Skocz do zawartości

RZGOW 1914


Gość OBERT

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 80
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
hehehhehe no zawsze jest warto po cos jechac ... ale biorac pod uwage ze w samym Rzgowie mieszka przynajmniej 3 gosci ktorzy kopia a z pobliskich Pabianic dojezdza nastepnych 4 (tylko ci ktorych znam) i ryja w rejonie od przynajmniej 6 lat to nie za wiele chyba juz tam sie znajdzie .... ;)))))))))))))))))) Pewnie udalo ci sie zakupic ta nowa publikacje Przewodnik po miejscach walk operacji lodzkiej 1914" - niestety nic nowego tam nie pokazano - miejsca znane i zryte ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bitwa o Łódź wyglądała mniej więcej tak, że Niemcy siedzieli na zachodzie i północy i tam front nie za dużo się zmieniał, natomiast po ciękich walkach od strony Pabianic Niemcom udało się rozerwać rosyjski front i zaczęli od południa otaczać miasto. Rosjanom udało się załatać dziurę, a oddziały niemieckie, które przedarły się wzięli w okrążenie na południu od Brzezin. Oddziałami tymi dowodził gen. Litzmann. On to zarządził udane przebicie się na Brzeziny i wejście od tej strony do Łodzi. Wojska rosyjskie natomiast zdążyły się ewakuować i oddały Niemcom Łódź.
Oto co pamiętam z opisów na ten temat. Być może coś przekręciłem.
Pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Zawsze warto pujsc poszukac !!!
Ja szukam w okolicach Brzezin i zawsze sie cos znajdzie z 1 wojny naboje od moska luski i jakies male bibeloty a teren poprzechodzony przez miliony ekip z wykrywkami.Szukajcie a znajdziecie(hehe)
pozdro miq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro wrzucę kilkanaście fotek ,które zrobiłem wczoraj na cmentarzu żołnierzy poległych w I w.ś. (głównie 21-22.11.1914 r.) pomiędzy Łodzią ,a Rzgowem. Pozatym spisałem z pomników wszystkie inskrypcje dotyczące żołnierzy i ich oddziałów. Szczegóły jutro.

pzdr

bjar_1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widok pomnika i 'stel' od strony wschodniej. Napisy z pozostałych 10-ciu 'stel' :


9.Kav.Brig.

56
Res.Inf.Div.

100 Res.Inf.Brig.
Res.Inf.Regt.
Nr.229
Res.Inf.Regt.
Nr.251
Res.Jäg.Btl.Nr.22

Res.Feld.
Art.Regt.Nr.50
II.Btl.Res.
Fuss.Art.Regt.
Nr.15

Festgs.
Masch.Gew.
Abt.Nr.3
Nr.4 II Nr.5

Res.Pion.
Komp.Nr.50
Res.Div.Brück
Train.Nr.50
Res.San.
Komp.Nr.50

13 Kav.Brig.
Kür.Regt.
Nr.4
Hus.Regt.Nr.8

14 Kav.Brig.
Hus.Regt.
Nr.11
Ul.Regt.Nr.5

Kav.Brig.
Drag.Regt.
Nr.19
Königs.Btl.
Regt.Nr.13

II Inf.Regt.
Nr.54
Pion.Abt.Nr.7
Brück.Staffel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie