
Macie może jakieś zdjęcia tego terenu ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam było bardzo duże zrzutowisko .
jak miałem ok 17 lat z dwoma koleżkami targaliśmy z bagienka na kotwiczke takie sprzęty że łuska od haubicy wielkości wiadra , czy maus były dla nas śmieciem .
Byłem na tym bagienku jakieś 3 lata temu sprawdzić i neodym znalazł tylko pocisk przeciwlotniczy . My przebraliśmy to tylko pobieżnie ale ktoś kto się tym zajął konkretnie , obłowił się dobrze .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
  • 2 months later...
  • 6 months later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie